reklama
 
 

Český fotbal spouští po vzoru hokeje systém farem

29. 7. 2011 14:40
Do nového projektu se už zapojilo 9 prvoligových týmů

Praha - V českém fotbale se od nové sezony rozjíždí systém rezervních farem. Ty mohou využít kluby z první a druhé ligy tím, že do oddílů v nižších soutěžích kdykoliv během sezony mohou poslat na víkendový zápas dva hráče ze svých jedenáctičlenných základních soupisek plus další náhradníky.

Do nového projektu se zapojilo devět prvoligových celků a ještě o jeden víc ze druhé nejvyšší soutěže. Své hráče mohou posílat do svých "spřátelených" klubů v ČFL, respektive MSFL a divizí.

Čtěte také:

Manévry v úvodu ligy. Vršovické derby slibuje nepokoje
Slavia: Titul? Reálné je tak páté až osmé místo
Bookmakeři: Titul pro Spartu, sestoupí Žižkov a Příbram

Fotbal tak čerpá ze vzoru hokeje, kde je podobná praxe dlouho zavedená v zámoří a sázejí na ní i některé české kluby. Teď se podobnou cestou vydávají i elitní fotbalové kluby.

Část z nich už na Fotbalovou asociaci České republiky (FAČR) nahlásila, se kterým z celků z nižších soutěží bude oficiálně spolupracovat.

Pražská Sparta se třeba dohodla s divizním Motorletem, Jablonec s Letohradem ze třetí ligy a Olomouc na Moravě s divizním Šumperkem.

Už dříve bylo samozřejmostí, že hráči z první a druhé ligy odcházeli do nižších soutěží, ale šlo o formu klasického hostování. Nyní jde o to, že mohou vypomoci kdykoliv na konkrétní zápas.

Podmínkou je, že do něj mohou zasáhnout pouze dva hráči ze základní jedenáctičlenné soupisky, kterou každý klub před sezonou zasílá na FAČR. Pomoci ale dále může stejně jako v dřívější praxi i libovolný počet hráčů ze širšího kádru mimo zmíněnou soupisku.

"Na jedné straně to může být oživení pro regiony a menší oddíly, kam můžou přijít ligoví hráči, otázkou je, jak v nižších soutěžích vezmou fakt, že na víkend dorazí hned několik hráčů z výše postavených oddílů," řekl ředitel profesionálního fotbalu v rámci FAČR Ivo Lubas.

Podle něj farma může pomoci prvo a druholigovým klubům v tom, že jejich málo vytížení hráči najdou herní praxi. "Pokud má někdo přebytek hráčů, může je na farmu posílat takřka neomezeně," poznamenal Lubas.

Systém farem má fungovat i v další sezoně, kdy se má podle plánu rozjet samostatná soutěž rezervních mužstev z první a druhé ligy. "Může být dost klubů, které své béčko zruší a budou spoléhat spíš na farmu," dodal Lubas.


Kluby využívající systém "farem":

První liga
Sparta Praha Motorlet (divize)
Hradec Králové Hlavice (ČFL)
Dukla Praha Kunice (ČFL)
Jablonec Letohrad (ČFL)
Příbram Votice (divize)
Žižkov Horní Měcholupy (divize)
Olomouc Šumperk (divize)
Teplice Roudnice (ČFL)
České Budějovice Strakonice (divize)

Druhá liga
Sokolov Karlovy Vary (ČFL)
Zlín Slavičín (divize)
Bohemians Praha Jirny (divize)
Vlašim Kolín (divize)
Varnsdorf Vilémov (divize)
Znojmo Rosice (MSFL)
Zbrojovka Brno Sparta Brno (MSFL)
Ústí nad Labem Brozany (divize)
Sezimovo Ústí Tábor (divize)
Most Česká lípa (ČFL)

autor: ČTK | 29. 7. 2011 14:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama