Českou dvacítku čeká těžký soupeř

ČTK, SportPlus
20. 7. 2007 21:20
České mladíky čeká finále s argentinskými míčovými kouzelníky
Spektakulární kousek Matiasa Sancheze z Argentiny během semifinále MS "20" mezi Argentinou a Chile. | Foto: Reuters

Toronto - Mužstvo Argentiny, před mistrovstvím světa hráčů do 20 let největší favorit na zisk zlatých medailí, potvrdilo ambice, a v neděli se ve finálovém duelu střetne s výběrem České republiky.

Bude to již druhý souboj těchto týmů na turnaji, neboť vzájemným zápasem do něj obě mužstva vstoupila. Tažení dosud neporažených soupeřů odstartoval výsledek 0:0, který na výsledkové tabuli po finále určitě svítit nebude.

Po bezbrankové remíze už Argentina na turnaji body neztrácela, ve skupině rozdrtila Panamu 6:0 a výsledkem 1:0 si poradila i s výběrem KLDR. V osmifinále se ji pokusili zaskočit Poláci, kteří se dokonce ve 33. minutě ujali vedení, do poločasu už ale bylo vyrovnáno a konečný výsledek 3:1 znamenal postup modrobílých do čtvrtfinále.

Dále čtěte:

Tam na ně čekalo Mexiko, jediný tým, který do té chvíle na turnaji neztratil ani bod. Utkání těsně před přestávkou rozhodl nejmenší hráč na hřišti, pouhých 160 cm vysoký Maxi Moralez. Tentýž hráč měl lví podíl také na semifinálové výhře 3:0 nad Chile.

Pětinásobný mistr světa a obhájce titulu v kategorii hráčů do dvaceti let jako obvykle přivezl na šampionát skvělý výběr míčových kouzelníků. Také za minulými triumfy stáli hráči, kteří se brzy nato proslavili.

Hned na historicky druhém světovém mistrovství dvacítek v Japonsku roku 1979 zvítězila Argentina především díky Diegu Maradonovi a Ramonu Diazovi, kteří nastříleli po šesti brankách.

Na další titul si jihoameričtí fanoušci museli počkat až do roku 1995, kdy se prosadil tým kolem kapitána Juana Pabla Sorina. Hlavními tahouny o dva roky později v Malajsii byli Juan Riquelme, Pablo Aimar či Esteban Cambiasso.

V roce 2001 hostila šampionát sama Argentina, k velkému triumfu jí pomohl především Javier Saviola, který soupeřům v sedmi zápasech nasázel 11 gólů. Poslední finálový turnaj dvacítek v létě 2005 pořádalo Nizozemsko a argentinské vítězství tam podpořil sedmi brankami Lionel Messi.

Budou se Češi radovat i po finále?
Budou se Češi radovat i po finále? | Foto: Reuters

Nejvíce hráčů na letošní mistrovství vyslaly kluby argentinské nejvyšší soutěže, Racing club dodal pět fotbalistů, Boca Juniors a Velez Sarsfield po třech. Tři členové základní sestavy již hrají v evropských angažmá.

Obránci Federico Fazio (FC Sevilla) a Emiliano Insua (FC Liverpool) zatím v Kanadě nechyběli na hřišti ani minutu, útočná hvězda Atletica Madrid Sergio Aguero neodehrála jen necelou půlhodinu.

Právě Aguero se zúčastnil již šampionátu dvacetiletých před dvěma lety a letos s pěti góly vládne střelecké statistice šampionátu, v zádech má "čtyřgólového" Moraleze. Oba hráči mají na kontě ještě po třech asistencích.

Pro finálový duel nemohou Argentinci počítat s distancovanými Claudiem Yacobem a kapitánem týmu Matiasem Cahaisem, otazníky visí nad startem v semifinále zraněného Angela di Marii. Nastoupit by tak mohl třeba obránce Germán Voboril, který své příjmení zdědil po dědečkovi, českém emigrantovi.