Patnáct posil, které měly stvořit novou Spartu. Zůstali poslední dva

Andrea Stramaccioni.
V létě 2021 se se Spartou rozloučí jedna z posledních posil Andrey Stramaccioniho, které zůstaly v kádru pražské Sparty. Srdjan Plavšič se sice postupně propracoval do základní sestavy a letos na jaře jednal s Tomášem Rosickým o prodloužení kontraktu, ale nakonec se s Letenskými nedohodl. V létě se rychlonohý křídelník, který Spartu přišel na 30 milionů, stane volným hráčem a je veřejným tajemstvím, že zamíří do konkurenční Slavie. Za čtyři roky ve Spartě odehrál 79 ligových zápasů, ve kterých zaznamenal sedm gólů a 11 asistencí.
V Edenu se Plavšič potká s dalším bývalým hráčem Sparty, Nicolaem Stanciem. Jeho působení na Letné skončilo po pouhém roce v lednu 2019, kdy technicky skvěle vybavený středopolař odešel do Saúdské Arábie za 200 milionů korun (zatímco na Letnou přišel za polovic). Během svého angažmá sice patřil k nejvýraznějším postavám Sparty, nikdy se ale neprojevil jako jednoznačný lídr a ve velkých zápasech nebyl příliš k vidění. Nyní hraje za Slavii, což mu mohou fans Letenských jen stěží odpustit.
Špílmachr Guélor Kanga přišel do Sparty z Crvené zvezdy Bělehrad až v zimě roku 2017 a v tomto případě se italský trenér jednoznačně trefil. 81 zápasů, 31 gólů a 16 asistencí za 20 milionů pořizovacích nákladů hovoří za vše. Zpočátku sice měl Gabonec problémy s disciplínou a zapadnutím do týmu, nemluvě o tom, že si s ním Stramaccioniho následovníci příliš nevěděli rady, vždy ale patřil k jednoznačným tahounům. V rudém dresu však nakonec nezůstal, loni v létě se vrátil zpět do Srbska, neboť mu Sparta nenabídla smlouvu na dva roky. Což i vzhledem ke zprávám o jeho vyšším než uváděném věku, které přišly z Afriky, lze pochopit.
Možná největším propadákem ze všech nákupů Andrey Stramaccioniho bylo angažmá Tala Ben Chaima. Izraelský rychlonohý forvard přišel na Letnou za tehdy rekordních 76 milionů korun, ovšem svoji pověst nepotvrdil. Za Spartu odehrál kvůli vleklým zraněním během tří let jen 24 zápasů, gól nedal a asi nejvíc se proslavil svou hláškou, že si z hráčů Liberce udělá trpaslíky na zahradu. Angažmá nakonec ukončil rok před vypršením smlouvy po vzájemné dohodě. Nyní hraje za Maccabi Tel Aviv.
Foto: Milan Kammermayer
yac yac
Aktualizováno 12. 5. 2021 6:21
Italský trenér Andrea Stramaccioni během svého působení mezi lety 2017 a 2018 přivedl na Spartu patnáct zahraničních posil za stovky milionů. Podívejte se, kde je jim po čtyřech turbulentních letech konec.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy