Patnáct posil, které měly stvořit novou Spartu. Zůstali poslední dva

Andrea Stramaccioni.
V létě 2021 se se Spartou rozloučí jedna z posledních posil Andrey Stramaccioniho, které zůstaly v kádru pražské Sparty. Srdjan Plavšič se sice postupně propracoval do základní sestavy a letos na jaře jednal s Tomášem Rosickým o prodloužení kontraktu, ale nakonec se s Letenskými nedohodl. V létě se rychlonohý křídelník, který Spartu přišel na 30 milionů, stane volným hráčem a je veřejným tajemstvím, že zamíří do konkurenční Slavie. Za čtyři roky ve Spartě odehrál 79 ligových zápasů, ve kterých zaznamenal sedm gólů a 11 asistencí.
V Edenu se Plavšič potká s dalším bývalým hráčem Sparty, Nicolaem Stanciem. Jeho působení na Letné skončilo po pouhém roce v lednu 2019, kdy technicky skvěle vybavený středopolař odešel do Saúdské Arábie za 200 milionů korun (zatímco na Letnou přišel za polovic). Během svého angažmá sice patřil k nejvýraznějším postavám Sparty, nikdy se ale neprojevil jako jednoznačný lídr a ve velkých zápasech nebyl příliš k vidění. Nyní hraje za Slavii, což mu mohou fans Letenských jen stěží odpustit.
Špílmachr Guélor Kanga přišel do Sparty z Crvené zvezdy Bělehrad až v zimě roku 2017 a v tomto případě se italský trenér jednoznačně trefil. 81 zápasů, 31 gólů a 16 asistencí za 20 milionů pořizovacích nákladů hovoří za vše. Zpočátku sice měl Gabonec problémy s disciplínou a zapadnutím do týmu, nemluvě o tom, že si s ním Stramaccioniho následovníci příliš nevěděli rady, vždy ale patřil k jednoznačným tahounům. V rudém dresu však nakonec nezůstal, loni v létě se vrátil zpět do Srbska, neboť mu Sparta nenabídla smlouvu na dva roky. Což i vzhledem ke zprávám o jeho vyšším než uváděném věku, které přišly z Afriky, lze pochopit.
Možná největším propadákem ze všech nákupů Andrey Stramaccioniho bylo angažmá Tala Ben Chaima. Izraelský rychlonohý forvard přišel na Letnou za tehdy rekordních 76 milionů korun, ovšem svoji pověst nepotvrdil. Za Spartu odehrál kvůli vleklým zraněním během tří let jen 24 zápasů, gól nedal a asi nejvíc se proslavil svou hláškou, že si z hráčů Liberce udělá trpaslíky na zahradu. Angažmá nakonec ukončil rok před vypršením smlouvy po vzájemné dohodě. Nyní hraje za Maccabi Tel Aviv.
Foto: Milan Kammermayer
yac yac
Aktualizováno 12. 5. 2021 6:21
Italský trenér Andrea Stramaccioni během svého působení mezi lety 2017 a 2018 přivedl na Spartu patnáct zahraničních posil za stovky milionů. Podívejte se, kde je jim po čtyřech turbulentních letech konec.
 

Právě se děje

Další zprávy