Zlín otočil skóre v Jihlavě a pokračuje ve snovém podzimu, Slavia vyhrála s Duklou a stíhá čelo

Aktualizováno 18. 11. 2016 23:24
V předehrávce 14. kola nejvyšší fotbalové soutěže narazily na sebe týmy z opačných konců tabulky. Zlín zavítal do Jihlavy, se kterou sice po čtvrthodině hry prohrával. Ale hosté dokázali ještě do poločasu a chvíli po přestávce se dostali i do vedení, které v nastaveném čase ještě pojistil střídající Jordan. Slavia Praha se po reprezentační přestávce představila na hřišti Dukly Prahy a podobně jako Zlín dokázala otočit vývoj utkání. Dukla se dostala do vedení v úplném závěru první půle, ale sešívaní dokázali brankami Mešanoviče a Škody otočit skóre.
EPL, Zlín-Sparta: radost Zlína
EPL, Zlín-Sparta: radost Zlína | Foto: Milan Kammermayer

Jihlava - Fotbalisté Zlína porazili ve 14. kole předposlední Jihlavu 3:1 a na vedoucí Plzeň, která má však zápas k dobru, ztrácí na druhém místě jediný bod. Domácí Vysočinu poslal do vedení Pavel Dvořák, ale ještě v prvním poločase vyrovnal Vukadin Vukadinovič. K druhé brance hostů poté přispělo gesto fair play jihlavského stopera Antonína Rosy a třetí gól přidal v nastavení Marko Jordan.

Slavia zvítězilia v malém pražské derby na Dukle 2:1. Domácí vedli v duelu od závěru první půle po trefě Bosňana Aldina Čajiče, v 53. minutě ale srovnal jeho krajan střídající Muris Mešanovič a o deset minut později dokonal obrat další hostující útočník Milan Škoda.

V základní sestavě Zlína nastoupil i záložník Harba, přestože je v týmu na hostování právě z Jihlavy, která se proti jeho nastoupení pojistila ve smlouvě. Hosté proto budou muset za start bosenského záložníka Vysočině připlatit podle médií zhruba 200 tisíc korun.

Harba byl v zápase vidět

"Od počátku jsem věřil, že Haris bude hrát. Klobouk dolů před ním, jaké souboje sváděl s těmi vysokými jihlavskými hráči. Podle mě jim pouštěl tak žilou, že nakonec vytvářel prostor pro ostatní hráče," uvedl trenér Zlína Bohumil Páník.

První branka v Jihlavě padla po čtvrthodině hry, kdy se z hranice vápna prosadil Dvořák. Za deset minut však bylo srovnáno, postaral se o to Vukadinovič, který se prosadil podél padajícího brankáře Hanuše. Hostující záložník mohl vzápětí přidat další gól, ale po kličce Hanušovi netrefil prázdnou branku.

Parádní gesto jihlavského stopera

Osm minut po přestávce se Zlín ujal vedení a málo vídaným gestem fair play k němu přispěl Rosa. Rozhodčí totiž původně kvůli ofsajdu hostujícího Diopa branku neuznali, ale domácí stoper se přiznal k teči a gól tak platil. "Vůbec jsem nechápal, co se řeší, co píská. Hráč přede mnou vystřelil, já to tečoval," řekl Rosa. "Rozhodčí pak ke mně přišel, zeptal se mě, jestli jsem to tečoval, tak jsem mu řekl, že ano. Nic jiného mi nezbylo. Byl bych za blbce, kdybych řekl něco jiného," dodal.

Zatímco trenér Zlína Rosovo gesto ocenil, jihlavský kouč Bílek jeho nadšení nesdílel. "Klobouk dolů, to se ve fotbale nevidí. Doufám, že ho vedení ligy ocení cenou fair play. Věřím, že když Jihlava tímto gestem teď ztratila tři body, takže pak tři zápasy vyhraje a získá devět bodů," prohlásil Páník.

Rozhodovat by měl rozhodčí, myslí si Bílek

"Tonda bude v očích veřejnosti za hrdinu, protože se přiznal. Je těžké se k tomu vyjadřovat, protože jsem to neviděl. Osobně bych to nechal na rozhodčím. Kdybychom se měli ke všemu ve fotbale přiznávat, tak neděláme nic jiného," přidal Bílek.

"Tonda se zachoval férově, cítil to tak. Myslím, že měl nějak rozhodnout rozhodčí a ne na základě protestů hráčů se tam pět minut dohadovat, jestli to byl, nebo nebyl gól," dodal exreprezentační kouč.

Jihlava vrhla všechny síly do útoku, ale v 77. minutě Krejčí v dobré pozici místo střely přihrával Rabušicovi. Zlín se naopak prosadil v nastavení, kdy se trefil střídající Jordan. Hosté si tak připsali třetí výhru za sebou, naopak Vysočina prohrála po třech zápasech a od příček zajišťujících záchranu ji dělí čtyři body.

Slavia pod Šilhavým ještě neprohrála

Červenobílí po předešlých dvou remízách naplno bodovali a i ve dvanáctém soutěžním utkání udrželi neporazitelnost pod trenérem Jaroslavem Šilhavým, který po pátém kole přišel do Edenu z Dukly. Slavia si pojistila třetí místo v tabulce. Tým z Julisky naopak v lize pošesté za sebou nevyhrál a je dvanáctý.

"Nehráli jsme dobře v prvním poločase. Naštěstí náš tým ukázal charakter a dokázali jsme zápas otočit. Mám z těch tří bodů velkou radost. Jsme rádi, že se držíme nahoře," řekl po utkání Šilhavý.

Zápas na Julisce začal asi o deset minut později patrně kvůli tomu, že v sektoru hostů zasahovali policejní těžkooděnci. Dukla byla v první půli aktivnější a ve čtrnácté minutě se dostala do první šance. Po centru z pravé strany hlavičkoval Olayinka do boční sítě.

Na druhé straně protáhl tvrdou střelou zpoza vápna domácího brankáře Radu Škoda. Pak se dlouho hrálo bez šancí, až ve 38. minutě slávisté dotlačili míč do sítě, ale už předtím pomezní sudí odmával ofsajd.

O tři minuty později se protáhl po pravé straně hostující Škoda, nacentroval a odražený míč pohotově napálil k tyči Barák, brankář Dukly ale reflexivně zasáhl.

Gól do šatny Dukle k výhře nepomohl

V poslední minutě úvodního dějství udeřili domácí. Néstor na rohu vápna přiťukl Čajičovi a ten přízemní střelou na přední tyč překonal Pavlenku. Bosenský záložník se v lize trefil téměř po roce. "Moc jsme se na zápas těšili. Myslím, že z toho pramenil kvalitní první poločas, který jsme zakončili vedoucí brankou," podotkl trenér Dukly Jaroslav Hynek.

Slávistický kouč Šilhavý po přestávce poslal místo Zmrhala na hřiště Mešanoviče a bosenský útočník potvrdil pozici nejproduktivnějšího náhradníka v soutěži. V 53. minutě se díky smolné Hanouskově teči dlouhého nákopu až od gólmana Pavlenky dostal do šance a sám před Radou poslal s přehledem míč k tyči. Mešanovič se trefil pošesté v ligové sezoně, z toho popáté jako střídající hráč.

Škoda se na Mešanoviče ihned dotáhl

Na čele tabulky slávistických kanonýrů tohoto ročníku se ale osamostatnil jen na deset minut. V 63. minutě totiž Mešanovič patičkou zády poslal do šance Škodu a ten s lehkým přispěním teče od domácího stopera Šimůnka rovněž svým šestým gólem v ligové sezoně otočil stav.

"Tu patičku jsem čekal. Už jednou jsem si o to říkal, Muris mi to dával, ale někdo to zblokoval. Teď jsem čekal, že to udělá znovu a šel jsem tam," uvedl Škoda.

Slavia střílí branky po přestávce

Slavia pod koučem Šilhavým dala v lize v druhých poločasech 14 ze 17 gólů. "Nevím, jestli ten obrat byl mnou. Když mě tam trenér pošle, snažím se odvést maximum. A dneska se to povedlo, za což jsem šťastný," podotkl Mešanovič.

Vyrovnat mohl deset minut před koncem střídající Juroška, ale ve skluzu míč mezi tyče nedostal. Na druhé straně pak vychytal Baráka Rada, slávisty to však už mrzet nemuselo.

"Juroška měl na noze vyrovnání, kdybychom se vrátili do zápasu, mohlo by se to zase otočit pro nás. Slavia měla druhou půli dvě šance, otočila tím zápas a odjela se třemi body. Myslím, že zápas směřoval spíš k remíze," mínil Hynek.

"Myslím, že hlavním momentem byla poločasová změna v sestavě. Muris přišel na hřiště a opět se ukázal jako žolík. Přeskupili jsme to, víc jsme se začali hýbat a zlepšili osobní souboje. To vedlo ke dvěma brankám a vítězství," podotkl Šilhavý.

14. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - Fastav Zlín 1:3 (1:1)

Branky: 16. Dvořák - 27. Vukadinovič, 53. Diop 90.+3 Jordan. Rozhodčí: Ardeleánu - Blažej, Pelikán. ŽK: Hanuš, Batioja, Štěpánek - Bačo, Diop. Diváci: 2633.

Jihlava: Hanuš - Tlustý, Krejčí, Rosa, Mišůn - Zoubele (86. Šamánek), Štěpánek, Dvořák (74. Ikaunieks), Urblík (68. Hronek), Batioja - Rabušic. Trenér: Bílek.

Zlín: Dostál - Kopečný, Bačo, Hájek, Matejov - Vukadinovič (83. Jordan), Hnaníček, Traoré, Štípek (68. Fantiš) - Harba, Diop (90.+4 Hubáček). Trenér: Páník.

Dukla Praha - Slavia Praha 1:2 (1:0)

Branky: 45. Čajič - 53. Mešanovič, 63. Škoda. Rozhodčí: Královec - Vlasjuk, Kubec. ŽK: Kušnír, Tetour, Považanec - Hušbauer, Bořil. Diváci: 5273.

Dukla: Rada - Kušnír, Štetina, Šimůnek, Miloševič - Hanousek, Považanec, Tetour (87. Smejkal) - Olayinka (71. Beauguel), Néstor, Čajič (74. Juroška). Trenér: Hynek.

Slavia: Pavlenka - Mikula, Bílek, Frydrych, Bořil - Ngadeu - Zmrhal (46. Mešanovič), Hušbauer (77. Ščuk), Barák, Mihalík (70. Van Buren) - Škoda. Trenér: Šilhavý.