Čekání u konce, neúspěchy zapomenuty. Boj o Euro začíná

Ivo Pospíšil
3. 9. 2010 8:00
Podívejte se, jaké zápasy jsou v pátek na programu:

Praha - Čtyřiapadesát dní uplynulo od finále mistrovství světa a kolotoč soutežních reprezentačních zápasů se vrací. Byť jen do Evropy.

Ačkoliv byla kvalifikace na Euro 2012 otevřena již jedenáctého srpna zápasem Estonska s Faerskými ostrovy (2:1) a pokračovala čtvrtečním vítězným zápasem Izraele s Maltou (3:1), ten skutečně bohatý program čeká na fanoušky až v pátek.

A je se na co těšit.

Čtěte také:
Necid: Litvu bych nepodceňoval. Jsou na nás natěšení
Do Olomouce pendolínem. Hubník: Lepší, než autobusem
Rosický: Jsme v nejsilnější sestavě. Litvu porazíme

Neúspěšné týmy ze světového šampionátu mají co napravovat, ty úspěšné mají naopak na co navazovat. Jen dvě evropské země se vypjatých bojů nezúčastní. Polsko s Ukrajinou totiž mají jako hostitelské země právo sledovat, jak se ostatní perou o to, co oni už nyní mají jisté.

Čeští fotbalisté sice vstoupí do kvalifikace až v úterý, přesto není pochyb, že je budou úvodní zápasy zajímat. Zejména v té jejich skupině I, kde dnes mají jako jediní volný den. Od 20.15 ale budou moci sledovat, jak v Kaunasu hostí jejich příští soupeř Litva houževnaté Skotsko.

O půl hodiny později se pak na půdě největšího outsidera Lichtenštejnska představí vůbec největší favorit skupiny, úřadující mistr světa a Evropy, Španělsko. Uplynuly necelé dva měsíce od chvíle, kdy v Johannesburgu zvedli jejich hráči nad hlavu trofej pro světového šampióna.

Itálie i Francie s novými trenéry

Vynořuje se ale také otázka, jak se s minulostí vypořádají týmy, kterým se v Jižní Africe nedařilo. Například Francie. Ta změnila svou výpravu na absolutní blamáž. Nejen, že nepostoupila ze skupiny, její hráči se ale také vzbouřili proti tehdejšímu kouči Domenechovi a v jednu chvíli dokonce hrozilo, že by nenastoupili k závěrečnému zápasu ve skupině s domácí reprezentací.

Však také nový trenér Blanc v přípravě všechny fotbalisty, kteří se na MS vypravili, opomněl. Šanci má nyní dostat výběr, v němž by měl vyčnívat zejména Karim Benzema. A když tamější fotbalový svaz distancoval Nicolase Anelku, Patrice Evru, Franca Ribéryho nebo Jéremy Toulalana, musel povolat před domácím zápasem s Běloruskem jen devět hráčů z MS.

Zapomenout musí také Italové. O neslavný konec mistrů světa z roku 2006 se postarali Slováci, kteří se po vzájemném vítězství 3:2 a nečekaném postupu, postarali o jednu z největších senzací světového šampionátu. To Squadra Azzurra smutnila a hledala viníka. Našla ho v osobě kouče Lippiho, kterého velmi brzy nahradil na lavičce Cesare Prandelli.

Před ním nyní stojí jasný úkol, a sice být ve skupině C lepší, než další nepříjemné týmy Srbska, Slovinska nebo Severního Irska. Jak jsou Italové připraveni, by měl napovědět už páteční duel na hřišti Estonska.

Slovensko zahájí s Makedonií. A pak jede do Ruska

Nepříliš lehký úvod ale nečeká ani na Slováky. Osmifinalista z MS, kterého zastavilo až Nizozemsko, sice zahájí kvalifikační putování v domácím prostředí, jenže pozor, na stadion Pasienky přijede nevyzpytatelná Makedonie v čele s útočníkem Goranem Panděvem. A pro Weissův celek má být ještě hůř, kvůli zranění bude totiž chybět čtyřgólový střelec z Jižní Afriky Róbert Vittek.

"Nečeká nás lehký zápas, ale jestliže chceme mít postupové ambice, musíme vyhrát. Je to však kvalifikace a každý zápas v ní bude těžký. V Evropě už není slabý soupeř, a proto k tomuto duelu přistupujeme velmi vážně. Věřím, že hráči podají optimální výkon a tři body zůstanou doma," cituje server Sme.sk kouče Weisse.

Jeho svěřence čeká ve skupině také Arménie, Irsko, Andorra nebo Rusko. S posledním jmenovaným změří Slováci síly v úterý.

Ve skupině A začne i cesta bronzových medailistů z Německa, kteří začnou od 20.45 v Belgii. Ve stejném čase je pak plánován výkop v San Marinu, kde se pro změnu představí poražený finalista z MS, Nizozemsko.

Ostrý test nakonec čeká v kvalifikaci i Angličany. Kouč Fabio Capello ustál kritiku, která se na něj po světovém šampionátu navalila a povede v pátek svůj tým doma proti Bulharsku. O pár dní později ho pak čeká cesta do Švýcarska. To má dnes, stejně jako český reprezentační výběr, volný den.

Program pátečních kvalifikačních zápasů:

Skupina A: 18:00  Kazachstán - Turecko, 20:45 Belgie - Německo.
Skupina B: 17:00 Arménie - Irsko, 18:30 Andorra - Rusko, 20:30 Slovensko - Makedonie.
Skupina C: 19:00 Faerské ostrovy - Srbsko, 20:30 Estonsko - Itálie, 20:45 Slovinsko - Severní Irsko.
Skupina D: 20:00 Rumunsko - Albánie, 20:15  Lucembursko - Bosna a Hercegovina, 21:00 Francie - Bělorusko.
Skupina E: 18:30 Moldavsko - Finsko, 20:00 Švédsko - Maďarsko, 20:45 San Marino - Nizozemsko.
Skupina F: 19:45 Řecko - Gruzie, 20:00 Lotyšsko - Chorvatsko.
Skupina G: 19:30 Černá Hora - Wales, 21:00 Anglie - Bulharsko.
Skupina H: 21:00 Island - Norsko, 21:45 Portugalsko - Kypr.
Skupina I: 20:15 Litva - Skotsko, 20:45 Lichtenštejnsko - Španělsko.

 

Právě se děje

Další zprávy