Casillas: S penaltou mi radil Reina.A Villa pak rozhodl

Ivo Pospíšil, ip
4. 7. 2010 11:45
Íker nás zase podržel, chválil brankáře Villa

Johannesburg - Dlouhou dobu to vypadalo na nezáživné poslední čtvrtfinále, ale události z poslední půlhodiny fanouškům nakonec vše vynahradily.

Lístek mezi nejlepší týmy světa si zajistilo v sobotu večer i Španělsko, po těsné výhře 1:0 nad Paraguají. Nicméně více než cenné vítězství, se na světě rozebírá způsob, jakým k němu došlo.

Evropský šampión se totiž velmi zle potýkal s pečlivou defenzivou soupeře a vysvobodit ho musel až tradiční kanonýr David Villa sedm minut před koncem. Vše by navíc mohlo být jinak, kdyby události z předchozích minut nabraly jiný spád.

Jenže na kdyby se historie neptá.

V budoucnu se tak proto nejspíše zapomene, že to mohla být právě Paraguay, která měla šanci jít jako první do vedení. Po nedovoleném a zcela zbytečném zákroku Piquého v pokutovém území totiž byla v sedmapadesáté minutě nařízena penalta. K ní se postavil Oscar Cardozo, ale Ikera Casillase v bráně nepřekonal.

Španělsko v tu chvíli přežilo klíčovou situaci. Po závěrečném hvizdu tak ani nevadilo, že stejnou výhodu nezužitkoval i v dalším přůběhu zápasu Xabi Alonso.

"Byl to rozhodující moment a měl jsem štěstí, že jsem dobře zasáhl," přiznal na stránkách FIFA brankář Realu Madrid. S poděkováním ale přispěchal i ke svému náhradníkovi José Reinovi.

"Abych řekl pravdu, tak jsem věděl, kterou stranu zvolím, protože jsem se o tom i před zápasem bavil s Pepém Reinou. Ten mi poradil, že Cardozo obvykle střílí tvrdě na svou pravou stranu. Takže to byla taková směsice štěstí, dobré intuice a týmové pomoci," usmíval se Casillas.

"Tu poctu si zaslouží, byl to on, kdo ji chytil," odpověděl ale Reina.."Ani nevím, jestli jsem mu pomohl, nebo ho spíš zmátl. Vzpomněl jsem si ale, že když jsem hráli v Evropské lize proti Benfice, tak Cardozo proti mně penaltu také kopal," popisoval brankář Liverpoolu.

Villa: Chci finále, ne korunu krále střelců

"Svatý Iker" nicméně vytáhl ještě jeden výborný zákrok v samotném závěru. To už Španělé vedli, když zkušený brankář neudržel skákající Jabulani v náručí a musel zasáhnout i proti pohotové dorážce Roque Santa Cruze. Uspěl, a Španělsko se tak může těšit v semifinále na Německo.

"Iker byl, jako vždy, bezchybný. Víme, kolikrát nás vždy podržel," složil mu i kompliment David Villa.

Na hlavu čerstvé akvizice Barcelony se nicméně také snáší jeden kompliment za druhým. Je nejlepším střelcem turnaje, v posledních čtyřech zápasech vstřelil pět branek. Ve třech případech to byly trefy vítězné.

Nicméně jakoby i on chtěl do kuriozitami plného zápasu přispět svým dílem. Měl o tom napovídat právě jeho rozhodující zásah.

Po rychlé kombinační akci totiž nejprve trefil Pedro Rodriguez brankovou konstrukci, míč se odrazil k Villovi, který sice úspěšně obstřelil bránící hráče, ale i on musel sledovat jak se míč odráží od pravé tyči k levé, a pak teprve končí definitivně za čárou.

"Skončit jako nejlepší střelec je až můj poslední cíl. Důležité je, abychom se dostali do finále. Ať je pak dá klidně někdo jiný. Jsem rád, že se mi střelecky daří, ale mnohem radši jsem, když vyhráváme jako tým," uzavřel Villa.