Calciopoli, Scommessopoli, Operace ofsajd. Skandály italského fotbalu se vrší

Vojtěch Scheinost Vojtěch Scheinost
27. 1. 2016 10:51
Italským fotbalem v posledních letech zmítalo hned několik skandálů, které otřásly jeho důvěryhodností. Ta nejčerstvější se jmenuje Operace ofsajd.
Adriano Galliani
Adriano Galliani | Foto: Reuters

Praha - Žluté kravaty nosily Adrianu Gallianimu vždycky štěstí. Alespoň tak to dlouholetý viceprezident a výkonný ředitel AC Milán s oblibou vyprávěl. V úterý se ale štěstí nedostavilo, místo něj přišel dopis z neapolské prokuratury, která holohlavého funkcionáře zařadila na seznam podezřelých z daňových úniků a falšování účetnictví v italském fotbale.

Galliani se rázem stal největší rybou mezi stovkou osob, které v případu nazvaném Operace ofsajd figurují. Milánský klub dovedl pětkrát k celkovému vítězství v Lize mistrů, osmkrát k domácímu titulu, čtyři roky řídil Serii A jako šéf ligové asociace. 

"Obvinění považujeme za bezpředmětná," hájí klub svého šéfa. Za třicet let práce pro Milán se Galliani proslavil jako mistr velkých přestupů za výhodné peníze. Byl ale také u většiny afér, které za tu dobu italský fotbal postihly.

Největší šíbr?

Ta největší ho v roce 2006 smetla z místa šéfa Serie A. Policejní odposlechy tehdy ukázaly, že se kluby nejvyšší soutěže domlouvaly na výsledcích zápasů a s pomocí spřátelených rozhodčích ovlivňovaly průběh utkání. Skandál, zvaný Calciopoli, zasáhl největší italský klub Juventus, jeho vedení dostalo tvrdé tresty a klub byl přeřazen do druhé ligy. 

Bodovými odečty potrestala disciplinárka také Lazio, Fiorentinu a AC Milán. Gallianimu, který byl jako šéf za ligu odpovědný, nejspíš pomohla žlutá kravata. Rezignoval na svoji funkci v ligové asociaci, ale Milán mohl vést dál, po odpykání pětiměsíčního zákazu činnosti. I jeho hlas se objevil v odposleších. "Galliani je jedním z hlavních aktérů systému, který se nepodařilo odstranit," útočil na milánského šíbra potrestaný šéf Juventusu Luciano Moggi.

Milán nechtěla disciplinárka pustit do evropských pohárů. Klubu se ale podařilo původní  rozhodnutí zvrátit, a do Ligy mistrů v následujícím ročníku (2006/07) nejenže nastoupil, ale celou soutěž vyhrál. U toho už Galliani zase byl.

V síti uvízl i Conte

O pět let později zažila Itálie další skandál. Původně se měl týkat jenom nižších soutěží, nakonec ale čítal víc klubů než Calciopoli a dosáhl i do Serie A. Vyšetřování neunikly hvězdy jako Kacha Kaladze, nebo reprezentanti Domenico Criscito a Leonardo Bonucci. 

V síti uvízl i současný trenér italského národního týmu Antonio Conte. Trest dostal na podzim 2012, kdy na lavičku Juventusu nesměl čtyři měsíce. "Když jako trenér nemůžete být tak dlouhou dobu se svým týmem, bolí to. Necítit vůni trávy a nebýt součástí atmosféry je hrozné," stěžoval si po návratu k týmu.

Aféry Calciopoli a Scommessopoli, jak se začalo říkat skandálu z let 2011-2012, srovnávala média s osmdesátými lety, kdy italským fotbalem poprvé ve velkém zatřásly podvody a korupce. Kvůli ovlivňování zápasů muselo v roce 1980 do druhé ligy Lazio a AC Milán, o šest let později stihl trest Udine a Cagliari. Jaké tresty přijdou v roce 2016 se ještě uvidí.

 

Právě se děje

Další zprávy