10. 9. 2008 23:55
Chorvatsko - Anglie 1:4, Litva - Rakousko 2:0
Theo Walcott vstřelil v Záhřebu hattrick
Theo Walcott vstřelil v Záhřebu hattrick | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Anglie zatím v dosavadních dvou kvalifikačních zápasech neztratili ani bod a ve středu si připsali cenné vítězství na půdě Chorvatska, kde zvítězili přesvědčivě 4:1.

Hostujícím hrdinou se stal jednoznačně mladičký záložník Theo Walcott, který zaznamenal hattrick.

Utkání v Záhřebu brali Angličané jako odvetu za porážku z Wembley, která stála reprezentaci Albionu účast na evropském šampionátu v Rakoušku a Švýcarsku.

Lépe však do utkání vstoupili domácí a jako první na sebe upozornil Daniel Pranjič. Jeho pokus ale brankáře Jamese nezaskočil.

Anglický gólman si ovšem vybral svou slabší chvilku ve třinácté minutě, kdy neztlumil po rohovém kopu centrovaný balón a blízko úvodní brance byl najednou dobře postavený Vedran Čorluka.

Obránce Tottenhamu Hotspur však trefil jen boční síť.

Hosté odpověděli o chvíli později, kdy se do pokutového území tlačil Emile Heskey. Jenže jeho střet s obráncem Šimuničem nechal hlavní rozhodčí bez povšimnutí.

Svěřenci Fabia Capella se však mohli i tak brzy radovat.

Theo Walcott, jenž dostal u italského kouče přednost v základní sestavě před Davidem Beckhamem, využil špatného odkopu Pranjiče a přesnou střelou rozjásal anglické příznivce.

Oslabení Chorvaté na zvrat neměli

Úvodní branka hosty uklidnila a ti se po přestávce dostali do dalších šancí. Blízko zvýšení náskoku byl nejprve Lampard a po něm i Heskey, jenže ani jeden z nich síť za Pletikosou nerozvlnil.

Theo Wallcott rozhodl svým hattrickem o výhře Anglie v Chorvatsku 4:1.
Theo Wallcott rozhodl svým hattrickem o výhře Anglie v Chorvatsku 4:1. | Foto: Reuters

Zvýšenou aktivitu Angličanů však domácí často brzdili nedovolenými zákroky. Obzvlášť k jednomu nebezpečnému došlo v dvaapadesáté minutě, kdy Colea tvrdě srazil Robert Kováč a obdržel okamžitě červenou kartu.

Oslabení Chorvaté se pak už nedokázali vzepřít, navíc brzy po vyloučení inkasovali dvě slepené branky. Nejprve se trefil opět Walcott a krátce po něm i Wayne Rooney.

Dvanáct minut před koncem vykřesal sice jiskřičku naděje pro domácí střídající Mandzukič, ale tu vzápětí uhasil opět Theo Walcott, který svým hattrickem pečetil konečný stav na 4:1.

Slováci propadli ve Slovinsku, Poláci uspěli

Nepříjemný večer prožili fotbalisté Slovenska. Po úvodním vítězství nad Severním Irskem svůj druhý zápas "české" 3. skupiny nezvládli a prohráli ve Slovinsku 1:2.

Slováci ve svém druhém zápase ve 3. kvalifikační skupině klopýtli - ve Slovinsku prohráli 1:2. | Foto: Reuters

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Dvěma góly se blýskl Milivoj Novakovič, Slováci stačili sice na jeho druhý zásah v závěru utkání rychle reagovat, ale body už vybojovat nezvládli.

Vyrovnání měl na kopačce Štrba, ale jeho střela brankou neskončila, stejně jako rychlé brejky soupeře, a tak si Slovinci připsali tři body.

Skupinu vedou právě před Slovinskem Poláci, kteří vydolovali povinnou výhru v San Marinu. Hubené vítězství 2:0 zařídili Smolarek s Lewandowským.

Brückner na výhru s Francií nenavázal

Rakousko pod vedením českého kouče Karla Brücknera nedokázalo navázat na sobotní výhru nad Francií a tentokrát podlehlo na půdě Litvy 0:2.

Čtěte více:
Brücknerománie je zpět: Žádný penzista, už zase hrdina
Koller a spol hrají za Rakousko. To je rukopis Brückner

Rakušané na svůj vítězný vstup do kvalifikace pod Karlem Brücknerem nenavázali. V Litvě prohráli 0:2. | Foto: Reuters

Po bezbrankové první půli se diváci dočkali úvodní branky až v třiapadesáté minutě zápasu. K radosti všech domácích příznivců padla do rakouské sítě, když se prosadil Danilevičius.

A když na jeho trefu brzy poté navázal i Stankevičius bylo jasné, že tentokrát se Rakousko bodového zisku nedočká.

Rusko zachránil Pogrebňak, Německo zase Klose

To fotbalisté Ruska vstoupili do svého úvodního zápasu kvalifikace na mistrovství světa vítězně, když porazili na domácím stadionu reprezentační výběr Walesu 2:1.

Favorit a poslední semifinalista z evropského šampionátu se však dlouho trápil a konečné tři body mu zajistil až osm minut před koncem základní doby kanonýr Zenitu Petrohrad Pavel Pogrebňak.

Blízko překvapení byli také hráči Finska, kteří celkem třikrát vedli v Helsinkách nad Německem.

Seveřané však nedokázali ani jednou svůj náskok udržet. Navíc jejich obranu pokaždé překonal  Miroslav Klose, jenž tak svým hattrickem vystřílel vicemistrům Evropy alespoň bod za remízu 3:3.

Blamáž předvedli před domácím publikem Švýcaři. Ti podlehli Lucembursku 1:2 a uřízli si pořádnou ostudu. Překvapivou porážku připravili svým příznivcům i Portugalci. Dánové dokázali během závěrečných sedmi minut třemi góly dokonale otočit skóre a nakonec vyhráli 3:2.