Boleslav prohrála, Liberec remizoval

ČTK, SportPlus
9. 8. 2006 23:39
Praha - Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli v úvodním duelu třetího předkola Ligy mistrů na trávníku Galatasaray Istanbul 2:5. Liberec se Spartakem Moskva doma remizoval 0:0.
Arda Turan z Galatasaray Istanbul (vlevo) bráněným boleslavským Františkem Ševinským. | Foto: Reuters

Mladoboleslavští v posledních deseti minutách zmírnili děsivý debakl na trávníku Galatasaray Istanbul, ale po steřdeční porážce v úvodním zápase třetího předkola Ligy mistrů 2:5 mají minimální šanci v odvetě vybojovat postup do hlavní soutěže. Galatasaray zcela zápas ovládl, dvě slepené branky Brezinského a Kuliče v závěru český klub postavily na nohy jen na několik minut.

Vítejte v pekle! Tak vítají fanoušci Galatasaray obvykle hosty svého týmu a dnes znovu své pověsti dostáli. Už hodinu před zápasem se stadion otřásal jejich skandováním a i když hlediště nebylo překvapivě zcela vyprodáno, už při příchodu na rozcvičení fotbalisty českého klubu vítal ohlušující pískot.

Zdálo se, že se naplní předpoklady a nezkušený tým se z atmosféry roztřese. Od první minuty totiž svěřenci trenéra Dušana Uhrina nedokázali odrážet strojové kombinace ve středu hřiště, kde citelně chyběl Abrahám, a domácí svůj kolotoč už v šesté minutě dotáhli do konce.

Srbský reprezentant Ilič, který se za týden představí v dresu národního týmu v Uherském Hradišti, prošel, co mu stálo v cestě včetně brankáře Kučery a jen faul boleslavského gólmana zabránil nejhoršímu. Jenže oddálení branky trvalo jen několik desítek vteřin, než si faulovaný hráč postavil míč na penaltovou značku a z ní jistě skóroval.

Mladou Boleslav potkalo to nejhorší, co mohlo: inkasovala v úvodu a navíc její hra příliš nesvědčila o tom, že by se mohl středočeský tým zvednout. Ovšem po úvodní čtvrthodině se hosté přece jen zlepšili a několika bleskovými akcemi naznačila své možnosti. Většinou však nebyly nijak nebezpečné: snad jen závar po rohu ve 42. minutě a Vítova možnost vystrašila domácí obranu, ale jinak měli navíc stále domácí.

Už ve 25. minutě se poprvé předvedl agilní Turan, ale jeho ránu ještě Kučera dokázal zneškodnit. Stejný hráč si ale nedlouho před poločasem pohrál s českou obranou, na trávník položil Kučeru i Ševinského a z úhlu míč poslal do opuštěné branky. A domácí byli ještě před pauzou blízko třetímu gólu, jenže Sabri nastřelil jen břevno.

Přestávka začala hádkou trenéra Uhrina s ředitelem klubu Jaromírem Šeterlem, který cestou do kabin svému podřízenému něco gestikulacemi vyčinil a mezi oba znesvářené kohouty se musel postavit vedoucí týmu Zdeněk Kudela.

Chvíli po změně stran se zdálo, že hosté zvednou hlavu. Jenže definitivní potopení jejich nadějí přinesla 49. minuta, kdy dostal Hakan Sükür dlouhý míč mezi stopery a Kučeru nemilosrdně propálil.

Hosté pak už zápas zjevně nezvládli: i zkušené opory se po sobě dívaly, kdo debakl zastaví a to ještě neměl být všem gólům konec. V 60. minutě totiž postupoval z levé strany výtečný Turan a technickou střelou obstřelil obránce i bezmocného Kučeru. Boleslavský brankář sice hodně gólů inkasoval, ale dokázal tým i výrazně podržet. Nejvíc v 66. minutě, kdy Iličovu hlavičku vyrazil téměř zázračně nad.

Boleslavský brankář Pavel Kučera fauluje Sašu Iliče z Galatasaray Istanbul.
Boleslavský brankář Pavel Kučera fauluje Sašu Iliče z Galatasaray Istanbul. | Foto: Reuters

Domácí pak přece jen trochu zvolnili a nechali také soupeře zaútočit. Hráči v oranžových dresech se blízko k domácí brance dostali v 73. minutě, jenže Kuličův průnik dokázali obránci včas zastavit. Jenže v 82. a 83. minutě domácí bohorovnost přehnali.

Nejprve snížil Brezinský snížil hlavou po Kuličově přímém kopu a pak se útočník proměnil ve střelce sám. V šestnáctce si pohrál s obránci tureckého mistra a druhým gólem vykřesal jiskřičku nadějě.

Tu ale pár vteřin před koncem sfoukl Sabri, který po Turanově zpětné přihrávce před branku snadno přidal pátý gól domácích. Středočeši pak mohli inkasovat pošesté, ale jistý gól ze Sükürovy hlavy sebral skokem Kučera.

Výsledek:
Galatasaray Istanbul - FK Mladá Boleslav 5:2 (2:0)

Branky: 42. a 60. Turan, 6. Ilič z pen., 49. Hakan Sükür, 90. Sabri - 82. Brezinský, 83. Kulič. Rozhodčí: Plautz - Bereuter, Gorgon (všichni Rak.). ŽK: Akman - Kučera, Matějovský. Diváci: 19.000.
Galatasaray: Mondragon - Cihan, Song, Tomas, Ak (70. Ergün) - Sabri, Okan (75. Mehmet), Akman - Ilič (85. Hasan Sas), Hakan Sükür, Turan. Trenér: Gerets.
Boleslav: Kučera - Ševinský, Vít, Brezinský, Šmerda - Vaculík (55. Sedláček), Matějovský, Riegel, Poláček (69. Mikolanda) - Kulič, Pecka. Trenér: Uhrin.

Liberec po poločasu hrál bez branek

Hráči Liberce hráli se Spartakem Moskva nerozhodně 0:0. Odveta je na programu ve středu 23. srpna na hřišti úřadujících ruských vicemistrů.

Čeští šampioni z Liberce se na dohled slavné soutěže ocitli znovu po čtyřech letech, kdy po vyrovnaném souboji vypadli s AC Milán. Dalšího slavného soka, moskevský Spartak, dnes toužili zaskočit aktivním nástupem. Ne zcela zaplněné tribuny stadionu U Nisy poprvé naladil už ve čtvrté minutě Hodúr, který ale ostrým volejem nepropálil hradbu těl před sebou.

Domácí záložník držel jako správný špílmachr prapor domácí ofenzivy: po osmi minutách se šikovně obtočil kolem rakouského reprezentanta Stranzla a proti jeho pokusu se vytáhnul reflexivním zákrokem polský gólman Spartaku Kowalewski.

Svěřenci kouče Lavičky vyrukovali na Spartak s vysunutým presinkem a včasným napadáním chtěli zamezit největší zbrani Moskvanů - nebezpečné kombinaci ve středu pole.

Hosté se navíc ve sttředu v Liberci museli obejít bez dvou klíčových středopolařů: kapitán Titov si už před týdnem proti Tiraspolu zlomil lícní kost, další středopoloař Bystrov si na úterním tréninku pochroumal kotník a také je na několik týdnů mimo hru.

Jednadvacetinásobný šampion ruské ligy, který při posledních dvou výjezdech na českou půdu inkasoval na hřišti pražské Sparty dohromady sedm gólů, se však po vlažnějším začátku rychle dostal zpět do hry. Převahu si vynutil hlavně v záloze, kde odehrál výbornou partii i Kováč. Ten poprvé také zahrozil v útoku, ale svoji hlavičku ve 12. minutě mezi tyče neumístil.

Slovan se proti zkušenému a skvěle se pohybujícímu soupeři jen těžko prosazoval, nakopávané míče obrana dirigovaná Jiránkem a Stranzlem hladce sbírala, na levém kraji defenzivní řady hrál výtečně i Rodríguez. Útočníci Pospěch s Blažkem naopak působili proti přesile bezradně, Liberci navíc nevycházely ani standardní situace.

Maxim Kaliničenko ze Spartaku Moskva (v červeném) padá přes libereckého Tomáše Frejlacha. | Foto: Reuters

Hned po návratu ze šaten Spartak zahrozil rychlým průnikem po pravé straně a nebezpečnou hlavičkou útočníka Pavljučenka, která ale gólmana Čecha nakonec neohrozila. Slovan odpověděl po hodině hry dvěma trestnými kopy střídajícího Papouška a hlavně po prvním z nich málem kapitán Zápotočný málem dotlačil míč až za brankovou čáru.

Za sedm minut měla obrana Spartaku ještě větší starosti. Další nový muž na trávníku Holenda vyslal do úniku Hodúra, ten se vymanil z ofsajdové pasti a postupoval úplně sám na Kowalewského. Chytře si jej posadil na zem, ale po jeho zpětné přihrávce Pospěch v největší šanci utkání místo prázdné brány trefil jen jednoho z vracejících se beků.

Spartak se po hluchém úseku připomněl dvacet minut před koncem: tentokrát při ofsajd systému chybovali domácí, argentinský útočník Cavenaghi však sám před Čechem nepotvrdil pověst kanonýra a vysoko jeho branku přestřelil. Byl to už ojedinělý výpad ruského týmu, který obezřetnou hrou ve druhé půli dal najevo, že mu v Liberci stačí uhrát i remíza.

Liberečtí se pokusili o křečovitý nápor, tribuny se dočkali i příchodu nové kostarické posily Parkse, ale ani bývalý hráč Lokomotivu Moskva na své někdejší protihráče z ruské ligy nevyzrál. V závěru se navíc zranil a Liberec tak dohrával v oslabení. Šance českého mistra přesto před odvetou v Lužnikách žijí.

Výsledek:
Slovan Liberec - Spartak Moskva 0:0

Rozhodčí: Hamer - Crelo (oba Luc.), Behauge (Fr.). ŽK: Bílek, Košťál - Kováč, Kaliničenko. Diváci: 8130.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Frejlach (46. Papoušek), Bílek, Hodúr, Pudil - Pospěch (81. Parks), Blažek (52. Holenda). Trenér: Lavička.
Spartak: Kowalewski - Šiškin, Jiránek, Stranzl, Rodríguez - Kovalčuk, Kováč, Mozart, Kaliničenko - Pavljučenko (72. Bojarincev), Cavenaghi (86. Baženov). Trenér: Fedotov.

Pitákův gól přinesl Salcburku výhru

Slovenský fotbalový šampion se s největší pravděpodobností letos do hlavní části Ligy mistrů neprobojuje. Ružomberok vedený českým trenérem Františkem Komňackým ve čtvrtek v úvodním zápase třetího předkola prohrál na hřišti CSKA Moskva 0:3.

Dvakrát se trefil Chorvat Olič, v závěru se přes českého obránce Josefa Dvorníka prosadil Brazilec Vágner Love.

Blízko prestižní soutěži jsou její tradiční účastník Dynamo Kyjev a loňský nováček Lille. Oba týmy nastřílely doma tři góly.

Téměř vyrovnaný je po prvním zápase duel dvou mistrů sousedních zemí Ukrajiny a Polska. Šachtar vyhrál první zápas jen díky Elanově proměněné penaltě. V brance Doněcku dostal před Janem Laštůvkou přednost Šutkov, Tomáš Hübschman odehrál v obraně celý zápas.

Levski Sofia má blízko k tomu stát se prvním bulharským týmem, který si zahraje v hlavní fázi Ligy mistrů. V prvním zápase porazil Chievo Verona 2:0 a za dva týdny mu v odvetě v Itálii stačí prohrát i 1:3.

Ajaxu vystřílel výhru v Kodani mladík Huntelaar. Nejlepší střelec nizozemské ligy, který chyběl na mistrovství světa, se prosadil v závěru obou poločasů. Na první gól mu nahrál belgický stoper Vermaelen, který nastoupil na místě Zdeňka Grygery. Šance na přestup reprezentačního obránce tak vzrostly.

Grygerův spoluhráč z národního týmu David Jarolím odehrál v dresu Hamburku celý zápas, ale se spoluhráči obranu španělské Pamplony nepřekonali.

Karel Piták proměnil svůj premiérový start v základní sestavě Salcburku ve skvělý výkon. Bývalý záložník pražské Slavie se dostal na hřiště jen díky trestu svého konkurenta, ale trenérům Trappatonimu s Matthäusem naznačil, že by si zasloužil šanci častěji.

V úvodním zápase třetího předkola Ligy mistrů proti fotbalistům Valencie vstřelil jediný gól zápasu a přiblížil movitý klub k vysněnému cíli.

Karel Piták ze Salcburku (vlevo) v souboji s Davidem Navarroem z Valencie.
Karel Piták ze Salcburku (vlevo) v souboji s Davidem Navarroem z Valencie. | Foto: Reuters

Piták si náramně rozuměl s krajanem Patrikem Ježkem, agentura APA oba vyhlásila nejlepšími hráči zápasu v salcburském týmu a po jejich spolupráci také padla rozhodující branka.

Ježek centroval a Piták pokořil šestinásobného španělského šampiona přesnou hlavičkou do levého rohu Caňizaresovy branky. Rakouského vicemistra pak při Morientesově a Villově šanci podržel německý gólman Ochs.

O výhře AC Milán nad Crvenou Zvezdou Bělehrad rozhodl Inzaghi a gólem si věnoval hezký dárek ke svým třiatřicátým narozeninám. Marek Jankulovski znovu z lavičky náhradníků nevstal.

Ještě smutnější byli čeští útočníci skotských Hearts Roman Bednář a Michal Pospíšil. Nastoupili sice vedle sebe, ale s AEK Atény utrpěli nečekanou porážku, první v sezoně a Liga mistrů se jim vzdálila.

Doma přitom vedli, když Bednářovu od tyče odraženou střelu doklepl Mikoliunas. Ale pak byl vyloučen po druhé žluté kartě záložník Aguiar a hosté přesilovku v závěrečných minutách využili. V poslední minutě normální hrací době rozhodl o výsledku 1:2 obránce Berra, který si srazil Lymperopulosovu střelu do vlastní sítě.

Liverpool sice vyhrál v soutěžním zápase potřinácté za sebou, ale na úspěch se pořádně natrápil. Po šokujícím gólu Brazilce Gustáva dokonce loňský vítěz Ligy mistrů prohrával doma s Maccabi Haifa, ale Velšan Bellamy zanedlouho svým premiérových gólem v dresu Liverpoolu vyrovnal.

Na vítězný zásah si ovšem musel favorit počkat do 88. minuty. Tři minuty předtím poslal kouč Rafael Benítez místo Gerrarda na hřiště Chilana Gonzáleze a ten záhy ranou zblízka zápas rozhodl.

CSKA Moskva - MFK Ružomberok 3:0 (0:0)

Branky: 58. a 65. Olič, 83. Vágner Love. Diváci: 13.000.
Sestava Ružomberku: Hajdúch - Siva, Laurinc, Dvorník, Pospíšil - Žofčák, Sedlák, Sapara, Božok (63. Tomčák) - Nezmar, Rák (85. Rychlík). Trenér: Komňacký.

Dynamo Kyjev - Fenerbahce Istanbul 3:1 (1:0)
Branky: 1. a 67. Rincón, 83. Yussuf - 48. Marco Aurélio. ČK: 75. Serkan (Fenerbahce). Diváci: 80.000.

Olympique Lille - Rabotnički Skopje 3:0 (0:0)
Branky: 60. vlastní Jovanovski, 70. Bastos z pen., 72. Fauvergue. Diváci: 15.000.

Šachtar Doněck - Legia Varšava 1:0 (1:0)
Branka: 40. Elano z pen. Diváci: 30.000.

Levski Sofia - Chievo Verona 2:0 (1:0)
Branky: 8. Domovčijskij, 86. Bardon z pen. Diváci: 28.000.

FC Kodaň - Ajax Amsterodam 1:2 (1:1)
Branky: 45. Hangeland - 38. a 84. Huntelaar. Diváci: 40.014.

SV Hamburk - Osasuna Pamplona 0:0
Diváci: 47.400.

Red Bull Salcburk - FC Valencie 1:0 (0:0)