Boj o Ďolíček vrcholí. Primátorka Krnáčová koupi stadionu nefandí a mnozí zastupitelé s ní

Zastupitelstvo hlavního města Prahy bude dnes rozhodovat o tom, jestli metropole koupí od privátního vlastníka stadion Bohemians za 134 milionů korun. Primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) přijde předkládaná varianta jako nevýhodná, v anketě Aktuálně.cz se negativně vyjádřili i četní další zastupitelé.
Varianta, že Ďolíček odkoupí městská část Praha 10, už padla. Teď se věcí zabývá magistrát
Varianta, že Ďolíček odkoupí městská část Praha 10, už padla. Teď se věcí zabývá magistrát | Foto: Bohemians 1905

Praha - Před budovou magistrátu na pražském Mariánském náměstí bude dnes opět živo. A hlavně zelenobílo. Příznivci fotbalového klubu Bohemians Praha 1905 sem svolali pokojnou demonstraci s cílem podpořit návrh, aby stadion Ďolíček, na kterém klub hrává, koupil magistrát za 134 milionů korun.

Pokud k tomu nedojde, hrozí klubu, že mu současný privátní vlastník stadionu neprodlouží nájem na příští sezonu. Bohemians by pak museli buď opustit nejvyšší soutěž, nebo se přestěhovat na jiný stadion.

Deník Aktuálně.cz oslovil primátorku Adrianu Krnáčovou i několik zastupitelů zastupujících různé politické formace. V rychlé anketě převážily spíše negativní či zdrženlivé reakce. Varianta nákupu Ďolíčku městem rozhodně neprojde hladce. Pokud tedy projde vůbec. Vyjádření ze středečního odpoledne zelenobílým nadějím příliš nenahrávala.

„Samozřejmě vnímám tu velkou tradici Bohemians a stejně tak i Ďolíčku. Na druhé straně ovšem stojí spousta racionálních důvodů, proč by město do stadionu nemělo investovat," říká Adriana Krnáčová (ANO), primátorka Prahy.

"(Navrhovaná prodejní) cena zdaleka nedopovídá ceně v posudku, který máme k dispozici, ale především jsem přesvědčena, že pro město je to do budoucna značně nevýhodné. Logicky by z takového kroku plynula spousta dalších investic. Pokud bychom tu dělali rozhodnutí jen na základě pocitu, pak bychom Prahu přivedli velmi rychle na mizinu," míní primátorka.

"Klokani" potřebují 33 hlasů

O co vlastně jde: Vlastnické struktury prvoligového klubu Bohemians 1905 a společnosti Bohemians Real, jež vlastní stadion, se nijak neprotínají. Klub je na stadionu v nájmu.

V nedávné minulosti hrozilo, že Ďolíček bude stržen a na jeho místě, na lukrativní parcele ve Vršovicích, vyroste developerský projekt. Do hry tehdy vstoupila městská část Praha 10. Její zastupitelstvo dokonce přijalo usnesení, že městská část za Ďolíček vyplatí jeho privátním vlastníkům 49 milionů a navrch přidá pozemek vedlejšího škvárového parkoviště v odhadní ceně 60 milionů korun. Jenže tato transakce podléhala schválení magistrátu. A tehdejší primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) tento obchod zásadně odmítl.

Na magistrátu nyní vznikl jiný plán. Bez směny pozemku, s návrhem prodejní ceny 134 milionů korun. S tím, že kupcem by bylo Hlavní město Praha. Návrh předkládá Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost (ANO).

"Ten návrh ovšem předkládám jako zastupitel, ne jako radní. A z toho vám asi musí dojít, že se to ostatním nelíbí,“ řekl Hadrava. On sám bude hlasovat pro koupi stadionu.

Ze 65 zastupitelů by se 33 muselo vyjádřit pro návrh, aby byl přijat. Připomeňme, že ANO drží 17 zastupitelských pozic, ČSSD 9, klub Nezávislých čítá 3 osoby, KSČM 4, ODS 8, Piráti 4, Top 09 a nezávislí 12 a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL, STAN) 8.

Neprůhledné, říká ODS. Je ve hře Hrdlička?

„Přestože je u nás spousta Bohemáků, zdržíme se hlasování. Nelíbí se nám vazby a neprůhledná vlastnická struktura současných majitelů. Je to v podstatě ten hlavní důvod, proč se zdržíme hlasování,“ vysvětlil před čtvrtečním hlasování o odkupu Ďolíčku postoj ODS Filip Humplík.

Zmínkami o neprůhledné vlastnické struktuře cílí ke společnosti Bohemians Real. A k tomu, kdo ji fakticky vlastní. Z veřejně dohledatelné dokumentace to není zjevné, nicméně obecně převládá názor, že s vlastnictvím stadionu by měl být spjat Tomáš Hrdlička, bývalý městský radní z Prahy 10 a někdejší člen ODS, jehož mnohá média označovala za kmotra komunální politiky.

Ještě v prosinci vystupoval jako jediný akcionář Bohemians Real, tedy firmy vlastnící stadion, advokát Lukáš Eichinger. Následně se v obchodním rejstříku objevil jako nový jediný akcionář investiční fond Safety Real. Stejný Lukáš Eichinger zůstává statutárním ředitelem. Čí akcie ale zmíněný investiční fond obhospodařuje, zůstává samozřejmě otázkou.

Pojďme dál v anketě pražských zastupitelů na téma koupě Ďolíčku.

Václav Novotný, předseda pražských zastupitelů za TOP 09, Aktuálně.cz řekl, že na společném hlasování se klub dohodne až v sedm hodin ráno. Už ve středu ale avizoval, že klubu navrhne, aby se TOP 09 taktéž zdržela hlasování. „Zdá se, že rada města se na této věci vůbec nedokázala dohodnout. A rovnou to předkládá pan Hadrava, ne jako radní, ale jako zastupitel. Podle mého názoru to má rada zastupitelstvu předložit s nějakým názorem, a ne takto,“ řekl Novotný. Dodal, že rada nemůže po zastupitelstvu chtít, aby za tento nákup převzalo odpovědnost.

Jen aby to nedopadlo jako na Žižkově

Další zastupitel za ANO Patrik Nacher si myslí, že většina klubu bude hlasovat proti. „To pozadí je celkem komplikované a cena neodpovídá posudku,“ řekl Nacher, který si myslí, že se s ostatními členy za ANO dohodnou na volném hlasování, bez stranické direktivy.

Podobný postup u sociálních demokratů očekává Miloslav Ludvík, ředitel motolské nemocnice. Jeho stranický kolega Petr Dolínek vidí věc jinak: „Sociální demokracie stojí za odkupem Ďolíčku. Uvidíme, co padne v diskusi. Umíme si ale představit, že ten stadion koupíme, nesmí ovšem dojít k tomu, co se stalo na Praze 3, kde klub neplatil nájem," připomněl strasti radních z třetího pražského obvodu s klubem Viktoria Žižkov.

Radní Jan Wolf, který je v Trojkoalici za KDU-ČSL a považuje se za velkého fanouška Bohemky, bude hlasovat pro. A věří, že v Trojkoalici bude mít ještě minimálně další tři hlasy. "V té věci samozřejmě vystoupím na mikrofon a pokusím se své váhající kolegy přesvědčit," řekl Wolf. Doufá, že koupě Dolíčku projde.

Tlak na magistrát nevyvíjejí jen fanoušci Bohemians. Do pošty dostávají politici i odmítavá stanoviska občanů. Kupříkladu Michala Vejsady, posledního majitele původní Bohemky, která v roce 2005 skončila v konkurzu. A klub Bohemians 1905 určila fotbalová asociace jejím nástupcem.

"Jsem pro zachování Ďolíčku, ale ať si ho Bohemians 1905 zachraňují za svoje peníze a nevydírají radní. Bohemka si stadion sama zašantročila. Ať vytvářejí tlak na vlastníka stadionu, pokud vědí, kdo to je. Bohemka byla zavlečena do politiky a to je špatně," zdůrazňuje Vejsada. Podle něj by se koupě stadionu ze strany města mohla vykládat i jako nedovolená podpora v podnikání.

Šéf družstva fanoušků: Je tu bitva o všechno

Do akcionářské struktury klubu, v níž dominuje rodina Jakubowiczových, ovládající též firmu Barvy a laky Hostivař, hlavního sponzora klubu, patří i Družstvo fanoušků Bohemians. Jeho předseda Luděk Provaznk vidí situaci samozřejmě úplně jinak než Vejsada.

„Vnímáme pozitivně, že se materiál dostane rovnou na zastupitelstvo. Klub potřebuje nutně získat do půlky května ligovou licenci a radní dokázali tímto krokem snahu co nejrychleji pomoci Bohemce, Ďolíčku, i fotbalu celkově. V případě správného rozhodnutí rovněž zastupitelé uchrání historickou oblast Vršovic od stavby nějaké další obludné komerční budovy,“ říká.

„Družstvo fanoušků Bohemians setrvává ve stavu mobilizace a vyzývá fanoušky, aby pomohli svou přítomností na čtvrtečním zastupitelstvu vybojovat bitvu mnohem důležitější, než jsou ty, které svádí fotbalisté na hřišti. Bitvu, v níž je v sázce 84 let historie Ďolíčku a 110 let historie Bohemky,“ dodává Provazník.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy