Bílek: Jsem rád, že se útočníci rozstříleli právě včas

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
3. 9. 2012 16:15
Před sobotním vstupem do bojů o mistrovství světa na hřišti Dánska se totiž rozstříleli všichni čtyři útočníci, které zařadil do nominace.
Michal Bílek má velkou radost z formy útočníků před zápasem v Dánsku
Michal Bílek má velkou radost z formy útočníků před zápasem v Dánsku | Foto: Eduard Erben

Praha - Velkou radost měl na pondělní tiskové konferenci trenér české fotbalové reprezentace Michal Bílek.

Před sobotním vstupem do bojů o mistrovství světa na hřišti Dánska se totiž rozstříleli všichni čtyři útočníci, které zařadil do nominace.

Formu v nové sezoně potvrzuje nejlepší střelec posledních dvou ročníků Gambrinus ligy David Lafata z Jablonce.

V posledních týdnech se však rozstřílel i útočník Sparty Václav Kadlec, nováček v reprezentaci Matěj Vydra, který hostuje ve druholigovém anglickém Watfordu, a o víkendu se proti úřadujícímu mistrovi Bundesligy z Dortmundu trefil i útočník Norimberku Tomáš Pekhart.

"Opravdu mě to těší, s formou všech nominovaných útočníků jsem plně spokojený, jsem rád, že se rozstříleli," prozradil novinářům Bílek.

Pane Bílku, máte na výběr ze čtyř útočníků, kteří jsou ve střelecké formě. To je asi mnohem lepší pocit než před srpnovým zápasem na Ukrajině...
Očekávají se od nich góly, jsem rád, že se prosadili. Pro útočníka je ideální, když branky dává.

Mohl byste prozradit, kdo z nich má nejblíže do základní sestavy?
Šanci nastoupit mají všichni. Matěje jsem viděl v posledních třech zápasech, hrál velmi dobře. Je to typ hráče, který se nám hodí na kraj zálohy.

Po zápase na Ukrajině jste mluvil o tom, že by měl Milana Baroše nejspíše nahradit Tomáš Pekhart. Platí to?
Představu samozřejmě mám, ale do soboty se ještě může stát cokoli. Ale jak už jsem naznačil, neblíž má do základní sestavy Pekhart.

Mrzí Vás, že se o víkendu zranil Petr Jiráček, navíc nemáte stále k dispozici Tomáše Rosického a Jaroslav Plašil se rozehrává po zranění?
Zranění prostě k fotbalu patří. Ale všichni, kteří jsou v nominaci, mají takovou kvalitu, že jsou schopni zraněné nahradit. S Jiráčkem to není nic vážného, má jen bolestivě nakopnutý nárt. Během dvou dnů by měl být v pořádku, takže si v tomto ohledu žádnou starost nedělám.

Nezaskočila Vás srpnová domácí prohra Dánů proti Slovensku (1:3)?
Čeká nás pořád soupeř z první desítky žebříčku. Dánové sehráli velmi dobré zápasy na mistrovství Evropy, přestože ze základní skupiny nepostoupili. V první půli proti Slovensku hráli navíc opravdu dobře a Slováci se prosadili až poté, co to Dánové prostřídali. Jde o ofenzivní tým, který vzadu hraje trochu na riziko. Čeká nás těžký zápas, ale on bude těžký každý.

Jakou výhodou pro Vás je, že nemůže hrát distancovaný útočník Nicklas Bendtner? 
Že je to pro nás výhodou, to říkat nechci. Ale každopádně bude Dánům chybět prvotřídní hráč.

Jaký výsledek byste v Kodani bral?
Chceme do kvalifikace rozhodně vstoupit líp než do té minulé, kdy jsme doma prohráli s Litvou. Rádi bychom zabodovali, protože bod by pro nás byl velkou vzpruhou.

A nebylo by lepší prohrát? Jak kvalifikaci, tak Euro jste zahájili prohrou a nakonec jste přesto uspěli...
Kdybychom v Dánsku vyhráli, tak pocit, že je najednou něco špatně, bychom neměli určitě.

Už jste si v hlavě přehrával, jaké by to bylo vést národní tým ve fotbalovém chrámu v Brazílii?
Brazílie je ještě strašně daleko. Ale byli bychom na šampionátu v zemi, kde fotbal pro lidi znamená všechno. Prostě je to Brazílie, která mistrovství světa vyhrála už pětkrát. Ale jak říkám, tahle představa je ještě hodně vzdálená.

 

Právě se děje

Další zprávy