Beránkova Slavia: Útok na titul, nebo 21 bodů od záchrany?

FOTO Velký den Slavie začal Hertl a završil 1000. gól v lize
Hokejový útočník Tomáš Hertl nezapomněl ani v NHL na své slávistické kořeny...
... a v neděli v Edenu to byl právě on, kdo provedl slavnostní výkop pro domácí velmi úspěšného zápasu.
Slavia začala ofenzivně a už v první minutě si vypracovala střeleckou příležitost. Zmrhal však z první mířil hodně nepřesně.
Liberec se po čtvrteční domácí porážce s rumunským Giurgiu zpočátku hledal.
Foto: CPA Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 8. 2014 9:43
Slavia vede po třech kolech fotbalovou Synot ligu. Je to odraz reality, nebo optický klam?

Glosář - Vylezl po osmnácti letech z vězení a je z něj mediální hvězda. To už se některým zločincům, jako je Ivan Jonák, v dnešní době stává.

V četných rozhovorech s ním už se ani nijak neřeší, že podle soudu zařídil smrt svojí manželky. Zato jsou novináři fascinováni možností hovořit s člověkem, který si svět venku pamatuje naposledy takový, jak vypadal právě před 18 lety. Takže mu visí na rtech, když jej srovnává s dneškem.

Kdyby se ho zeptali i na fotbal, mnoho nového by na něm asi neshledal.

"Vidím, že Slavia pořád vede ligu," řekl by nejspíš. "Ale má nějaký nový, lepší stadion." A kdyby se podíval na páteční přenos Slovak Sport TV z Bazalů, asi by konstatoval, že úroveň televizního fotbalu se oproti tomu, co si pamatuje, spíš kapku zhoršila. Při starém zůstaly baníkovské problémy s fanoušky. A sudí? Ti jsou pořád slepí jako patrony.

Z popela ke hvězdám? Brzděme...

Jenže fanoušci Slavie, kteří na rozdíl od tohoto populárního zločince měli možnost sledovat vývoj světa kontinuálně, dobře vědí, že současná pozice Slavie v čele tabulky Synot ligy není nic samozřejmého. Že je to malý zázrak.

Protože od roku 2009, kdy se v Edenu slavil dosud poslední titul, se klub jako celek a logicky i jeho ligový A-tým propadly kamsi do hlubin. Nejdřív nad Edenem visela hrozba insolvence, posléze už "jenom" sportovního sestupu z nejvyšší soutěže.

Kdo si myslí, že se ze dne na den všechno spravilo a Slavia už je zase jedním z neochvějných hegemonů českého fotbalu, je asi trochu naivní.

Klub sice našel (staro)nového sponzora Fortunu nicméně financování Slavie visí nadále hlavně na krku majitele Aleše Řebíčka. Ten by k tomu rád našel nějakého parťáka, ale už pochopil, že ten ruský, co se s ním Řebíček o jeho vstupu do Slavie vybavoval půl roku a dokonce mu na většinu jara klub vlastně půjčil k jeho šíleným experimentům, to opravdu nebude.

Nový stadion v Edenu navíc nepatří Slavii, vztahy s jeho vlastníkem nejsou vůbec optimální, a to už vůbec nemyslíme na chvíli, kdy se začne řešit fakt, že se zaplatil z výnosu dluhopisů, které nikdy nikdo nesplatí. Ale pojďme raději k příjemnějším věcem.

Správná sázka na Beránka

Pokud Aleš Řebíček ve svém životě udělal někdy něco dobrého a správného, pak to bylo dozajista angažování trenéra Miroslava Beránka.

Erudovaného a prověřeného odborníka, Brücknerova žáka, který ve Slavii prožil obrovskou část života a je ochoten udělat pro ni všechno. Člověka, co už si, jak se zdá, vyřešil problémy, které měl sám se sebou, a po práci v dalekém Kazachstánu má zase chuť pustit se do toho blázince, kterému se říká český fotbal.

I Řebíček pochopil, že tak jak to "fungovalo" na jaře, už to dál nejde. A Beránek dostal volnou ruku i nějaké peníze k tomu, aby totálně přebudoval tým. Co scházelo nejvíc? Stoper a střelec.

Beránkovo jméno bylo pro Martina Latku takovou zárukou seriózního přístupu, že po příchodu z Německa, kde mu končila smlouva, vyřešil první problém.

A s tím druhým pomohla Sparta, když do Edenu poměrně levně prodala Albánce Balaje. Jistě s myšlenkou na to, že sestup Slavie z ligy by ekonomicky v konečném důsledku poškodil všechny, včetně jejího letenského arci-rivala.

Jen mě tak napadá, že s podobně lehkým srdcem "lifrovala" svého času Sparta nepotřebné hráče do Plzně...

Ve Slavii by jistě uvítali scénář podobný tomu plzeňskému, from zero to hero, nicméně létat hlavou v oblacích po třech zápasech (a třech výhrách) by bylo asi to nejhorší, do čeho by se Slavia mohla uvrtat.

Skeptici upozorňují, že od záchrany, na kterou bývá standardně potřeba 30 bodů, ještě Slavii 21 bodíků dělí.

Takže titul, nebo záchrana? Pravda bude asi někde uprostřed. Miroslav Beránek před sezonou vytyčil dvě hesla: Hlavu vzhůru, Slavie! A do tří let do evropských pohárů.

Ta hesla sedí a k jejich naplnění mají červenobílí po sportovní rovině našlápnuto správným směrem.

Zhruba čtyřikrát údernější útok

Slavia-Liberec 4:1. Tak trochu houpačka. Do zápasu vkročili domácí s obrovským sebevědomím, pak nějaký čas diktovali tempo Severočeši -a  ty nakonec dvěma neuvěřitelnými chybami potopil jejich "kápo" Jan Rajnoch.

I tenhle zápas odhalil mnohé paradoxy. Nejlepším střelcem ligy je teď se čtyřmi zásahy útočník Milan Škoda, co hrál v minulé sezoně stopera. A to proto, že Slavia prostě a jednoduše žádného neměla a z pro mě nepochopitelných důvodů jí stále nedocházelo, že je potřeba ho sehnat.

A že jich při (velmi častém) marodění Dobrotky nemá nadbytek ani teď, se ukázalo, když musel nuceně střídat Latka. Na plac musel 18letý Kodr - a zahrál celkem dobře. Ono se vám taky jinak naskakuje do dobře rozjeté mašiny, kterou mohutně podporují spokojené ochozy, než jako donedávna mezi deset třasořitků, kteří jen čekají, odkud přiletí další průšvih.

Na Liberci se zjevně podepsala fyzická i psychická únava ze ztraceného pohárového dvojzápasu s Astrou Giurgiu. U prvního gólu shořel jindy naprosto spolehlivý sprinter Fleišman, konec zápasu pak Liberci zmastil totálně vykolejený Rajnoch.

Slavia má 9 bodů ze 3 zápasů. Nastartovala ji výhra na Slovácku, kde měla víc štěstí než rozumu, následovaly dvě domácí výhry nad Baníkem a Libercem. Skóre 9:3 prozrazuje brankový průměr 3 vstřelených gólů na zápas. Za celou minulou sezonu dala Slavia jen 24 branek, to je průměr 0,8 na utkání. Její produktivita je tedy nyní 3,75x vyšší. A o tom to je...

Teplice, Plzeň, Mladá Boleslav... To je další slávistický  los v lize. Udrží se červenobílí nahoře?

Č. Budějovice-Plzeň 0:4. Viktoria dostala ve čtvrtek od Ploješti nečekaný pohárový direkt. Byla to rána, která jen tak nepřebolí.

Nicméně v lize bleskově přiložili hojivý fáči přičinliví Jihočeši. Už ve druhé minutě musely jít na domácího kouče Urbana mdloby, když Machovec uvnitř šestnáctky neskutečně přistrčil míč Řezníkovi. Nula jedna - a pak už to tam padalo.

Plzeňský kouč Uhrin ve Viktorii nemá zrovna na růžích ustláno, ale bojuje. Udělal v sestavě tři zásadní změny: Hrošovský za Horvátha, to už je klasika, ale v brance se objevil Bolek a na hrotu Chramosta. Hned dal dva góly, takže alespoň tohle Uhrinovi vyšlo.

Pár hodin nato ale stejně dostal padáka...

Příbram-Sparta 0:1. Letenští se také topí v traumatu z další absence v Lize mistrů. Pomoci jim zkusil bývalý spoluhráč Zápotočný, když "nalil" do obrovské šance Krejčímu, ale zvonila jen tyč. (Na druhou stranu zaslouží Zápotočný pochvalu za čin fair play, když soupeři přiznal ve druhé půli roh.)

Spartě to nešlapalo, motory mohla nahodit golem z penalty, ale to by ji po do očí bijícím Řezníčkově zápasnickém stažení Costy musel sudí Jílek nejdřív zapískat.

Takže nakonec všechno klasicky zachraňoval gólem Lafata, který 145. trefou dohnal v Klubu ligových kanonýrů legendárního Zdeňka Nehodu. Ale po zápase sám připustil, že by radši postoupil přes Malmö...

Ostrava-Teplice 1:1. Na slabou úroveň přenosů Slovak Sport TV tu žehrám týden co týden, tentokrát vše vyšperkovaly mnohaminutové výpadky signálu a "véháesková" retro-kvalita obrazu v první půli.

Prý za to mohli "kotelníci" Baníku, kteří podle komentátora měli v rámci svých protestů proti vedení klubu, co po nich žádá osobní údaje do identifikačních karet, poškodit kabely u přenosového vozu.

I kdyby se to ale nestalo, tak přenosy snímané v podstatě na jednu kameru jsou dnes už hluboko pod standardem civilizovaného televizního vysílání. Vedení ligy prý už o tom ví a žádá trochu času na nápravu.

Jihlava-Bohemians 1:2. Postřeh domácího kouče Petra Rady, že spoustu gólů v nepovedeném úvodu sezony dostává Vysočina přes Vidličku, je poměrně přesný. Ale bez formy je mužstvo jako celek a tak není divu, že zůstává bez bodu.

A to ještě Jihlavě pomáhal "pomezní" Moláček, který ze situace, která zcela zjevně nijak neodporovala pravidlům, vyčaroval při neuznaném gólu "klokana" Mikuše neexistující ofsajd. S druhým praporkem pak slavil prvoligovou premiéru nechvalně proslulý sudí Vaňkát (pro zájemce o tuzemskou fotbalovou špínu vše o něm zde)...

Jablonec-Slovácko 1:1. Když bude domácí Romera překopávat z kroku prázdnou bránu, asi se Peltovi "Galácticos" jen tak nerozjedou. Pokud se tedy vůbec někdy rozjedou.

Dukla-Brno 1:1. Na Julisce už domácí tým nevyhrál po osmé v řadě. Další pokusy přijdou ve dvou derby, se Spartou a s "klokany".

Hradec Králové-Mladá Boleslav 0:0. "Votroci" po návratu do ligy volně navazují na to, kde skončili, v součtu neskórovali už sedmkrát v řadě. Ovšem mít při aktuálním skóre 0:3 už dva body v tabulce, to zase klobouk dolů, to je totiž maximum možného.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy