Baník zuří: Poláci byli na Spartě jako obětní beránci

Sport Sport, Red Spo, ČTK
2. 11. 2009 17:07
Sparta se brání tím, že fanoušci byli opilí
Baník zuří, jeho fanoušci měli být poškozeni
Baník zuří, jeho fanoušci měli být poškozeni | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Fanoušci zuří a vedení klubu ostře protestuje. Jde o sobotní zápas Baníku na Spartě, před jehož začátkem došlo (stejně jako na jaře) k incidentům, které prý poškodily hostující příznivce.

Vedení ostravského celku žádá po fotbalovém svazu prošetření postupu bezpečnostní agentury na Letné, kam nebyli vpuštěni polští fanoušci.

Zástupci Baníku kvůli tomu chystají podklady pro podání trestního oznámení.

Na stadion se údajně nedostalo třináct polských fanoušků, kteří podle Baníku splnili podmínky Sparty: zakoupili si lístky na jméno a při vstupu na stadion se prokázali platným dokladem totožnosti.

Čtěte dále: Baníkovci zbili sparťana. V Praze jich byly stovky

"U vchodu bylo polským občanům sděleno pracovníky bezpečnostní agentury, že Poláci dle nařízení Sparty do hlediště nepůjdou," uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí Baníku Igor Bruzl

"Až poté, co vedení Baníku proti národnostní diskriminaci protestovalo u Sparty, bylo oznámeno, že porušili návštěvní řád stadionu. Nepomohla ani intervence pracovníků Antikonfliktního týmu Policie ČR, kteří rovněž žádali bezpečnostní agenturu o to, aby tyto fanoušky vpustila na stadion," dodal.

Podle vyjádření pracovníků bezpečnostní agentury se polští příznivci provinili proti návštěvnímu řádu, což dnes uvedl i mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Došlo k fyzickým střetům

"Podle prvních informací byli uvedení diváci v podnapilém stavu, někteří z nich ozbrojeni a další vyhrožovali. To vše návštěvní řád stadionu, který je na našem webu a také na druhé straně vstupenky, zakazuje," prohlásil Kasík.

Očití svědkové s tím ale nesouhlasí. Fanoušci se prý chovali spořádaně a opilí nebyli.

Čtěte také: Slavia senzačně podlehla Příbrami. Sparta remizovala

Nevpuštění polských fanoušků na stadion bylo podle ostravských příznivců spouštěcím mechanismem následného nepokoje v sektoru Baníku. Jeho příznivci chtěli opustit stadion, v čemž jim údajně bránila ochranka s policií a došlo k fyzickým střetům.

Při tom prý byli bezdůvodně napadáni i lidé, kteří pasivně stáli před východem ze stadionu, což má doložit videozáznam.

"V návaznosti na napadení fanouška bude Baník od příštího výjezdu žádat vždy po domácím klubu akreditování dvou speciálně označených pracovníků našeho klubu s videokamerou, kteří budou natáčet chování našich fanoušků u sektoru, ovšem rovněž budou sledovat jednání a vystupování bezpečnostní agentury při vstupu na stadion a v sektoru pro vlajkonoše hostů," uvedl Bruzl.

Slezský klub přiznal, že ani jeho fanoušci se nechovali úplně správně, když trojice napadla osamoceného fanouška Sparty. Ta hodlá celou záležitost důkladně prošetřit, což by prý udělala bez ohledu na stížnost Baníku.

"Každý zápas na našem stadionu vyhodnocujeme ve spolupráci jak s najatou agenturou, tak také s policií. To je běžná praxe a posuzuje se při tom názor obou stran," řekl Kasík.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy