Ať tulipáni zvadnou, vzývají Slováci fotbalové bohy

Tomáš Fránek
28. 6. 2010 12:58
Slováci věří, že skončí jako v roce 1976.
Slovenská radost propukla naplno
Slovenská radost propukla naplno | Foto: Sport

Žilina - Je to jako v roce 1976, jenom z názvu Československo zůstala jeho druhá část.

V roce 1976 získalo v Bělehradě Československo překvapivě titul mistrů Evropy ve fotbale a přitom v semifinále porazilo vysoce favorizované Holandsko.

A historie se téměř opakuje, jenom výsledek ještě nikdo nezná. Slovenští fotbalisté totiž vyběhnout za několik hodin na mistrovství světa v Jihoafrické republice na stadion a budou bojovat o postup do čtvrtfinále právě proti Holanďanům. Ty jsou znovu horkými favority a neexistuje moc expertů, kteří by věřili v úspěch Slovenska.

Už všichni ví, že nejsme Slovinsko

Ale lidé v Žilině, městě, které nyní vládne slovenskému fotbalu, fotbalistům věří. "Zopakujeme Bělehrad, tam Československu taky nikdo nevěřil. Holanďani nás podcení a budou překvapení," myslím si Roman Minárik. "Vždyť i v tom týmu v Bělehradě bylo šestnáct Slováků," dodává hrdě.

Připomíná navíc, že i fotbalisté ze Žiliny před dvěma roky v evropské lize hráli vyrovnaný souboj s holandským velkoklubem Ajaxem. "Jsou to jenom lidé, můžeme uspět," dodává Minárik.

Právě hrdost je asi tím nejčastějším slovem, který vystihuje rozpoložení fotbalových fanoušků na Slovensku. A nejen těch skalních.

"Konečně si nikdo nebude plést Slovensko a Slovinsko. A i když fotbal jinak nemusím, lepší reklamu než je vítězství na Italy náš mladý stát nemůže mít," popisuje svoje pocity Mária Benková.

Na dnešní fotbal lákají snad všechny bary a restaurace v osmdesátitisícové Žilině. A všude bude plno, fotbalová euforie je porovnatelná s tou před osmi roky, když slovenští hokejisté získali první a dosud jediný titul mistrů světa.

Deník Sme už postup fotbalistů přes Italy zařadil mezi deset největších sportovních úspěchů země.

"Lidé si tu objednávali místa už před týdnem, bude tu super atmosféra," říká servírka v jednom z barů v centru města. Lidé tak budou chodit dřív z práce, mnozí, kteří měli pracovat odpoledne, si pokud měli s kým přehazovali směny.

Pryč z práce

Kolik lidí nebude ve chvíli zápasu v práci Slováci nespočítali, dá se ale čekat, že to bude podobné jako v Holandsku. Tam spočítali, že kvůli zápasu z práce předčasně odejde přes jeden milion lidí a ekonomika přijde o 130 milionů eur.

"Vyměnil jsem si směnu, měl jsem štěstí, že jsem našel člověka, kterého fotbal nezajímá - jako asi jediného," říká jeden ze zaměstnanců automobilky Kia u Žiliny. Firma, která se chlubí tím, že na mistrovství světa dodává svoje auta, zaměstnancům v době fotbalu úlevy nedá.

Žilinčané mají navíc speciální důvod pro dřívější odchod z práce a víru v úspěch slovenského týmu. V kádru je totiž několik hráčů, kteří žilinským klubem prošli a to včetně brankáře Jána Muchy nebo obránců Petra Pekaríka nebo Radoslava Zabavníka.

Fotbal v Žilině dovedl na vrchol miliardář Jozef Antošík, kterého jenom modernizace stadionu, nyní nejlepšího na Slovensku, stála 250 milionů korun. Fotbalisté ze Žiliny už získali pět titulů, ten poslední právě letos.

"A úspěch fotbalu v Žilině mají na svědomí také trenéři z Moravy. Už tu byl Karel Brückner, Pavel Vrba a teď Pavel Hapal," vypočítávají fanoušci v známé restauraci Hokejka přímo u moderního fotbalového stadionu.

Antošík, který byl kvůli pozvednutí fotbale v Žilině dokonce ochotný svůj klub přihlásit do české ligy, bere Žilinu jako svoje dítě a kvůli přípravám na Ligu mistrů ani nejel do Jihoafrické republiky.

"Není čas, bych do Afriky jel, čeká nás tvrdá robota, musíme zvládnou příchody a odchody hráčů," říkal Antošík, který přitom nevynechá žádné finále významných klubových soutěží.

Ani Antošíík si ale určitě odpolední zápas ujít nenechá. Vždyť důležitější a sledovanější zápas Slovensko ještě nikdy nehrálo.

 

Právě se děje

Další zprávy