Povolte rozhodčím kamery, volá svět po ukradeném gólu

Ivo Pospíšil, ip
28. 6. 2010 0:00
Hrubé chyby rozhodčích ovlivnily nedělní zápasy

Praha - Po míči jabulanim a vuvuzele dostal africký šampionát šanci zapsat se do dějin fotbalu tentokrát skutečnou technickou vymožeností. Videokamerou.

Gól, který ukradli rozhodčí Anglii v nedělním zápase s Německem, spustil vlnu návrhů, aby FIFA zavedla videorozhodčí. Ještě nikdy nebyla federace pod takovým tlakem expertů i obyčejných fanoušků jako nyní. A to se ještě z poraženecké kocoviny neprobudili hlavní postižení - Angličané.

Turnaj co turnaj je to stejné. Anglie, kolébka fotbalu, touží po úspěchu. A na konci každého mistrovství zbudou jen slzy a smutek. Tentokrát ale hledání viníků není těžké.

Podívejte se v galerii na evidentní Lampardův gól

Jméno Mauricio Espinosa bude znát na ostrovech téměř každý. Čárový rozhodčí zápasu Německo - Anglie (4:1) přehlédl, že míč z kopačky Franka Lamparda skončil několik centimetrů za brankovou čarou. Espinoza koukal jinam a tak Anglie nevyrovnala na 2:2, ale naopak v druhé půli dostala další branky a se šampionátem se loučí.

Capello: Na co máme pět rozhodčích?

Trenér Angličanů Fabio Capello sice nevyslovil přímo pojem "videokamera", ale jeho první reakci po prohraném zápase lze tak rozumět. Vyčítal FIFA, která se až dosud bránila kamerám jako čert kříži, že její dosavadní postupy jsou k ničemu.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Miloslava Lubase:
Videokamery mohu vadit jen podvodníkům

"Je to neuvěřitelné, že se v dnešní době plné technologií musíme bavit o takových věcech. Máme pět rozhodčích a ti nejsou schopni rozhodnout, jestli to byl gól," zlobil se Capello.

Otevřel debatu, která musela přijít. "Nechápu to a nebaví mne na takové situace u fotbalu koukat. Celá planeta viděla, jak to bylo, a jediný člověk, který o tom má rozhodnout, to vidět nesmí," divil se fotbalový expert České televize Pavel Karoch a on i další oslovení odborníci se jasně přiklonili k zavedení videorozhodčího.

FIFA (i UEFA) dělají pro pokrok hodně věcí. Vyhřívané trávníky, osvětlení, vylepšené zázemí pro hráče, personál a diváky - to všechno fotbalové orgány nařídily bez mrknutí oka. Ale základní věc, proč se fotbal hraje, tedy góly, nechává na chybujícím lidském oku.

FIFA se invazi kamer tvrdošíjně brání. Namísto toho navrhuje a zkouší jiné projekty, jako speciální čipy na míčích nebo zvláštní brankové rozhodčí. Slovo „kamera" patří mezi zakázaná slova zejména u prezidenta FIFA Seppa Blattera.

"Ne, nebudeme je mít, abychom zastavili zápas a dívali se, jestli sudí udělal chybu, nebo ne. A prosím vás, už o tom nemluvme," utnul Blatter diskuse o kamerách například na konci minulého roku. Otázka je, jak bude odpovídat nyní po Lampardově gólu.

Mnozí srovnávají tuto situaci s legendárním okamžikem finále z roku 1966, kdy naopak rozhodčí rozhodli ve prospěch Anglie a uznali gól, který možná nebyl. Je to bezmála půlstoletí a dodnes se o ní mluví.

Jestřábí oka a další

Tlak proti Blatterovi jistě zesílí. Když se neuzná platný gól v Lize mistrů, jsou apely velmi hlasité. Co ale teprve teď, když na absenci elektronických prostředků doplatila v osmifinále vrcholové akce kolébka fotbalu?

Strach z narušení tempa zápasů či z dalších koplikací provázel zavádění videa i v dalších sportech. Teď jsou ale ohlasy vesměs pozitivní. Videem disponují v hokeji nebo v ragby.

Systém několika kamer, které snímají v triangulárním systému dopady míčů do určitých míst, zkoušel britský vědec Paul Hawkins už do fotbalu zavést. V roce 2007 na něm dokonce spolupracoval s vedením anglické Premier League. Efektivnost systému by mohly zvýšit i vysílačky, které dnes rozhodčí běžně nosí a díky nimž by se mohl prakticky ihned dozvědět, zda byl gól dosažen, či nikoliv.

O všem podstatném rozhodují ve fotbale sponzoři. V této souvislosti je zajímavé, že jedním z hlavních donátorů FIFA je Sony. Příležitost k velkému byznysu přišla s Lampardovou neuznanou brankou sama.

 

Právě se děje

Další zprávy