Nelíbí se jí, že zatímco ona nehrála přes rok a půl, světová dvojka Polka Iga Šwiateková dostala za doping pouze měsíční distanc
"Ptám se sama sebe, proč je tak velký rozdíl v posuzování případů a rozhodování o trestu," napsala Halepová na Instagramu.
"Já na žádnou odpověď nepřišla a myslím, že logické vysvětlení ani najít nejde," uvedla dvojnásobná grandslamová vítězka.
ITIA ve čtvrtek oznámila, že Šwiateková dostala měsíční trest za srpnový pozitivní nález na trimetazidin.
Nedávná světová jednička uspěla s obhajobou, že nedopovala úmyslně, ale že se jí zakázaná látka dostala do těla z kontaminovaného volně prodejného léku.
Halepová se stejným tvrzením, podle jejích slov podloženým i důkazy, neuspěla.
Loni v září proto dostala čtyřletý trest, který jí byl po odvolání ke sportovní arbitráži CAS letos v březnu snížen na devět měsíců.
Kromě rozdílných trestů se Halepové nelíbí ani rychlost v řešení obou případů. Rumunka byla suspendována už v říjnu 2022, ale na trest čekala rok.
Šwiatekové pozastavili činnost od 12. září do 4. října a z trestu jí zbývá odpykat osm dní.
"Jediným vysvětlením je zlá vůle ze strany ITIA, protože tahle organizace udělala naprosto všechno, aby mě navzdory důkazům zničila," prohlásila Halepová.
"Bylo to bolestivé a stále to bolí. Nejspíš mě tahle nespravedlnost bude bolet už napořád," dodala.
ITIA se proti obvinění ohradila s tím, že obě rozhodnutí padla na základě důkazů, a ne jmen nebo věhlasu prošetřovaných tenistů. "Každý případ je jiný a není úplně správné je porovnávat," uvedla organizace v prohlášení.
"Kontaminovaný produkt v případě Šwiatekové byl léčivý přípravek, nebyl to doplněk stravy. Mezi tím je několik zásadních rozdílů. Proto také sportovce neustále varujeme, aby při užívání doplňků byli velmi opatrní. Jsme také vždy připraveni odpovědět jim na jakékoliv otázky, které by mohli mít," dodala ITIA.
Rozdílný přístup ITIA k dopingovým případům nebyl zpochybněn poprvé. Řada tenistů si na dvojí metr stěžovala už poté, co byl nedávno po pozitivním nálezu omilostněn první hráč světa Jannik Sinner.
Ital uspěl s obhajobou, že zakázaná látka se mu bez jeho vědomí dostala do těla z rukou maséra.
Naopak třeba i česká tenistka Nikola Bartůňková si prošla dlouhým martyriem a šest měsíců nemohla ani trénovat.