Čínský prezident i šéf MOV pěli ódy na Čínu a hry

Red Spo, Reuters
4. 8. 2008 19:30
Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil o budování světlých zítřků
Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil v souvislosti s olympiádou v Pekingu i o budování světlých zítřků.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil v souvislosti s olympiádou v Pekingu i o budování světlých zítřků. | Foto: Reuters

Peking - Do začátku olympiády už zbývají pouhé čtyři dny. Pravý čas na vzletné projevy.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao v pondělí mimo jiné prohlásil: „Věříme, že prostřednictvím her můžeme světu ukázat upřímnou snahu čínských lidí podílet se na rozvoji a připojit se ke zbytku světa v budování světlé budoucnosti."

Dále čtěte:

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge zase pekingskou sportovní událost označil za „mezník", který Číně umožní předvést svůj nesmírný potenciál.

„Změny, které se v Číně dějí, jsou mikrokosmem změn ve zbytku světa," prohlásil na sezení MOV před pátečním zahajovacím ceremoniálem.

Peking uvidí nejvíce zemí a nejvíce soutěžících žen v olympijské historii. Her se zúčastní 205 zemí, v rekordních Aténách 2004 jich bylo 201.Ze sportovců tvoří 45 procent ženy, v Aténách to bylo o čtyři procenta méně. Celkem se představí na 10 000 olympioniků.

„Chystáme se zažít velkolepé olympijské hry," komentoval to ve svém projevu Rogge a pokračoval:

„Živý přenos z pátečního ceremoniálu by měla sledovat jedna miliarda televizních diváků. Pekingské hry různými způsoby významně podpoří naši snahu o univerzalitu a fair play."

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy