Čínský prezident i šéf MOV pěli ódy na Čínu a hry

Red Spo, Reuters
4. 8. 2008 19:30
Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil o budování světlých zítřků
Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil v souvislosti s olympiádou v Pekingu i o budování světlých zítřků.
Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil v souvislosti s olympiádou v Pekingu i o budování světlých zítřků. | Foto: Reuters

Peking - Do začátku olympiády už zbývají pouhé čtyři dny. Pravý čas na vzletné projevy.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao v pondělí mimo jiné prohlásil: „Věříme, že prostřednictvím her můžeme světu ukázat upřímnou snahu čínských lidí podílet se na rozvoji a připojit se ke zbytku světa v budování světlé budoucnosti."

Dále čtěte:

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge zase pekingskou sportovní událost označil za „mezník", který Číně umožní předvést svůj nesmírný potenciál.

„Změny, které se v Číně dějí, jsou mikrokosmem změn ve zbytku světa," prohlásil na sezení MOV před pátečním zahajovacím ceremoniálem.

Peking uvidí nejvíce zemí a nejvíce soutěžících žen v olympijské historii. Her se zúčastní 205 zemí, v rekordních Aténách 2004 jich bylo 201.Ze sportovců tvoří 45 procent ženy, v Aténách to bylo o čtyři procenta méně. Celkem se představí na 10 000 olympioniků.

„Chystáme se zažít velkolepé olympijské hry," komentoval to ve svém projevu Rogge a pokračoval:

„Živý přenos z pátečního ceremoniálu by měla sledovat jedna miliarda televizních diváků. Pekingské hry různými způsoby významně podpoří naši snahu o univerzalitu a fair play."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Nález čtyř mrtvých v Měšicích policie vyšetřuje jako trojnásobnou vraždu a sebevraždu

Policisté v pondělí našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti. Případ vyšetřují jako trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu, jde zřejmě o rodinnou tragédii, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Policisté na místě zasahovali po 13 hodině po upozornění sousedů, kteří rodinu dlouho neviděli. Se vstupem do domu jim pomohli hasiči. "Uvnitř policisté nalezli čtyři osoby bez známek života - dva dospělé a dvě nezletilé děti. Podle předběžných zjištění se jedná o trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu," uvedla mluvčí.

Na místě jsou nyní kriminalisté a soudní lékař. "Byla nařízena soudní pitva, která určí přesné příčiny úmrtí všech osob," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Američan Snowden získal ruské občanství, patřičný dekret podepsal Putin

Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži, získal ruské občanství. Patřičný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, uvedly dnes tiskové agentury.

Devětatřicetiletý Snowden je jedním z více než sedmi desítek cizinců, kterým nyní úřady udělily ruské občanství. Výnos s jejich jmény byl zveřejněn na oficiálních vládních stránkách.

Edward Snowden je bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). V roce 2013 zveřejnil utajované informace tajných služeb, jež mimo jiné dokládaly, že rozvědky sbíraly telefonní záznamy týkající se milionů Američanů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy