Byla u začátků Sáblíkové. Tajnosti kolem ní chápu, říká

Martin Jůzek
19. 2. 2010 12:00
Expertka: Tajnosti kolem Sáblíkové jsou pochopitelné
Kde se vzal úspěch Martiny Sáblíkové?
Kde se vzal úspěch Martiny Sáblíkové? | Foto: Sport

Vancouver/Praha - Zažila dvanáctiletou Martinu Sáblíkovou, trénovala s ní na rybníku a také spolu kdysi vytvořily český rekord ve štafetě.

Zatímco Sáblíková teď vyhrála olympiádu a v neděli ji čeká další boj o medaili, ona jen trénuje mladé naděje.

Co říká o dvaadvacetileté slavné rychlobruslařka její bývalá kolegyně?

"Vůbec jsem nečekala, že z ní může vyrůst zlatá medailistka. Ale teď je to jasné, získá ještě jedno zlato," řekla deníku Aktuálně.cz Marcela Němcová, za svobodna Kramárová, která poznala budoucí hvězdu ještě v době jejích začátků.

Stejně jako Sáblíková se připravovala pod trenérem Petrem Novákem, na rozdíl od ní ale vybojovala (stříbrnou) medaili jen na olympiádě mládeže. Nyní se stará o mladé rychlobruslaře ve Žďáru nad Sázavou.

Čtěte dále: Český zázrak. Ani Sáblíková ale nezná své tajemství

A.cz: Ještě před několika lety jste trénovala se Sáblíkovou. Čekala jste, že z ní bude olympijská vítězka?
Ne, abych řekla pravdu, vůbec jsem to nečekala.

A.cz: Proč ne? Říkalo se o ní, že vynikala...
Nevím, jak teď, ale už tehdy k tomu neměla, jak se tak říká, ideální předpoklady. U rychlobruslařů jsou obvyklá silná stehna, ona byla ale taková tyčka s hubeňoučkýma nohama a svalovou hmotu měla strašně malou.

A.cz: Díky čemu se tedy dostala na vrchol?
Když jsme trénovali, tak si ještě přidávala nad plán, který nám trenér Novák stanovil. Obvykle jsme trénovali dvakrát až třikrát denně, ale jí to nestačilo. Takže její příprava, když byly prázdniny, zabrala klidně deset hodin denně.

A.cz: Kolik jí tehdy bylo?
Asi dvanáct.

Novák je výjimečný kouč

A.cz: Když byla řeč o tréninku, co můžete prozradit o metodách trenéra Nováka?
Od té doby, co jsem jeho skupinu opustila, přece jenom několik let uteklo, tak nevím, co se změnilo. Ale v té době jsme pořád byli na rybníku a trénovali na něm. Když nebyl led, tak si vzpomínám na onu dřevěná deska, kterou se Martina tak "proslavila". A co vím, tak jí měl pod Novákem už pan Kyncl (pozn. šestnáctý na olympiádě v Calgary v roce 1988).

A.cz: On tají, jak moc Martina trénuje. Není to zvláštní?
Vůbec ne. Kdyby to řekl, tak spadnou z vrcholu, protože by je ostatní hned napodobili. Je logické, že chtějí zůstat nahoře. Řekla bych, že v takovém případě by Sáblíková nevyhrávala, ale končila by desátá.

Čtěte také: Smáli se ´holce z rybníku´. Sáblíková jim vytřela zrak

A.cz: Nizozemci o jeho metodách říkali, že jsou extrémní. Je to tak?
Je pravda, že to říkali. A asi i tréninky takové byly, na druhou stranu Holanďani špatně vydýchávali, že mají všechno a jen vítězství ne. Pan Novák, ať je jako člověk jakýkoliv, je prostě výjimečný. On byl dlouho všechno: nejen trenér, ale i masér a psycholog.

A.cz: Sáblíková jezdí jinak zatáčky. Myslíte si, že díky tomu má navrch?
Možná ano. Říká se, že v rychlobruslení máte dávat více síly do zatáček a potom se v rovinkách vyvážíte. Ona dělá v zatáčkách více kroků, najede tak víc metrů, ale frekvenci má vyšší a je rychlejší.

Hala v ČR? To je luxus

A.cz: Čekáte, že jí to na pětikilometrové trati vynese další zlato?
Určitě, přiveze si domů dvě zlata.

A.cz: Znáte české rychlobruslení. Myslíte si, že by u nás měla vyrůst hala, o níž se kvůli Sáblíkové tolik mluví?
Na jednu stranu si musíme říct, že bez oválu tenhle sport dělat nejde. Jenže Martina si vystačí i jinak, jezdí od září do dubna do zahraničí. My tu máme třicet rychlobruslařů a stavět pro ně tak drahou halu? To je luxus.

Čtěte více: Tady je vesnice Sáblíkové. Žije olympiádou i kanalizací

A.cz: Ale zlatá olympijská medaile by mohla spustit lavinu zájmu o rychlobruslení...
Mohla, ale já si to nemyslím. Děti se do toho vůbec nehrnou, i když o Sáblíkové všichni víme už od Turína a to jsou čtyři roky.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy