Komise kvůli dopingu? Pozdě. Všichni věděli, že je v tom biatlon namočený taky, říká Hamza

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
14. 12. 2016 13:05
Šéf českých biatlonistů Jiří Hamza v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že reakci Mezinárodní biatlonové unie IBU na ruský dopingový skandál považuje za příliš pomalou. Sám si uvědomuje, že Češi nejsou u vedení unie moc populární. Vylepšit by to mohly závody v Novém Městě na Moravě.
Jiří Hamza
Jiří Hamza | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Světovým biatlonem momentálně hýbou dvě témata. Prvním je čtvrteční start třetí zastávky Světového poháru v Novém Městě na Moravě, od které si nejen organizátoři slibují rekordní zájem diváků, a druhým ruská dopingová aféra, kterou v pátek rozpoutala páteční zpráva Světové antidopingové agentury (WADA) a která se mimo jiné týká právě biatlonu.

Kvůli ní dokonce Mezinárodní biatlonová unie IBU hodlá zřídit speciální skupinu vyšetřovatelů. "Myslím si, že to je všechno pozdě. Měli jsme se jako federace k dopingu postavit už dřív a jinak. Už jen tou volbou Ťumeně jako pořadatele mistrovství světa jsme se k tomu nepostavili dobře," řekl Aktuálně.cz šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza.

Přitom podle zprávy se potvrdilo, že v Rusku fungovala dopingová politika s cílem vybojovat co nejvíc medailí na velkých akcích včetně olympijských her v Londýně 2012, atletického mistrovství světa v Moskvě 2013 či zimních olympijských her v Soči 2014. Právě proto je přisouzení pořadatelství světového biatlonového šampionátu Ťumeni pro rok 2021 zvláštní.

"Z mého pohledu je postoj IBU příliš alibistický. Řeší to později, než se má. Všichni věděli, že ta zpráva přijde, že je v tom také biatlon, ale přešlapujeme na místě," říká Hamza.

Sám ještě nemá informace, jak by nová komise pro vyšetřování dopingu měla vypadat, ani jestli v ní budou mít i Češi svého zástupce. "Pan Besseberg (prezident IBU, pozn. red.) přijel dneska a až večer spolu budeme mluvit. Chceme se ho určitě zeptat. Obecně ale myslím, že u vedení IBU nejsme populární, jsme kritičtí, držíme konzistentní a radikální názory, což se ne vždycky všem hodí a pak se stane, že pořádá MS Ťumeň," naráží šéf českých biatlonistů jemně na fakt, že i Nové Město chtělo zmiňovaný šampionát pořádat. 

"Zvolili to delegáti, prezidenti svazů, mezi kterými zdaleka ne všichni jsou v obraze, co se reálně děje. Nechtěl bych celou IBU kritizovat. Určitě máme geniálně zmáknutý marketing, což je zásluha našeho šéfa, protože to vede x let. Ale teď se s dopingem dostáváme do pozice, která světovému biatlonu škodí."

Oko u biatlonové unie by mohly udělat závody v Novém Městě, kde areál pojme až třicet tisíc fanoušků. "Myslím, že se na to všichni těší, protože ty závody budou svým rozsahem absolutně výjimečné. Určitě patříme k těm top pořadatelům, zní to možná neskromně, ale je to tak. Bude to festival pro biatlon, víkend bude absolutní extrém, který překoná i boom, který byl třeba v Německu kolem roků 2001 a 2002," věří Hamza.

 

Právě se děje

Další zprávy