Komise kvůli dopingu? Pozdě. Všichni věděli, že je v tom biatlon namočený taky, říká Hamza

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
14. 12. 2016 13:05
Šéf českých biatlonistů Jiří Hamza v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že reakci Mezinárodní biatlonové unie IBU na ruský dopingový skandál považuje za příliš pomalou. Sám si uvědomuje, že Češi nejsou u vedení unie moc populární. Vylepšit by to mohly závody v Novém Městě na Moravě.
Jiří Hamza
Jiří Hamza | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Světovým biatlonem momentálně hýbou dvě témata. Prvním je čtvrteční start třetí zastávky Světového poháru v Novém Městě na Moravě, od které si nejen organizátoři slibují rekordní zájem diváků, a druhým ruská dopingová aféra, kterou v pátek rozpoutala páteční zpráva Světové antidopingové agentury (WADA) a která se mimo jiné týká právě biatlonu.

Kvůli ní dokonce Mezinárodní biatlonová unie IBU hodlá zřídit speciální skupinu vyšetřovatelů. "Myslím si, že to je všechno pozdě. Měli jsme se jako federace k dopingu postavit už dřív a jinak. Už jen tou volbou Ťumeně jako pořadatele mistrovství světa jsme se k tomu nepostavili dobře," řekl Aktuálně.cz šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza.

Přitom podle zprávy se potvrdilo, že v Rusku fungovala dopingová politika s cílem vybojovat co nejvíc medailí na velkých akcích včetně olympijských her v Londýně 2012, atletického mistrovství světa v Moskvě 2013 či zimních olympijských her v Soči 2014. Právě proto je přisouzení pořadatelství světového biatlonového šampionátu Ťumeni pro rok 2021 zvláštní.

"Z mého pohledu je postoj IBU příliš alibistický. Řeší to později, než se má. Všichni věděli, že ta zpráva přijde, že je v tom také biatlon, ale přešlapujeme na místě," říká Hamza.

Sám ještě nemá informace, jak by nová komise pro vyšetřování dopingu měla vypadat, ani jestli v ní budou mít i Češi svého zástupce. "Pan Besseberg (prezident IBU, pozn. red.) přijel dneska a až večer spolu budeme mluvit. Chceme se ho určitě zeptat. Obecně ale myslím, že u vedení IBU nejsme populární, jsme kritičtí, držíme konzistentní a radikální názory, což se ne vždycky všem hodí a pak se stane, že pořádá MS Ťumeň," naráží šéf českých biatlonistů jemně na fakt, že i Nové Město chtělo zmiňovaný šampionát pořádat. 

"Zvolili to delegáti, prezidenti svazů, mezi kterými zdaleka ne všichni jsou v obraze, co se reálně děje. Nechtěl bych celou IBU kritizovat. Určitě máme geniálně zmáknutý marketing, což je zásluha našeho šéfa, protože to vede x let. Ale teď se s dopingem dostáváme do pozice, která světovému biatlonu škodí."

Oko u biatlonové unie by mohly udělat závody v Novém Městě, kde areál pojme až třicet tisíc fanoušků. "Myslím, že se na to všichni těší, protože ty závody budou svým rozsahem absolutně výjimečné. Určitě patříme k těm top pořadatelům, zní to možná neskromně, ale je to tak. Bude to festival pro biatlon, víkend bude absolutní extrém, který překoná i boom, který byl třeba v Německu kolem roků 2001 a 2002," věří Hamza.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří ve čtvrtek k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice je kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Dohoda o Turówu může být během několika týdnů, řekl premiér Fiala

Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu dnes předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Oba podle něj chtějí dohodu, která bude oboustranně přijatelná, a to i pro Liberecký kraj, kterého se rozšíření těžby dotýká. "Je reálné to dovést do konce v řádu několika týdnů," uvedl Fiala na dotaz ohledně termínů.

V jednáních podle premiéra zůstávají problémové body, které je třeba odblokovat, a není v zájmu nikoho zůstat bez dohody. Po středečním jednání vlády Fiala uvedl, že dohodu zatím podepsat není možné. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy