Na MS 2021 už asi kandidovat nebudeme. I kdyby ho Rusům sebrali, říká šéf biatlonistů

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
9. 12. 2016 14:57
Světová antidopingová agentura zveřejnila v pátek druhou část zprávy o ruském dopingu. Její důsledky by se mohly týkat i biatlonu v Česku, není ale příliš pravděpodobné, že by Češi mistrovství světa 2021, které jim sebrala ruská Ťumeň, nakonec přeci jen získali. "Pokud bychom dostali slíbené tři Světové poháry v následujících třech sezonách, tak už bychom se o ten šampionát nejspíš ani neucházeli," řekl ještě před zveřejněním zprávy WADA Jiří Hamza, šéf českých biatlonistů.
Gabriela Koukalová, tehdy ještě Soukalová, při Světovém poháru v Novém Městě 2015.
Gabriela Koukalová, tehdy ještě Soukalová, při Světovém poháru v Novém Městě 2015. | Foto: ČTK

V médiích se hodně mluvilo o tom, že by i kvůli dopingové zprávě WADA mohla biatlonová federace odebrat Rusku pořadatelství v roce 2021, o které soupeřilo s Ťumení i Nové Město ....

Pokud jde o mistrovství světa v roce 2021, tak si myslím, že se v podstatě nic nezmění. Termín a místo jeho konání schválil kongres. Při rozhodování o pořadatelství zmíněného šampionátu získalo Rusko potřebných 25 hlasů a Nové Město s Pokljukou 24. V zákulisí tam tehdy padla spousta slibů a závazků a respektovali jsme tento verdikt.

Nicméně pokud by se IBU rozhodla Ťumeni nakonec pořadatelství odebrat, otevřela by se vrátka pro vaši kandidaturu znovu.

Existuje návrh, podle kterého bychom v příštích třech sezonách pořádali tří Světové poháry a jeden z nich má být v březnu 2021, těsně po mistrovství světa. Pokud by byl schválen, tak už bychom o MS už asi znovu neusilovali.

Vedle pořádání MS 2021 je tu ještě jedno téma. Pokud by byli někteří Rusové diskvalifikováni kvůli dopingu z her v Soči, mohly by některé medaile spadnout do klína i českým reprezentantům. Udělalo by vám to radost aspoň takto zpětně?

V každém případě to každému našemu závodníkovi přeji, ale myslím si, že pro sportovce už to nebude mít svoji hodnotu. Přišli o emoce, nadšení a celkovou krásnou atmosféru spojenou s umístěním na stupních vítězů.

A co vůbec na celou tu aféru kolem ruského státem organizovaného dopingu říkáte?

Celá tato dopingová aféra nám samozřejmě vadí, něco podobného je nám cizí. Biatlonu jako takovému a všem lidem, kteří k němu mají blízko, to dost ublížilo. Sportovci, kteří dopují, resp. nedopují, mají samozřejmě různé podmínky. Zatím jsme jako federace měli hlavu v písku, ale nyní se musíme k celé této záležitosti postavit čelem, protože nám to vadí. Neděláme takové věci a ani je dělat nechceme.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy