Na MS 2021 už asi kandidovat nebudeme. I kdyby ho Rusům sebrali, říká šéf biatlonistů

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
9. 12. 2016 14:57
Světová antidopingová agentura zveřejnila v pátek druhou část zprávy o ruském dopingu. Její důsledky by se mohly týkat i biatlonu v Česku, není ale příliš pravděpodobné, že by Češi mistrovství světa 2021, které jim sebrala ruská Ťumeň, nakonec přeci jen získali. "Pokud bychom dostali slíbené tři Světové poháry v následujících třech sezonách, tak už bychom se o ten šampionát nejspíš ani neucházeli," řekl ještě před zveřejněním zprávy WADA Jiří Hamza, šéf českých biatlonistů.
Gabriela Koukalová, tehdy ještě Soukalová, při Světovém poháru v Novém Městě 2015.
Gabriela Koukalová, tehdy ještě Soukalová, při Světovém poháru v Novém Městě 2015. | Foto: ČTK

V médiích se hodně mluvilo o tom, že by i kvůli dopingové zprávě WADA mohla biatlonová federace odebrat Rusku pořadatelství v roce 2021, o které soupeřilo s Ťumení i Nové Město ....

Pokud jde o mistrovství světa v roce 2021, tak si myslím, že se v podstatě nic nezmění. Termín a místo jeho konání schválil kongres. Při rozhodování o pořadatelství zmíněného šampionátu získalo Rusko potřebných 25 hlasů a Nové Město s Pokljukou 24. V zákulisí tam tehdy padla spousta slibů a závazků a respektovali jsme tento verdikt.

Nicméně pokud by se IBU rozhodla Ťumeni nakonec pořadatelství odebrat, otevřela by se vrátka pro vaši kandidaturu znovu.

Existuje návrh, podle kterého bychom v příštích třech sezonách pořádali tří Světové poháry a jeden z nich má být v březnu 2021, těsně po mistrovství světa. Pokud by byl schválen, tak už bychom o MS už asi znovu neusilovali.

Vedle pořádání MS 2021 je tu ještě jedno téma. Pokud by byli někteří Rusové diskvalifikováni kvůli dopingu z her v Soči, mohly by některé medaile spadnout do klína i českým reprezentantům. Udělalo by vám to radost aspoň takto zpětně?

V každém případě to každému našemu závodníkovi přeji, ale myslím si, že pro sportovce už to nebude mít svoji hodnotu. Přišli o emoce, nadšení a celkovou krásnou atmosféru spojenou s umístěním na stupních vítězů.

A co vůbec na celou tu aféru kolem ruského státem organizovaného dopingu říkáte?

Celá tato dopingová aféra nám samozřejmě vadí, něco podobného je nám cizí. Biatlonu jako takovému a všem lidem, kteří k němu mají blízko, to dost ublížilo. Sportovci, kteří dopují, resp. nedopují, mají samozřejmě různé podmínky. Zatím jsme jako federace měli hlavu v písku, ale nyní se musíme k celé této záležitosti postavit čelem, protože nám to vadí. Neděláme takové věci a ani je dělat nechceme.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy