SP v biatlonu • Nové Město na Moravě • 16:10

Sprint žen

Dobrý den, vítejte při sledování on-line přenosu ze sprintu žen v rámci SP v biatlonu z Nového Města na Moravě. Závod bude odstartován v pátek 3. března v 16:10.

Přeji příjemné čtvrteční odpoledne. Zhruba za půl hodiny by měl začít biatlonový sprint žen v Novém Městě na Moravě a my se tak můžeme těšit na parádní podívanou. České barvy bude hájit pětice biatlonistek.

Světový pohár v Novém Městě na Moravě začal včera sprintem mužů, který naprosto ovládla norská ekipa v čele s Johannesem Thingnesem Bö. Nejlepším českým biatlonistou byl třináctý Michal Krčmář.

Kromě dnešního závodu se v dalších dnech pojedou stíhačky a program zakončí nedělní závody smíšených dvojic a smíšených štafet. Rozhodně tak je na co se těšit.

Mezi největší favoritky závodu budou patřit vedoucí žena světového poháru Julia Simonová či nejlepší biatlonistka v hodnocení sprintu Denise Herrmannová. Myslet ovšem musíme i na další biatlonistky. Úvodní sprint sezóny totiž ovládla Lisa Theresa Hauserová, v Annecy vyhrála Anna Magnussonová, v Pokljuce její týmová kolegyně Elvira Öbergová a v Anterselvě zajela nejlépe Dorothea Wiererová. Zapomenout ale nesmíme ani na Markétu Davidovou, jež už má letos ze sprintu druhé či páté místo.

České biatlonistky budeme sledovat na trati prakticky od úvodu. Již s číslem 9 se vydá na trať Tereza Voborníková, načež zhruba minutu a půl po ní odstartuje Markéta Davidová. Do světového poháru se s číslem 28 vrací také Jessica Jislová, jenž vynechala mistrovství světa, avšak teď už by měla být v pořádku. V druhé polovině pak uvidíme Lucii Charvátovou (číslo 72) a Terezu Vinklárkovou (číslo 76).

16:10

ZÁVOD BYL ODSTARTOVÁN.

START

Na trať se jako první Mari Ederová, nicméně hned za ní se vydala jedna z velkých favoritek. Odstartováno má totiž Denise Herrmannová-Wicková.

START

Postupně startují další a další závodnice. Bouřící tribuny již doprovodily start v podání Lisy Vittozziové, na kterou si ostatní také musí dát velký pozor.

START

V závodě už jsou i dvě české biatlonistky. Před malou chvílí startující Terezu Voborníkovou právě doplnila největší česká hvězda Markéta Davidová. Mezi nimi se navíc vydala na trať vedoucí žena světového poháru Julia Simonová z Francie.

START

Zatímco některé biatlonistky už ukrojily více než půldruhý kilometr, pokračuje startovní procedura. Do akce již šly také sestry Öbergovy a za malou chvíli začne závod norská dvojice Röiselandová - Tandrevoldová.

1. střelba

Denise Herrmannová-Wicková odstřílela ležku s jednou chybou a řadí se tudíž jen za Mari Ederovou, jež byla bezchybná.

1. střelba

Velmi dobrý úvod pro Lisu Vittozziovou, která byla zatím nejrychlejší a navíc přidala čistou střelbu. Ve srovnání s Herrmannovou je tak o půlminuty rychlejší.

1,6 km

Skvělý nástup Markéty Davidové, která je nejrychlejší z prvních dvanácti závodnic, které dorazily na mezičas po 1600 metrech.

1. střelba

Mladičké Tereze Voborníkové závod zatím nesedí. Na ležce zaznamenala dvě chyby.

1. střelba

Ani Julia Simonová však není bezchybná a musí na jedno trestné kolo. Uvidíme, jak odpoví Markéta Davidová.

To je škoda. Markéta Davidová střílela dobře v tempu, ale poslední výstřel poslala mimo potřebný prostor. Je z toho jedno trestné kolo.

1. střelba

Po trestném kole se Markéta Davidová řadí na čtvrté místo. Mezitím odstřílela Elvira Öbergová, která si dobrý závod zpackala třemi chybami.

1. střelba

Ani sestra Elviry se s tím nepopasovala ideálně a musela na tři trestná kola. Velmi špatný začátek pro obě Švédky.

2. střelba

Polepšit by si měla Denise Herrmannová-Wicková, která byla na stojce stoprocentní.

1. střelba

Výborně závod rozjíždí Marte Olsbuová Röiselandová, jež v leže sestřelila všechny terčíky.

2. střelba

Mírné komplikace pro Lisu Vittozziovou. Ta na stojce jednou chybovala a ve srovnání s Herrmannovou-Wickovou ztratila svůj náskok. Stále však Italka o pět vteřin vede.

1. střelba

Ani Tandrevoldová není bezchybná a na ležce zakládá jedním trestným kolem. Díky trochu lepšímu běhu je Norka o čtyři vteřiny před Markétou Davidovou. Ta je aktuálně po první střelbě osmá.

2. střelba

Registrujeme první čistý závod. Má jej za sebou Vanesa Voigtová, která jde před Vittozziovou i Herrmannovou-Wickovou. Náskok ale není velký.

1. střelba

Do hry o dobrý výsledek se vrací na stojce bezchybná Julia Simonová. Ta střílela souběžně s Terezou Voborníkovou, která přidala jedno trestné kolo. Celkově tak konto zatížila třemi nepřesnostmi.

2. střelba

Bohužel, Markéta Davidová přidala další chybu a ačkoliv běží výborně, vinou nepřesností jde jen na pátou pozici.

1. střelba

Čistou první střelbu má za sebou Dorothea Wiererová a také Jessica Jislová. Italka je průběžně druhá, Češka ztrácí 28 vteřin.

CÍL

Denise Herrmannová-Wicková je v cíli a nakonec je rychlejší než Lisa Vittozziová. Němka měla výborný závěrečný okruh.

2. střelba

Máme tady žhavou kandidátku na vítězství. Marte Olsbuová Röiselandová zvládla s nulou také druhou střelbu a před dosud vedoucí Voigtovou se dostala o necelou půlminutu.

CÍL

Zatímco Vittozziová svůj náskok v posledním okruhu ve srovnání s Herrmannovou-Wickovou ztratila, Vanessa Voigtová dokázala uhájit necelé dvě vteřiny. Jde tedy zatím do čela.

2. střelba

Do boje o medaile se vrací Ingrid Landmark Tandrevoldová, která sice kroužila jedno trestné kolo po ležce, avšak přesto se řadí na druhou pozici.

CÍL

V cíli je Julia Simonová, pro kterou je zatím připravené čtvrté místo. Buse se ovšem ještě propadat za obě norské závodnice.

CÍL

Odpracováno už mají i dvě české biatlonistky. Markéta Davidová je o 32 vteřin za Voigtovou na pátém místě, Voborníková je zatím sedmá.

2. střelba

Dorothea Wiererová mohla zabojovat o vítězství, nicméně poslední nepřesná rána ji odsoudila k třetí pozici.

CÍL

V cíli je Marte Olsbuová Röiselandová, která si svým výkonem jasně říká o vítězství. S čistou střelbou je o více než půlminuty před rovněž bezchybnou Voigtovou. Tu navíc nyní posunula i Chevalierová-Bouchetová.

2. střelba

Naprosto spokojená musí být Jessica Jislová, která běžecky ztrácí, ale na střelnici vyčistila všech deset trečů.

CÍL

Röiselandovou na prvním místě teď doplnila další norská závodnice. Ingrid Landmark Tandrevoldová předvedla fantastický běh a s jednou chybou je druhá. Její manko na vedoucí kolegyni je 20 vteřin.

1. střelba

Do bojů o nejvyšší stupínky by mohla promluvit ještě Lisa Theresa Hauserová. Rakušanka byla na první střelbě bezchybná.

CÍL

 

AKTUÁLNÍ POŘADÍ V CÍLI

 

1. Marte Olsbuová Röiselandová 19:28,4

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová +20,5

3. Anais Chevalierová-Bouchetová +29,3

4. Vanessa Voigtová +36,7

5. Denise Herrmannová-Wicková +38,5

11. Markéta Davidová +1:08,2

16. Tereza Voborníková +1:50,4

CÍL

Dorothea Wiererová na trati prohrála souboj s Chevalierovou-Bouchetovou a řadí se těsně za stupně vítězů.

2. střelba

Švédkám se dnešní závod nepodařil. Po druhé střelbě je nejlepší Perssonová, ale ta měla dvě chyby. Těsně za ní se zařadily Mona Brorssonová, Anna Magnussonová a Hanna Öbergová. Sestra poslední zmíněné je o půl minuty pomalejší.

2. střelba

Karoline Knottenová má dvě nuly, ale běžecky to není tak dobré jako v podání Röiselandové a Tandrevoldové. Na své kolegyně ztrácí 40 vteřin.

2. střelba

Naopak Lisa Theresa Hauserová je díky druhé nule průběžně třetí. Může tak zabojovat o stupně vítězů.

1. střelba

Zazlobit dnes mohla Anamarija Lampičová, nicméně bývalá skvělá běžkyně na lyžích zahájila závod třemi chybami.

6,6 km

Zdá se, že Lisa Theresa Hauserová se na trati hodně trápí a aktuálně se propadá a na šesté místo. Do bojů o stupně vítězů by tak zasáhnout neměla.

1. střelba

Velmi dobrý základ položila Lucie Charvátová, která má za sebou bezchybnou ležku.

CÍL

Lisa Theresa Hauserová už nedokázala zrychlit a nakonec je i za Denise Herrmannovou-Wickovou. Na svou německou rivalku ztratila jednu desetinu.

1. střelba

Také Tereza Vinklárková má za sebou první střelbu. Na rozdíl od Lucie Charvátové však třikrát minula.

CÍL

Tak uvidíme, zda se ještě někdo dokáže vměstnat mezi nejlepší. První místo nadále drží suverénní Marte Olsbuová Röiselandová, kterou by na stupních vítězů aktuálně doplnila Tandrevoldová a Chevalierová-Bouchetová. Nejlepší Češkou je teď šestnáctá Markéta Davidová.

2. střelba

Lucie Charvátová mohla zabojovat o výborný výsledek, ale stojku vůbec nezvládla. Jsou z toho tři trestná kola.

2. střelba

Nejlepší českou biatlonistkou dnešního závodu tak bude stoprocentně Markéta Davidová. Lucie Charvátová se vinou nepřesností zařadila až do páté desítky a výrazný posun nemůžeme čekat ani od mladé Terezy Vinklárkové, která pokazila první položku.

2. střelba

Tereza Vinklárková ustála stojku bez chyby, ale ani tak se nedostává na lepší než 74. místo. Škoda pokažené ležky.

CÍL

Bez bodů dnes bohužel zůstane Lucie Charvátová, která je v cíli aktuálně čtyřiačtyřicátá. Opravdu může Lucii hodně mrzet položka vestoje, na které zaznamenala tři chyby.

Zdá se, že můžeme pomalu rekapitulovat. Norské závodnice dnes sice byly jen tři, ale hned dvě z nich se zařadily na samotné čelo. Z vítězství v závodě se raduje Marte Olsbuová Röiselandová, která střílela za nula a k tomu přidala skvělý běh. O necelých 21 vteřin tak porazila jednou chybující Ingrid Landmark Tandrevoldovou a s rovněž jednou chybou třetí Anais Chevalierovou-Bouchetovou. Za stupni vítězů dnes končí Dorothea Wiererová, Vanessa Voigtová i Denise Herrmannová-Wicková. Nutno ovšem říci, že mezi čtvrtou Wiererovou a třináctou Jeanmonnotovou je pouhých patnáct vteřin.

Mezi elitu se dnes bohužel nezařadily české biatlonistky, které si závod většinou odstřelily. Markéta Davidová běžela výborně, ale vinou dvou chyb je v cíli na 16. místě. O jednu minutý terč horší byla Tereza Voborníková (41. místo) a bezchybná Jessica Jislová končí v páté desítce kvůli horšímu běhu.

Do padesátky se ještě vlezla Lucie Charvátová, která začala skvěle, ale poté třikrát minula na stojce. Opačný průběh pak měla Tereza Vinklárková, jež pokazila ležku.

CÍL

KONEČNÉ POŘADÍ

 

1. Marte Olsbuová Röiselandová (NOR) (0) 19:28,4

2. Ingrid Landmark Tandrevoldová (NOR) (1) +20,5

3. Anais Chevalierová-Bouchetová (FRA) (1) +29,3

4. Dorothea Wiererová (ITA) (1) +35,4

5. Vanessa Voigtová (GER) (0) +36,7

6. Denise Herrmannová-Wicková (GER) (1) +38,5

7. Lisa Theresa Hauserová (AUT) (0) +38,6

8. Lisa Vittozziová (ITA) (1) +40,1

9. Julia Simonová (FRA) (1) +42,3

10. Lena Häckiová-Grossová (SUI) (1) +42,9

16. Markéta Davidová (2) +1:08,2

41. Tereza Voborníková (3) +1:50,4

44. Jessica Jislová (0) +1:53,9

49. Lucie Charvátová (3) +2:05,8

75. Tereza Vinklárková (3) +3:13,6

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších on-line přenosů na shledanou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy