Koukalová už v Oberhofu bojovala s mlhou nebo nestíhala start, teď bude dohánět Dahlmeierovou

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
6. 1. 2017 6:02
Gabriela Koukalová může v pátečním sprintu v Oberhofu stáhnout manko, které má na vedoucí ženu biatlonového Světového poháru Němku Lauru Dahlmeierovou. Ta se rozhodla první dva domácí závody vynechat. Naopak se ale po téměř dvou letech vrací Běloruska Darja Domračevová.
Gabriela Koukalová
Gabriela Koukalová | Foto: Milan Kammermayer

Oberhof – Biatlonové závody v malém městečku na hřebenu Durynského lesa jsou vždy pořádná loterie. Loni se tu kvůli nedostatku sněhu vůbec nejelo, jindy tu zase řádí vánice nebo na střelnici padne mlha jak z pohádek o Rákosníčkovi. A kdyby náhodou bylo toho dramatu kvůli počasí v Oberhofu málo, umí si Gabriela Koukalová připsat do scénáře vlastní zápletku, v lednu 2014 například málem nestihla start s hromadným startem.

Tentokrát by mohla v pátečním sprintu (14:15, ČT Sport) využít toho, že si Němka Laura Dahlmeierová vzala volno a ve sprintu ani stíhačce se nepředstaví. Vedoucí žena Světového poháru má solidní náskok 98 bodů na aktuálně druhou Finku Kaisu Mäkäräinenovou a 105 na třetí Koukalovou.

Česká biatlonová jednička tak stejně jako finská kolegyně může náskok německé suverénky smazat. Za vítězství v jednom závodě je 60 bodů a Dahlmeierová nastoupí až do nedělního "masáku".

Jak to ale všechno bude, může hodně ovlivnit nevyzpytatelné počasí v Oberhofu. Přesvědčili se o tom ve čtvrtečním sprintu muži. Jen tři střelci měli v neustále se měnícím větru obě dvě položky čisté.

Před třemi lety zase ženský sprint potrápila hustá mlha. Veronika Vítková, která nyní v Durynsku kvůli nemoci nestartuje, v ní tehdy na střelnici minula dva, a Gabriela Koukalová dokonce čtyři terče, což ji odsoudilo až 26. místu. Pak si stěžovala i na mokrou trať.

"Sníh je těžký, hluboký, boří se. Nemůžu pak využít svou sílu nohou, to je, jako když vám na lodi vezmou veslo," posteskla si.

Je tady velký návrat Domračevové

Předloni si zase trampoty přidělala sama, když kvůli ztracenému poutku od hůlky málem nestihla start závodu s hromadným startem. "Po nástřelu mi bylo docela zima, a tak jsem se rozhodla, že si pod kombinézu navléknu ještě jednu vrstvu oblečení. Při značení lyží a zbraní jsem ale zjistila, že jsem někde ztratila poutko od hůlky," vysvětlovala tehdy.

Nakonec ho sice našla, ale startovní výstřel zazněl zhruba v době, kdy se ještě nazouvala do běžek. I tak z toho nakonec bylo solidní desáté místo.

Ale abychom se nezastavili jen u české biatlonistky. Páteční sprint bude také ve znamení velkého návratu někdejší královny tohoto sportu Bělorusky Darji Domračevové. Ta závodila naposledy před dvěma lety v Chanty-Mansijsku, od té doby léčila mononukleózu, vdala se a porodila dceru.

V jaké formě se manželka norského biatlonisty Ole Einara Björndalena vrátí, můžete v pátek sledovat i v online reportáži na Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy