Hromadný závod pro 60 lidí, změny ve štafetě. Biatlon upravuje některá pravidla

Sport Sport
5. 10. 2018 18:07
Mezinárodní biatlonová unie přišla se změnami v pravidlech. Od nové sezony se bude na úrovni IBU Cupu a níže zkoušet závod s hromadným startem pro 60 biatlonistů. Ve Světovém poháru dostanou týmy flexibilnější možnost na složení smíšené štafety.
Ve finále IBU Cupu 2018/19 dojde k dvojnásobnému rozšíření počtu závodníků v "masáku".
Ve finále IBU Cupu 2018/19 dojde k dvojnásobnému rozšíření počtu závodníků v "masáku". | Foto: Reuters

Praha - Mezinárodní biatlonová unie IBU mění některá pravidla, ale ta nejzásadnější úprava se minimálně v nadcházející sezoně ještě nebude týkat Světového poháru. Pro tuto nejvyšší úroveň jsou důležité změny ve formátu smíšené štafety nebo vytrvalostního závodu.

Biatlonoví funkcionáři schválili změny na zářijovém kongresu v Poreči v Chorvatsku a ve čtvrtek zveřejnili ty nejdůležitější na oficiálních webových stránkách IBU.

Velmi zajímavě vypadá úprava, která rozšiřuje počet závodníků na startu tradičně atraktivní disciplíny závodu s hromadným startem ze 30 na 60. Tato změna se ovšem zatím netýká Světového poháru, nýbrž druhé výkonnostní úrovně IBU Cupu či juniorských soutěží.

"Fanoušci se nemusí bát, že by měl nový formát hromadného závodu nahradit ten stávající. Nicméně může se stát dobrou variantou v IBU Cupu a na nižších úrovních, kde je mnohem více závodníků, kteří mezi sebou potřebují soutěžit," vysvětluje sportovní ředitel IBU Felix Bitterling.

Formát s dvojnásobným počtem závodníků by se měl odzkoušet v IBU Cupu poprvé až v jeho finále, v italském Martellu v neděli 19. března.

Mužský závod se 60 biatlonisty bude měřit 15 kilometrů, poběží se šest okruhů o délce 2,5 kilometru. Při prvním příjezdu na střelnici budou střílet jen závodníci s čísly od jedné do 30. Druhá polovina bude pokračovat na trať a pálit bude při druhém příjezdu na střelnici.

Tímto bude mít celá šedesátka za sebou první položku, očekává se, že vzniknou znatelné rozestupy a při druhé střelbě, tedy při třetím příjezdu na střelnici, už budou biatlonisté střílet bez ohledu na startovní čísla na stavech postupně. Tak jako při stíhacím závodě.

Nemění se fakt, že v případě omylu obkrouží závodník trestné kolo. U žen platí totéž na trati dlouhé 12 kilometrů (šest krát dva kilometry).

Změny, které se dotknout Světového poháru už v nadcházejícím ročníku, souvisí s vytrvalostním závodem a smíšenou štafetou. Vytrvalostní závod, chcete-li individuál, bude možno například v případě problémů s počasím zkrátit u mužů z 20 na 15 kilometrů, u žen zase z 15 na 12,5.

Minutová penalizace na střelnici by se v takovém případě u biatlonistů i biatlonistek měnila z minuty na 45 sekund.

Ve smíšené štafetě i smíšené štafetě dvojic nově neplatí pravidlo o tom, že jako první musí odstartovat žena. Trenéři budou moci nasazovat závodníky na jednotlivé úseky nehledě na pohlaví. Tato změna by měla přinést více taktizování, na trati se mohou potkat muži se ženami.

Další úpravy se týkají juniorských závodů, elektronických terčů nebo udělování divokých karet pro závodníky ze slabších biatlonových zemí.

Světový pohár 2018/19 zahájí ve slovinské Pokljuce v neděli 2. prosince právě smíšené štafety. IBU Cup začíná ve čtvrtek 29. listopadu sprinty v Idre ve Švédsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy