Fourcade se nechal uštvat, v depresi vzdává boj o glóbus. Nezvládl to, viděl Krčmář

Aleš Vávra Aleš Vávra
Aktualizováno 21. 12. 2018 16:47
V Pokljuce zklamal, v Hochfilzenu přišlo probuzení. Nové Město na Moravě, místo, kde před dvěma lety zažil nezapomenutelnou euforii, ale vrátilo Martina Fourcada zpět do kolen.
Vyřízený Martin Fourcade v cíli čtvrtečního sprintu.
Vyřízený Martin Fourcade v cíli čtvrtečního sprintu. | Foto: Milan Kammermayer

Byl to smutný pohled. Biatlonový velikán cílovou rovinku nezabalil, výraz v jeho tváři ale hovořil sám za sebe. Martin Fourcade musel uvnitř své megalomanské sportovní mysli kousat další těžkou porážku.

Ohlušující aplaus zaplněných tribun ho tentokrát ani trochu netěšil.

Zatímco před dvěma lety fanouškům v Novém Městě na Moravě rozdával své tři zlaté kovy a dojatě tvrdil "jsem jedním z vás", letos jen se skloněnou hlavou prošel cílovým prostorem a smutně nastoupil ke kolečku tradičních mediálních povinností. 

O pár metrů dál o něm s českými novináři zrovna mluvil Michal Krčmář. V posledním kole se domácí opora na trati potkala s norským rychlíkem a suverénem letošní sezony Johannesem Bö. Oba jeli poslední kolo. Chytil se jich i Fourcade, který měl ale druhou střeleckou položku teprve před sebou.

A nechal se unést.

"Semlelo ho to, že jel s námi. To tempo bylo opravdu vražedné. Johannes jel do finiše, ale Martin ještě potřeboval přijet na stojku ve stavu schopném střelby. Jenže to přepálil," popisoval český biatlonista. Fourcade na stojce skutečně selhal. Tři chyby znamenaly konec nadějí na jakýkoli zajímavý výsledek.

"Martin to nezvládl," vyjádřil krutou pravdu Krčmář.

Třicetiletá ikona světového sportu se za nic neschovávala a v depresivním rozhovoru pro francouzská média de facto potvrdila Krčmářova slova. "Rozhodl jsem se špatně. Dal jsem v tu chvíli přednost rychlosti před kvalitou," přiznal Fourcade svou klíčovou chybu před druhou střeleckou položkou. Sprint nakonec dokončil na 43. místě.

Své fanoušky pak šokoval kontroverzním rozhodnutím. Stejně jako v Pokljuce prý raději ani nenastoupí do sobotního stíhacího závodu. Umožní tak svému norskému rivalovi další úprk v celkovém hodnocení seriálu. 

Je tedy pravděpodobné, že po dlouhých osmi letech pozvedne velký křišťálový glóbus někdo jiný, než fenomenální Francouz. A podle suverenity, kterou v letošní sezoně Johannes Bö předvádí, to vypadá, že se cenná biatlonová trofej dlouhou oklikou vrátí do rodiny.

Posledním mužem, který vyhrál Světový pohár před sedmiletou nadvládou Fourcada, byl totiž v roce 2011 Johannesův starší bratr Tarjei Bö.

Sám Fourcade už naznačuje, že boj o osmé celkové prvenství v řadě vzdává.

"Byl to můj hlavní cíl, ale ten je teď ztracený. Už nebudu schopný něco takového dokázat," prohlásil rezignovaně. Soustředit se chce na březnové mistrovství světa ve švédském Östersundu.

Tam by mohl rozšířit svou neuvěřitelnou bilanci jedenácti zlatých, deseti stříbrných a čtyř bronzových medailí ze světových šampionátů.

Ještě předtím by si ale rád napravil reputaci před českými fanoušky, kteří ho tolik zbožňují. "Postrádám tady psychickou svěžest, fyzicky jsem na tom dobře. Potřebuji ji získat zpět, pak budu opět pozitivní," řekl.

Místo sobotního trápení v očekávaném dešti a větru, a nahánění několika pro něj nyní již bezvýznamných bodů, se chtěl slovutný Martin Fourcade původně připravit na nedělní závod s hromadným startem.

A tam předvést, že jeho krize není něčím, na co by si soupeři měli zvykat.

Nakonec ale po vlně negativních ohlasů změnil názor. O totéž se pokusí už v sobotu. Z nelichotivé pozice v páté desítce pořadí bude usilovat o zázračný návrat na výsluní. 

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na Letišti Václava Havla ohlásili evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí stojí před budovou. Důvod zatím letiště neupřesnilo.

Aktualizováno před 20 minutami

Veterináři začnou v úterý vybíjet drůbež ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech. O jeho vybití se teprve rozhodne.

Veterináři také v pondělí potvrdili ptačí chřipku H5N8 v chovu na Pardubicku, jde o letošní druhé ohnisko. Komerční chov se skoro 140 000 kusy drůbeže vybijí.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy