Bezzubá Slavia nudila a ztratila. Zápas v Hradci Králové měl bizarní závěr

Aktualizováno 21. 7. 2024 22:30
Fotbalisté pražské Slavie vstoupili do nového ročníku první ligy překvapivou bezbrankovou remízou na stadionu Slovácka. Hradec Králové gólem v nastavení porazil Teplice.
Michal Trávník a Lukáš Provod v utkání mezi Slováckem a Slavií.
Michal Trávník a Lukáš Provod v utkání mezi Slováckem a Slavií. | Foto: ČTK

Vicemistrovi a největšímu favoritovi na titul nepomohlo k očekávanému vítězství ani 10 reprezentantů z nedávného mistrovství Evropy, které kouč Jindřich Trpišovský postupně nasadil do hry.

Roman West se při své trenérské premiéře na prvoligové lavičce mohl se Slováckem radovat z překvapivého bodového zisku.

Trpišovský, který odkoučoval 300. zápas v nejvyšší soutěži, postavil v úvodu sezony do základní sestavy nečekaně hned šest reprezentantů z Eura - Tomáše Holeše a Vlčka, Davida Douděru, Matěje Juráska, Lukáše Provoda a Mojmíra Chytila.

Do hry pak naskočili David Zima a po 60 minutách také autor tří gólů z mistrovství v Německu Slovák Ivan Schranz, Petr Ševčík a největší letní posila Tomáš Chorý.

Celek z Uherského Hradiště navzdory překvapivé remíze v lize se Slavií podvanácté za sebou nezvítězil. Doma v nejvyšší soutěži nevyhrál v posledních osmi utkáních. Pražané v lize poosmé za sebou bodovali.

Duel začal ve velmi opatrném duchu, v němž hrály prim zabezpečené obrany na obou stranách. Mírně aktivnější byli v úvodu domácí, jenže na dostřel branky Kinského, který zaujal místo mezi tyčemi místo dlouhodobě zraněného Staňka, se nikdo ze Slovácka nedostal.

O mnoho lépe na tom nebyla směrem dopředu ani Slavia. Nákopy hostů do křídelních prostorů se minuly účinkem a ke zdařilé koncovce mělo daleko také několik standardních situací, k čemuž přispěla i kompaktní obrana Slovácka.

Až po 36 minutách ukončil čekání na pořádnou střelu Jurásek, jehož pokus z 12 metrů musel gólman Heča s námahou vytáhnout na roh. Závěr půle patřil hostům, ale ani pokusy Zimy, který v před pauzou nahradil zraněného Vlčka, a Provoda v síti neskončily.

Obraz hry se příliš nezměnil ani po přestávce a Pražané se zpočátku před Heču dostávali stále jen poměrně sporadicky. Až po příchodu dalších tří reprezentantů začala slávistická převaha narůstat. V 64. minutě měl po centru na hlavě vedoucí gól kapitán Bořil, jeho pokus však vytáhl Heča na roh. V 72. minutě vypálil Provod z 20 metrů těsně vedle.

Domácí gólman se blýskl i v 79. minutě, kdy vyrazil nebezpečný centr před Chytilem a Chorým. Slovácku se pak dařilo držet míč daleko od Heči a tím eliminovalo tlak Pražanů.

Favorit se neprosadil ani v pětiminutovém nastavení a celek z Uherského Hradiště získal teprve druhý bod z posledních 12 vzájemných ligových duelů.

Bizarní závěr v Hradci Králové

Fotbalisté Hradce Králové v závěrečném utkání úvodního kola první ligy udolali doma Teplice 1:0. Jediný gól vstřelil v páté minutě nastavení obránce Karel Spáčil. Východočeši navázali na čtyři vítězství nad "Skláři" z minulé sezony včetně dvou z finále nadstavbové skupiny o Evropu, navíc proti soupeři znovu udrželi čisté konto. Teplice porazili poosmé z posledních devíti vzájemných ligových duelů.

Zejména v prvním poločase bylo znát, že oba celky spolu hrály za poslední tři měsíce už počtvrté a dobře se znají. Nezáživný průběh narušil pouze po čtvrthodině Gning, jehož hlavičku z nadějné pozice domácí brankář Zadražil skryl do rukavic.

Do druhé půle už nenastoupila staronová posila "Votroků" Vlkanova, který se v létě vrátil do mateřského klubu po dvou letech. Hráč s třemi starty za českou reprezentant se zranil v úvodním dějství po Gningově faulu.

Ani jeho náhradník Koubek nedokázal změnit ráz zápasu, který se stále odehrával bez gólových šancí ve středu pole. V 70. minutě teplický Harušťák ovládl ve vápně hlavičkový souboj a propadlý míč mohl zblízka poslat do sítě Horský, ve skluzu ho ale netrefil čistě.

Východočeši neinkasovali s dnešním soupeřem popáté za sebou, přestože v 90. minutě už hosté slavili poté, co si Čihák srazil do vlastní sítě Zsigmondův centr. Akci předcházel rohový kop, při kterém Trubač podklouzl a trefil se do vlastní nohy. Videorozhodčí kuriózní moment dlouho zkoumal a branku nakonec kvůli dvojímu hraní doporučil hlavnímu sudímu neuznat.

"Votroci" si nevypracovali v ofenzivě takřka nic, přesto nakonec slavili pátou výhru z posledních šesti ligových utkání. V páté minutě nastavení napřáhl Spáčil z 25 metrů a brankář Ludha i kvůli Cykalově teči nedokázal míč vytěsnit mimo tři tyče. Jednadvacetiletý stoper potvrdil vynikající bilanci v nejvyšší soutěži, v níž dal čtvrtý gól v 16. zápase. Hradec doma porazil Teplice popáté za sebou.

1. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Rouček - Caletka, Kubr - Radina (video). ŽK: Kohút, Doski, Blahút, West (trenér) - Oscar, Bořil. Diváci: 7353.

Slovácko: Heča - Reinberk (69. Ndefe), Vaško, Hofmann, Doski - Trávník, Kohút (80. Souček) - Blahút (80. Azevedo), Havlík, Sinjavskij - Cicilia (59. Vecheta). Trenér: West.

Slavia: Kinský - Holeš, Ogbu, Vlček (44. Zima) - Douděra (59. Schranz), Prebsl, Oscar (59. Ševčík), Bořil - Jurásek (59. Chorý), Provod (73. Vorlický) - Chytil. Trenér: Trpišovský.

FC Hradec Králové - FK Teplice 1:0 (0:0)

Branka: 90.+5 Spáčil. Rozhodčí: Černý - Paták, Pospíšil - Petřík (video). ŽK: Harazim, Kodeš, Hais, Koubek, Čech, Dancák, Čmelík - Gning, Bílek, Trubač. Diváci: 6248.

Hradec: Zadražil - Čech, Čihák, Spáčil - Harazim (63. Čmelík), Dancák, Kodeš (90. Kaštánek), Horák - Vlkanova (46. Koubek), Pilař (77. Hais) - Juliš (74. Náprstek). Trenér: Horejš.

Teplice: Ludha - Cykalo, Mareček, Mičevič - Švanda (72. Radosta), Bílek (58. Zsigmond, 90.+7 Čerepkai), Havelka (69. Beránek), Harušťák (72. Labík) - Trubač - Gning (58. Svatek), Horský. Trenér: Frťala.