Baník po zlepšené druhé půli porazil doma Liberec, Dynamo stále čeká na první bod

Aktualizováno 25. 8. 2024 19:11
Fotbalisté Ostravy zdolali doma v 6. kole první ligy Liberec 2:0. Zlepšený výkon z druhé půle vyjádřili trefami Erika Prekopa a Ewertona a v sezoně nejvyšší soutěži vyhráli doma i potřetí. Baník, který ve středu v Karviné odehraje odložené utkání, je v neúplné tabulce šestý. Slovan nezvítězil ve čtvrtém z posledních pěti kol a patří mu devátá pozice.
Ewerton
Ewerton | Foto: Dalibor Sosna

Utkání na rozpáleném stadionu od začátku obrovským vedrem trpělo také po fotbalové stránce. Už po 20 sekundách sice vystihl zpětnou přihrávku libereckého hráče na vlastního gólmana Ewerton, ale Bačkovský v malém vápně v pádu jeho pokus o kličku zneškodnil.

Pak ale fotbalovosti znatelně ubylo a týmy na obou stranách vyprodukovaly nezvykle velké množství ztrát. Právě po jedné z nich se v 11. minutě dostal Hlavatý k ráně z 25 metrů a balon lízl tyčku Markovičovy brány. Ale nic víc zajímavého už první poločas nenabídl.

Kvalita hry se výrazně zvedla po přestávce, a to především zásluhou domácích. Kouč Ostravy Pavel Hapal přesunul Ewertona na pravou stranu a Baník se najednou začal dostávat do defenzivy Slovanu. A hned ve 48. minutě po brejku Ewerton poslal za obranu míč rozběhnutému Prekopovi, který sólo na brankáře proměnil technickým lobem. V soutěžní sezoně dal slovenský útočník třetí gól.

Ostrava ještě více ožila. Za šest minut se Ewerton chopil balonu za velkým vápnem a jeho tečovaný projektil podruhé rozvlnil síť.

Když se navíc rozpálené slunce schovalo za mraky, začal se v Ostravě hrát oboustranně výborný fotbal. Liberec reagoval trojím střídáním, ale vzápětí přežil další tutovku Ewertona, jenž z úhlu z voleje těsně minul zadní tyč.

Poslední čtvrthodinu byli nebezpeční i Severočeši. Kontaktní gól měl na noze v 76. minutě střídající Nyarko, ale Markovič jeho sólový únik a křížnou střelu zneškodnil. Vzápětí reagovala Ostrava, Kubala zamířil levačkou pod břevno, ale i Bačkovský vytasil výborný zákrok.

Baník tak proti Liberci naplno zabodoval po sérii pěti zápasů bez vítězství. Doma navíc ani potřetí v ligové sezoně gólman Markovič neinkasoval.

Budějovice dostaly příděl i od Dukly

Hráči Dukly Praha porazili doma 3:0 České Budějovice a připsali si druhé vítězství v sezoně. Nováčka poslal do vedení v 57. minutě premiérovým gólem v nejvyšší soutěži Štěpán Šebrle a záhy zvýšil Muris Mešanovič.

V první minutě nastavení přidal pojistku při svém ligovém debutu Martin Ambler. Celek z Julisky bodoval po třech kolech a posunul se na 13. místo neúplné tabulky. Poslední Dynamo zůstává jako jediný tým bez bodu.

6. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Slovan Liberec 2:0 (0:0)

Branky: 48. Prekop, 54. Ewerton. Rozhodčí: Szikszay - Kubr, Volf - Berka (video). ŽK: Chaluš, Kubala - Kayondo, Nyarko, Ševinský. Diváci: 7737.

Ostrava: Markovič - Juroška, Frydrych, Chaluš, Kpozo - Boula, Rigo (84. Grygar) - Fomba (46. Holzer), Šín (70. Kubala), Ewerton (90. Aririerisim) - Prekop (84. Klíma). Trenér: Hapal.

Liberec: Bačkovský - Halinský, Ševínský, Purzitidis - Koželuh (62. Nyarko), Icha (62. Zyba), Hlavatý (82. Eneme), Kayondo - Frýdek (62. Letenay), Tupta, Višinský (76. Dulay). Trenér: Kováč.

Dukla Praha - Dynamo České Budějovice 3:0 (0:0)

Branky: 57. Šebrle, 63. Mešanovič, 90.+1 Ambler. Rozhodčí: Rouček - Kříž, Leška - Pechanec (video). ŽK: Ullman, Ludvíček, Kozma - Šigut. Diváci: 2472.

Dukla: Hruška - Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček - Ullman (46. Ambler), J. Hora (83. Lichý), Kozma, Šebrle (74. Matoušek) - Mešanovič (74. Matějka), Řezníček (90. Špatenka). Trenér: Rada.

Č. Budějovice: Fendrich - Čoudek, Križan, Nikl - Šigut, Tischler (70. Ondrášek), Hubínek (85. Tranziska), Trummer - Čermák, Ogiomade (70. Zíka) - Adediran (85. V. Hora). Trenér: Straka.