Anglie vstoupila do Eura vítězně, jediným gólem udolala Srbsko

16. 6. 2024 23:00
Fotbalisté Anglie ve svém úvodním utkání na mistrovství Evropy v Německu porazili Srbsko 1:0 a po předchozí remíze Slovinska s Dánskem se hned po prvním dnu ujali vedení v tabulce skupiny C.
Jude Bellingham slaví gól Anglie proti Srbsku.
Jude Bellingham slaví gól Anglie proti Srbsku. | Foto: Reuters

Vítězný gól vstřelil již v prvním poločase Jude Bellingham, stal se také nejmladším hráčem, který nastoupil ve druhém finálovém turnaji Eura. Veljko Birmančevič z pražské Sparty odehrál za poražený tým závěrečnou čtvrthodinu.

Anglie byla podle kurzů bookmakerů před začátkem turnaje největším favoritem šampionátu. Před třemi lety byla dosud nejblíže vysněnému triumfu na Euru, na domácí půdě ve Wembley ale podlehla ve finále po penaltovém rozstřelu Itálii. "Albion" čeká už 58 let na turnajové vítězství, jedinou trofej získal na domácím mistrovství světa v roce 1966.

Ostrovnímu týmu patřil první poločas, Srbové po přestávce ztratili přehnaný respekt a výsledek byl otevřený do poslední chvíle.

"Byl to dobrý zápas. Srbsko je kvalitní a silové mužstvo. Bylo důležité, že jsme se na zápas dobře připravili a zvládli ho. Znali jsme své role. Je to pozitivní vstup do turnaje a těšíme se na další výzvy," řekl Bellingham pro BBC Sport.

"První poločas ukazuje, proč můžeme dávat góly proti jakémukoli týmu, a druhý poločas zase, že dokážeme udržet čisté konto proti komukoliv. Museli jsme trochu bránit, ale udrželi jsme čisté konto. A když to uděláte, stačí vstřelit jeden gól, abyste vyhráli. Celkově budeme s naším výkonem spokojeni," dodal střelec gólu, který si odnesl cenu pro hráče zápasu.

Úvod favoritovi vyšel, ve 13. minutě hned svoji první výraznější šanci na turnaji proměnil v gól. Saka ve složité situaci stihl z pravého křídla odcentrovat, Bellingham si na hranici malého vápna naskočil nad Živkoviče a hlavou poslal míč přesně do horního rohu. Hvězda Realu Madrid ve 30. reprezentačním startu vstřelila čtvrtou branku. Bellingham se navíc ve věku 20 let a 353 dnů stal nejmladším hráčem, který se představil na dvou finálových turnajích ME. Jen dva dny držel rekord Jamal Musiala (21 let a 109 dnů) po úvodní výhře Německa proti Skotsku.

Angličané se nemuseli radovat dlouho, po chybě Alexandera-Arnolda se dostal do šance Mitrovič a jen těsně minul. Bellingham a spol. měli míč pod kontrolou, jejich postupný útok ale nevedl k dalším větším příležitostem. Výjimkou byl Walkerův průnik, protáhl se až do vápna soupeře, nedokázal však ani přesně zakončit, ani nahrát nabíhajícímu Kaneovi.

Ve druhém poločase byli Srbové odvážnější. Mladenovič chtěl připravit nebezpečné zakončení pro Mitroviče, jenže brankář Pickford byl o něco rychlejší a balon schoval do náruče. V 77. minutě mohla Anglie přidat gólovou pojistku. Kane ve vápně přeskočil Veljkoviče, ale Rajkovič předvedl skvělý zákrok a vytáhl míč na břevno.

Kyle Walker se ve věku 34 let a 19 dní stal po Stuartu Pearceovi druhým nejstarší hráčem Anglie v poli, který se představil na Euru. Jordan Pickford se dvacátým startem jako brankář na velkém turnaji vyrovnal anglickému rekordmanovi Peteru Shiltonovi.

Mistrovství Evropy ve fotbale v Německu:

Skupina C:

Gelsenkirchen: Srbsko - Anglie 0:1 (0:1)

Branka: 13. Bellingham. Rozhodčí: Orsato - Carbone, Giallatini - Irrati (video, všichni It.). ŽK: Gudelj, Tadič, Stojkovič (trenér, všichni Srbsko). Diváci: 48.953.

Sestavy:

Srbsko: Rajkovič - Veljkovič, Milenkovič, Pavlovič - Živkovič (74. Birmančevič), S. Milinkovič-Savič, Gudelj (46. Ilič), Lukič (61. Jovič), Kostič (43. Mladenovič) - Vlahovič, Mitrovič (61. Tadič). Trenér: Stojkovič.

Anglie: Pickford - Walker, Stones, Guéhi, Trippier - Alexander-Arnold (69. Gallagher), Rice - Saka (76. Bowen), Bellingham (86. Mainoo), Foden - Kane. Trenér: Southgate.

1. Anglie 1 1 0 0 1:0 3
2. Dánsko 1 0 1 0 1:1 1
Slovinsko 1 0 1 0 1:1 1
4. Srbsko 1 0 0 1 0:1 0