Zlatý sen se rozplynul, Prskavec jízdu nezvládl a skončil osmý

1. 8. 2024 18:16
Vodní slalomář Jiří Prskavec skončil v závodě kajakářů na olympijských hrách v Paříži osmý a neobhájil zlato z Tokia. Česká výprava tak ve Francii dál čeká na první medaili. O lepší výsledek připravily Prskavce penalizace za doteky na dvou brankách.
Jiří Prskavec
Jiří Prskavec | Foto: Reuters

Z vítězství se radoval dvaatřicetiletý Ital Giovanni de Gennaro, který se při třetím olympijském startu poprvé prosadil na stupně vítězů. Stříbro získal domácí Titouan Castryck a třetí skončil Španěl Pau Echaniz.

Jedenatřicetiletý Prskavec postoupil do finále šestým časem ze semifinále, ve kterém se mu nepodařilo navázat na čistou jízdu z kvalifikace. V bojích o medaile ale dvojnásobný mistr světa a pětinásobný evropský šampion zaváhal hned dvakrát. Nejprve se dotkl zádí lodě sedmé branky a poté dostal dvousekundovou penalizaci i za branku číslo 16.

Bezprostředně po dojezdu byl Prskavec průběžně pátý a věděl, že svou medailovou sbírku z olympijských her dnes nerozšíří. Před triumfem v Tokiu vybojoval bronz v Riu de Janeiro v roce 2016. V Paříži se představí ještě v kayakcrossu.

"Přiznám se, že už po tom druhém šťouchu jsem věděl, že to nebude stačit. Ta trať byla v podstatě na lehké vodě, takže s dvěma šťouchy, to by opravdu musela být jízda na kompletní risk, aby to stačilo na medaili," řekl Prskavec českým novinářům. "Nicméně já nemůžu být úplně nespokojený, protože si myslím, že jsem jel přesně tak, jak jsem chtěl jet. Jel jsem koncentrovaně, nebojácně a takhle se olympijské finále jet musí," prohlásil.

"Holt mi to dneska nepřálo. Věřím, že příště to bude zase víc můj den. Malinko mě mrzí, že jsem nezlomil to pařížské prokletí. Nikdy jsem tady medaili nezískal. Čekal jsem, že to tady zlomím, ale nezlomil. Holt to tak je a jdeme dál," uvedl Prskavec. Doufal, že se česká výprava medaile již brzy dočká. "Prostě to prolomí někdo jiný a už nám to tam začne padat."

Životní úspěch si v areálu ve Vaires-sur-Marne připsal De Gennaro, jehož dosavadním maximem bylo sedmé místo z Ria. Ve finále předvedl čistou a rychlou jízdu a druhého Castrycka porazil o dvě desetiny sekundy. Rychle zajel i Echaniz, který přitom postoupil do finále s dvanáctým časem.

Poslední jízda se nevydařila ani Britovi Josephu Clarkeovi, jenž vyhrál semifinále, ale nakonec byl pátý. Clarke mohl stejně jako Prskavec získat druhé olympijské zlato na kajaku, na triumf z Ria ale nenavázal.

Vodní slalom:

Muži:

K1: 1. De Gennaro (It.) 88,22 (0 tr. sekund), 2. Castryck (Fr.) -0,20 (0), 3. Echaniz (Šp.) -0,65 (2), 4. Dougoud (Švýc.) -1,22 (0), 5. Clarke (Brit.) -1,60 (0), 6. Grigar (SR) -1,99 (0), …8. Prskavec (ČR) -3,52 (4).