Zahraniční ligy: Citiziens se před Spartou moc nevytáhli, výhru trefili až v závěru

před 7 hodinami
Fotbalisté Manchesteru City před středečním zápasem se Spartou v Lize mistrů vyhráli po obratu na hřišti předposledního Wolverhamptonu Wanderers 2:1. Vítězný gól vstřelil obránce John Stones až v páté minutě nastavení. Obhájce titulu je v tabulce druhý o bod za Liverpoolem, který zdolal Chelsea také 2:1.
Hvězdy ManCity slví rozhodující gól do sítě Wolverhamptonu
Hvězdy ManCity slví rozhodující gól do sítě Wolverhamptonu | Foto: Reuters

"Vlci" před rokem ukončili ligovou neporazitelnost "Citizens" a i tentokrát začali skvěle. Už v sedmé minutě obranu favorita zaskočil Nor Larsen. Portugalec Semedo, který gól připravil perfektním centrem, pak měl sám při úniku velkou šanci, ale brazilský brankář Ederson mu ji zmařil. O vyrovnání se postaral střelou z dálky přesně pod břevno chorvatský obránce Gvardiol.

Hrálo se většinou jen před domácí brankou, ale hosté ji dlouho nemohli dobýt. Neprosadil se ani nejlepší ligový střelec Haaland, který dal v květnu doma Wolverhamptonu sám čtyři branky. Až v nastavení si Stones naběhl na Fodenův rohový kop, v pořadí už osmnáctý, a rozhodl.

Trenér Guardiola nasadil sestavu: Ederson - Lewis, Stones, Dias, Gvardiol - Kovačič (86. M. Nunes) - Sávio (74. Grealish), B. Silva, Gündogan, Doku (67. Foden) - Haaland. Na lavičce zůstal švýcarský obránce Akanji, záložníci Foden a Grealish přišli až po přestávce, dlouhodobě zranění jsou Belgičan De Bruyne a Španěl Rodri.

Liverpoolu zajistil vedení egyptský kanonýr Salah, který na konci první půlhodiny proměnil penaltu za faul na Portugalce Jotu. Byl to pro něj už pátý ligový gól od začátku sezony. Vítězslav Jaroš, který v závěru minulého utkání zaskočil v brance za zraněného Brazilce Alissona, tentokrát zůstal jen na liverpoolské lavičce.

Přednost mezi tyčemi dostal Ir Kelleher a kapituloval brzy po přestávce při Jacksonově samostatném úniku. Ale za další tři minuty našel Salah přesnou přihrávkou Jonese a ten se poprvé v sezoně zapsal mezi střelce. Egypťan zaznamenal gól a asistenci ve 34. zápase, jen o dva víc takových zápisů má rekordman Rooney.

Anglická fotbalová liga - 8. kolo:

Wolverhampton - Manchester City 1:2 (7. Larsen - 33. Gvardiol, 90.+5 Stones), Liverpool - Chelsea 2:1 (29. Salah z pen., 52. Jones - 49. Jackson).

Bundesliga

Bundesligový nováček Holstein Kiel podlehl v 7. ligovém kole doma fotbalistům Unionu Berlín 0:2 a stále marně čeká na první výhru. Doma prohrál všechny čtyři dosavadní zápasy, v nichž inkasoval celkem 14 branek.

O góly hostů se dnes postarali dva přesně hlavičkující mladíci - dvacetiletý Kemlein, pro nějž to byla první branka v nejvyšší soutěži, a ještě o rok mladší Rothe. Kiel nenavázal na senzační remízu na půdě mistrovského Leverkusenu těsně před reprezentační přestávkou a s dvěma body zůstal předposlední. Union postoupil na pátou příčku, na vedoucí Bayern ztrácí tři body.

V zápase dvou týmů ze středu tabulky prohrál Wolfsburg doma 2:4 s Werderem Brémy, přestože ještě těsně před koncem prvního poločasu vedl 1:0 zásluhou Portugalce Tomáse. Doma se mu nedaří, od začátku května tam nevyhrál pět zápasů v řadě. Rakouský trenér Hasenhüttl marně doufal, že si zopakuje březnovou výhru proti stejnému soupeři, proti němuž si tehdy odbyl debut na lavičce.

Hostům se po změně stran povedl dokonalý obrat, který ještě dovršili po vyloučení domácího Wimmera, který dostal červenou kartu už po třech minutách na hřišti. Hlavní postavou vítězů byl Ducksch, který jeden gól vstřelil a dva připravil. Werder hraje venku výborně, vyhrál už potřetí a podruhé za sebou vstřelil domácím čtyři branky.

Německá fotbalová liga - 7. kolo:

Kiel - Union Berlín 0:2 (18. Kemlein, 89. Rothe), Wolfsburg - Brémy 2:4 (19. Tomás, 79. Maehle - 45.+5 Weiser, 51. Agu, 67. Ducksch, 72. Grüll).

Serie A

Neapol zvítězila v 8. kole italské ligy v Empoli 1:0 a po třetí výhře v řadě si upevnila vedení v tabulce. O třech bodech pro hosty rozhodl gruzínský útočník Chviča Kvaracchelija z pokutového kopu.

Empoli v minulé sezoně vyhrálo oba vzájemné zápasy, ale Neapol je úplně jiným týmem než tehdy, kdy obsadila až desáté místo. Od příchodu trenéra Conteho prohrála jen v úvodním kole ve Veroně, od té doby ztratila v sedmi zápasech pouze dva body za bezbrankovou remízu na hřišti Juventusu Turín.

V Empoli si dlouho nedokázala vytvořit větší šanci, až jí ji nabídl faulem v šestnáctce domácí Anjorin. Kvaracchelija penaltu bezpečně proměnil stejně jako v Lize národů proti České republice. Jen tentokrát počkal na pohyb brankáře Vásqueze a poslal míč do středu branky. Pro Empoli to byla první domácí porážka v sezoně po třech remízách, pro Kvaraccheliju čtvrtý gól.

Fiorentina oslavila v Lecce první vítězství na hřištích soupeřů od začátku sezony a hned 6:0, což je vyrovnání její rekordní venkovní výhry v lize z roku 1959. A dokázala to i bez islandského kanonýra Gudmundssona, který si hned v úvodu zápasu poranil stehenní sval.

Po dvou gólech dali Cataldi a Colpani a pro oba to byly první ligové branky po letních přestupech z Lazia a Monzy. Cataldi při svém druhém gólu z přímého kopu nevypadal jako fotbalista, který za šest posledních sezon dal dohromady pět branek.

Rozhodnuto bylo už do přestávky, neboť domácí vedle tří inkasovaných gólů ještě přišli o vyloučeného Galla. Pro Lecce to byla čtvrtá prohra v řadě včetně vyřazení z poháru druholigovým Sassuolem bez vstřeleného gólu. V tomto kalendářním roce už v 17 zápasech v Serii A nedalo gól, což je negativní rekord pěti nejsledovanějších evropských lig.

Poslední Benátky se těžko vyrovnávají s rolí nováčka, Atalanta Bergamo jim připravila už šestou porážku. Hosté výhrou 2:0 potvrdili, že mají nejproduktivnější útok v soutěži. Největší zásluhu na tom má Retegui, který dnes na první gól přihrál Chorvatu Pašaličovi a druhý dal sám. S osmi zásahy tak vede tabulku střelců. Italský reprezentant už má na kontě o jednu branku víc než za celou minulou sezonu v Janově.

Italská fotbalová liga - 8. kolo:

Empoli - Neapol 0:1 (63. Kvaracchelija z pen.), Lecce - Fiorentina 0:6 (20. a 45. Cataldi, 34. a 54. Colpani, 61. Beltran, 72. Parisi), Benátky - Bergamo 0:2 (7. Pašalič, 47. Retegui).

La Liga

Barcelona v 10. kole španělské fotbalové ligy rozdrtila Sevillu 5:1 a vede tabulku o tři body před Realem Madrid. Katalánský klub na Olympijském stadionu, kde je v azylu během rekonstrukce Nou Campu, vyhrál už deset zápasů v řadě, naposledy ztratil body v únoru při remíze 3:3 s Gironou.

Lewandowski proti Seville nejprve proměnil penaltu za faul na Raphinhu svým typickým stylem, při němž se málem zastaví. Druhý zásah přidal po Yamalově přihrávce Pedri. Polský kanonýr ještě do přestávky vstřelil už 12. ligový gól v této sezoně a suverénně vládne tabulce střelců.

Po změně stran už trenér Flick své největší hvězdy nechal odpočinout, přesto střídající Torre dvěma góly dovršil debakl. Až v závěru dosáhl na čestný úspěch hostů Belgičan Idumbo.

Atlético Madrid po dvou remízách zdolalo doma nováčka Leganés 3:1, přestože prohrávalo. Hosté vstupovali do zápasu s nejhorším útokem v La Lize, ale kamerunský záložník Neyou ukázal, že to s produktivitou nemusí být tak špatné.

O vyrovnání se postaral Nor Sörloth a Francouz Griezmann ve skluzu strhl vedení na stranu domácích. Sörloth pak v desáté minutě nastavení výhru zpečetil. Norský útočník se trefil poprvé od úvodního kola, střelecký půst však v průběhu týdne ukončil dvěma góly v reprezentačním dresu. Atlético zůstává třetí a spolu s Realem jsou jedinými neporaženými týmy v soutěži.

Mallorca zdolala Rayo Vallecano 1:0 a ukončila tak jeho sérii pěti zápasů bez porážky. V tabulce postoupila na šesté místo a potvrdila, že má nejlepší start od ročníku 2009/10. Dosud ale výrazně lépe hrála na soupeřových hřištích, doma vyhrála teprve druhý z pěti zápasů.

Od začátku měla převahu, hned v úvodu trefil Navarro tyč a hlavně po změně stran měli domácí několik šancí, ale argentinský brankář Batalla hosty několikrát podržel. Kapituloval až čtvrt hodiny před koncem, když po rohovém kopu hlavičkoval do sítě kosovský útočník Muriqi, který se vrátil na trávník poprvé od poloviny září po svalovém zranění.

Villarreal, který letos po dlouhé době chybí na evropské scéně a zatím se pohybuje na pohárových příčkách, hrál s Getafe 1:1. Dlouho vedl po střele Comesani, ale po změně stran byli hosté lepší. Střídající Rodriguez trefil hlavičkou tyč a Uruguayec Arambarri z penalty vyrovnal.

Španělská fotbalová liga - 10. kolo:

Mallorca - Vallecano 1:0 (76. Muriqi), Atlético Madrid - Leganés 3:1 (69. a 90.+10 Sörloth, 81. Griezmann - 34. Neyou), Villarreal - Getafe 1:1 (44. Comesaňa - 87. Arambarri z pen.), FC Barcelona - FC Sevilla 5:1 (24. z pen. a 39. Lewandowski, 82. a 88. Torre, 28. Pedri - 87. Idumbo).

1. FC Barcelona 10 9 0 1 33:10 27
2. Real Madrid 10 7 3 0 21:7 24
3. Atlético Madrid 10 5 5 0 16:6 20
4. Villarreal 10 5 3 2 18:18 18
5. Bilbao 10 5 2 3 17:11 17
6. Mallorca 10 5 2 3 11:8 17
7. Betis Sevilla 10 4 3 3 10:9 15
8. Pamplona 10 4 3 3 14:16 15