Zahraniční ligy: Mallorca vymazala Mbappého, kouč Neapole se omlouval fanouškům

Aktualizováno 18. 8. 2024 23:38
Real Madrid v prvním kole španělské fotbalové ligy remizoval na hřišti Mallorky 1:1. Obhájce titulu mohlo přes překvapivou ztrátu na úvod nové sezony těšit alespoň protažení rekordní sérii bez ligové porážky na 33 zápasů.
Kylian Mbappé v dresu Realu Madrid.
Kylian Mbappé v dresu Realu Madrid. | Foto: Reuters

Hosty poslal do vedení ve 13. minutě Rodygo, jenž otevřel ligový střelecký účet svého klubu ve druhé sezoně po sobě. Domácí srovnali osm minut po přestávce zásluhou hlavičky Muriqiho. "Bílý balet" v čele s hvězdnou letní posilou z PSG Mbappém se snažil strhnout vedení zpět na svou stranu, ale skórovat se mu již nepodařilo. V 97. minutě byl navíc za surový zákrok vyloučen obránce Realu Mendy.

Svěřenci Carla Ancelottiho nedokázali na úvod nového ročníku zvítězit poprvé v šesti sezonách pod jeho taktovkou. Remízou odstartoval Real novou sezonu ve 21. století poprvé.

San Sebastian doma podlehl Rayu Vallecano 1:2. Hosté vedli od 67. minuty zásluhou De Frutose. Šest minut před koncem se po Cissově přihrávce uvolnil útočník Camello a zakončil podél brankáře Remira. Nechal vzpomenout na devět dní staré finále olympijských her, v němž dvěma brankami rozhodl o triumfu Španělů nad Francouzi. V nastavení už jen korigoval skóre střídající čerstvý mistr Evropy Zubimendi.

Španělská fotbalová liga - 1. kolo:

San Sebastian - Vallecano 1:2 (90.+8 Zubimendi - 67. De Frutos, 84. Camello), Mallorca - Real Madrid 1:1 (53. Muriqi - 13. Rodrygo).

Manchester City na úvod anglické fotbalové ligy zvítězil na hřišti Chelsea 2:0. Obhájce titulu vykročil do nového ročníku vítězně díky brankám Erlinga Haalanda a Matea Kovačiče.

Brentford i přes absenci anglického reprezentačního útočníka Ivana Toneyho doma porazil Crystal Palace 2:1. Hvězda domácího týmu by podle spekulací mohla zamířit do Saúdské Arábie.

Nejlepší střelec posledních dvou ročníků Premier League Haaland otevřel skóre v 18. minutě a ve svém 100. startu za Manchester City dal 91. gól. Od sezony 2022/23 nastřílel norský kanonýr v srpnu více branek (13) než Chelsea (11) nebo Manchester United (9). Neúspěšnou premiéru trenéra Enza Maresky na lavičce Chelsea stvrdil v 84. minutě bývalý hráč londýnského klubu Kovačič.

Crystal Palace šel ve 26. minutě do vedení, když Eze zaskočil brankáře Flekkena z přímého kopu z velké dálky, rozhodčí však gól neuznal kvůli faulu záložníka Hughese ve zdi. O tři minuty později se radovali z vedení domácí díky brance Mbeuma. Crystal Palace vyrovnal v 56. minutě po vlastním gólu Pinnocka, který při obranném zákroku tečoval míč do sítě. O výhře domácích rozhodl dorážkou Wissa 14 minut před koncem.

Anglická fotbalové liga - 1. kolo:

Brentford - Crystal Palace 2:1 (29. Mbeumo, 76. Wissa - 57. vlastní Pinnock), Chelsea - Manchester City 0:2 (18. Haaland, 84. Kovačič).

Fotbalistům Neapole vstup do nové sezony italské ligy vůbec nevyšel. Loňští šampioni po vedením nového kouče Antonia Conteho podlehli na hřišti Verony 0:3. Navíc se hostům zranil hvězdný záložník Kvaracchelija, který musel před poločasem střídat po srážce se soupeřem.

Hellas vyhrál jako první tým v novém ročníku Serie A, dvěma góly v 75. a 94. minutě pojistil vítězství střídající Mosquera. Čtyřiadvacetiletý Kolumbijec se dvakrát prosadil hned v prvním soutěžním zápase po letním přestupu z domácí nejvyšší soutěže, což se naposledy podařilo ve veronském dresu Lucovi Tonimu v roce 2013.

Za porážku Neapole se trenér Conte fanouškům omluvil. "Na začátku druhého poločasu jsme Veronu okamžitě pustili do šancí a inkasovali jsme. Pak jsme roztáli jako sníh na slunci. Chci se omluvit neapolským příznivcům, kteří nás s takovou vervou sledují," řekl kouč televizní stanici Sky Sports Italia.

Lazio doma porazilo nováčka z Benátek 3:1. Hosty sice poslal ve třetí minutě do vedení svým prvním gólem v Serii A záložník Andersen, ale Římané ještě do poločasu skóre otočili zásluhou trefy Castellanose z 11. minuty a proměněné penalty Zaccagniho těsně před pauzou. V závěru upravil na konečných 3:1 vlastním gólem obránce Altare.

Na lavičce Lazia úspěšně debutoval kouč Marco Baroni, jenž se už musí obejít bez nejlepšího klubového střelce Immobileho, který přestoupil do Besiktase.

Trenér Vincenzo Italiano se při premiéře na lavičce Boloni musel spokojit s domácí remízou 1:1 s Udine. Boloňa vedla od 57. minuty zásluhou Orsolinovy penalty. Udine dostalo výhodu pokutového kopu o 11 minut později. Thauvinův pokus vytěsnil brankář Skorupski na roh, po kterém vyrovnal hlavou obránce Giannetti.

Italská fotbalová liga - 1. kolo:

Boloňa - Udine 1:1 (57. Orsolini z pen. - 68. Giannetti), Hellas Verona - Neapol 3:0 (75. a 90.+4 Mosquera, 50. Rocha Livramento), Cagliari - AS Řím 0:0, Lazio Řím - Benátky 3:1 (11. Castellanos, 44. Zaccagni z pen., 81. vlastní Altare - 3. Andersen).

Francouzská fotbalová liga - 1. kolo:

Auxerre - Nice 2:1 (44. Raveloson, 90.+5 Coulibaly - 21. Cho), Montpellier - Štrasburk 1:1 (67. Savanier z pen. - 58. Diarra), Toulouse - Nantes 0:0, Angers - Lens 0:1 (28. Said), Rennes - Lyon 3:0 (19. Bourigeaud, 21. Džujrí, 90.+2 Meister).