Vondroušová dostala drsnou lekci, ve čtvrtfinále uhrála proti Šwiatekové jen dva gemy

4. 6. 2024 15:00
Tenistka Markéta Vondroušová do semifinále Roland Garros nepostoupila. Obhájkyni titulu a světové jedničce Polce Ize Šwiatekové dnes podlehla na antuce v Paříži za 64 minut jasně 0:6, 2:6.
Markéta Vondroušová ve čtvrtfinále letošního French Open
Markéta Vondroušová ve čtvrtfinále letošního French Open | Foto: Reuters

Šwiateková vstupovala do zápasu po osmifinálovém vítězství 6:0, 6:0 nad Ruskou Anastasií Potapovovou a ani Vondroušová ji nedokázala přibrzdit.

Favorizovaná Polka sebrala české tenistce v úvodním setu všechny tři servisy a také jí nadělila za 29 minut "kanára".

Vondroušová, která prohrála set 0:6 už ve 2. kole s Katie Volynetsovou, se snažila ve druhé sadě o podobný obrat jako proti Američance.

Se strojově hrající Šwiatekovou ale držela krok jen v úvodu. Za stavu 1:1 měla česká tenistka hrající s tejpem na levém rameni jediný brejkbol. Polka ho ale odvrátila.

Stříbrná olympijská medailistka z Tokia Vondroušová v další hře o servis přišla a Šwiateková navýšila náskok.

Za stavu 2:5 pak Vondroušová při prvním mečbolu soupeřky poslala míč do sítě a turnaj pro ni skončil.

Šwiateková přehrála českou tenistku v počtu vítězných míčů 25:12, udělala také jen deset nevynucených chyb.

Turnajová pětka prohrála se Šwiatekovou i čtvrtý vzájemný duel a znovu nezískala ani set.

Vítězka loňského Wimbledonu nenapodobí na Roland Garros finálovou účast z roku 2019. Turnaj pokračuje ve dvouhře bez české účasti.

Šwiateková, která ve 3. kole vyřadila Marii Bouzkovou, dál živí šanci na třetí titul v Paříži po sobě a čtvrtý v kariéře.

Po triumfech na turnajích v Madridu a Římě vyhrála již 17. zápas v řadě. V semifinále narazí na Američanku Coco Gauffovou.

Ta otočila čtvrtfinále s Tunisankou Uns Džábirovou a po výhře 4:6, 6:2 a 6:3 postoupila podruhé v kariéře mezi nejlepší čtyři hráčky pařížského grandslamu.

Světová osmička Džábirová byla v úvodním setu suverénní především při vlastním podání. Vyhrála 17 z 18 fiftýnů po prvním servisu a nečelila ani jednomu brejkbolu.

Od druhé sady však nasazená trojka Gauffová přidala na agresivitě, zaznamenala 16 vítězných úderů a Tunisance vzala čtyřikrát servis.

Trojnásobná grandslamová finalistka Džábirová zakončila zápas při třetím mečbolu smečí do autu.

"Hrála celý zápas dobře a trefovala proti mně hodně vítězných úderů, na což nejsem proti nikomu zvyklá. Takže jsem se ke konci zápasu snažila být co nejagresivnější," líčila Gauffová publiku, jež hnalo dopředu Džábirovou.

"Je to těžká soupeřka a na tour je hodně oblíbená. A podle všeho i u vás, vím, že jste jí přáli vítězství. A upřímně řečeno, i já jí fandím, když nehraje proti mně," svěřila se Američanka.

Dvacetiletá Gauffová je ve třetím grandslamovém semifinále za sebou. Loni na US Open získala svůj první titul z největších turnajů a letos hrála finále Australian Open.

Její příští soupeřka Šwiateková ji na Roland Garros porazila v roce 2022 ve finále a loni ve čtvrtfinále.

Tenisový grandslamový turnaj Roland Garros (antuka, dotace 53,5 milionu eur):

Ženy:

Dvouhra - čtvrtfinále: Šwiateková (1-Pol.) - Vondroušová (5-ČR) 6:0, 6:2, Gauffová (3-USA) - Džábirová (8-Tun.) 4:6, 6:2, 6:3.

Čtyřhra - 3. kolo: Erraniová, Paoliniová (11-It.) - Anšbová, Detiuc (Rus./ČR) 6:2, 6:0.

Junioři:

Dvouhra - 2. kolo: Carboni (It.) - Mrva (8-ČR) 6:2, 6:3.

.Juniorky:

Dvouhra - 2. kolo: Valentová (12-ČR) - Vladsonová (Lit.) 6:1, 6:2, Ticháčková (ČR) - Nahumová (Benin) 6:4, 6:0, Jamrichová (1-SR) - Urbanová (ČR) 6:3, 6:2.