Vacek se blýskl, dlouho držel první místo. Nakonec alespoň vyrovnal české maximum

27. 7. 2024 18:27
Cyklista Mathias Vacek skončil v časovce na olympijských hrách v Paříži jedenáctý a vyrovnal nejlepší české umístění v kategorii mužů v historii.
Mathias Vacek na MS 2023
Mathias Vacek na MS 2023 | Foto: Reuters

Zvítězil Belgičan Remco Evenepoel před Italem Filippem Gannou a krajanem Woutem van Aertem.

Dvaadvacetiletý Vacek si při premiéře pod pěti kruhy připsal řadu cenných skalpů, a když po 32,4 kilometrech na mokré trati projel cílem, průběžně vedl.

Jeho jméno se na první příčce blyštilo poměrně dlouho, hlavní favorité ale byli teprve na trati.

Nakonec Vacek vyrovnal umístění Leopolda Königa z Ria de Janeiro 2016. Úřadující domácí šampion zůstal pouhé tři desetiny vteřiny za první desítkou. Do olympijské časovky se přitom dostal až dodatečně.

Na vítězného Evenepoela ztratil Vacek minutu a 43 vteřin. Čtyřiadvacetiletý Belgičan necelý týden po Tour de France, kde byl celkově třetí, přidal olympijské zlato k loňskému titulu mistra světa s náskokem takřka 15 sekund na Gannu. Bronzový Van Aert zůstal zpět ještě o více než deset sekund.

Ganna, který je rovněž skvělým dráhařem a ve Francii se představí rovněž na velodromu, měl vynikající závěr. Ani to ale nestačilo na strojově jedoucího Evenepoela, jenž byl nejrychlejší na všech mezičasech.

Van Aert se na silnici ani tentokrát nedočkal zlaté medaile z velkých akcí. Dnes měl ale štěstí na své straně. V cíli čtvrtý Brit Josh Tarling ztratil výměnou kola a souboj o bronz prohrál jen o dvě vteřiny. Belgičané tak mohli slavit dvě medaile na OH v jedné disciplíně po 72 letech. V Helsinkách 1952 se o to postarali také cyklisté, když André Noyelle vyhrál silniční závod a Robert Grondelaers byl druhý.

Vacek se jako jediný český zástupce postaví i na start závodu s hromadným startem, který se pojede v sobotu 3. srpna.

Mezi ženami slavila Australanka Grace Brownová. Česká reprezentantka Julia Kopecký obsadila 28. místo.

Silniční cyklistika na OH v Paříži:

Muži - časovka (32,4 km):

1. Evenepoel (Belg.) 36:12, 2. Ganna (It.) -15, 3. Van Aert (Belg.) -25, 4. Tarling (Brit.) -27, 5. McNulty (USA) -1:04, 6. Bissegger (Švýc.) -1:26, 7. Oliveira (Portug.) -1:31, 8. Küng (Švýc.) -1:35, …11. M. Vacek (ČR) -1:43.

Ženy - časovka (32,4 km):

1. Brownová (Austr.) 39:38, 2. Hendersonová (Brit.) -1:31, 3. Dygertová (USA) -1:32, 4. Labousová (Fr.) -1:41, 5. Volleringová (Niz.) -1:51, 6. Kopecká (Belg.) -1:56, 7. Cadzowová (N. Zél.) -2:08, 8. Longová Borghiniová (It.) -2:11, …28. Kopecký (ČR) -5:15.