V problémech i šéf českého lyžařského svazu. Čeká ho soud v úplatkářském případu

ČTK ČTK
18. 3. 2024 8:25
Prezident Svazu lyžařů České republiky (SLČR) David Trávníček je jedním z 12 obžalovaných v úplatkářské kauze kolem státní agentury CzechTourism a čeká ho soud. Napsala to MF DNES.
David Trávníček
David Trávníček | Foto: ČTK

Podle obžaloby, kterou má deník k dispozici, bývalý manažer agentury Aleš Pangrác ve prospěch Trávníčka a společností, ke kterým měl současný šéf SLČR blízko, zmanipuloval celkem pět veřejných zakázek CzechTourismu v hodnotě téměř tři miliony korun.

Trávníček za to podle obžaloby Pangrácovi předal úplatek v celkové výši 340 tisíc.

Státní zástupkyně Ivana Komárková, která obžalobu poslala loni v září soudu, v ní Trávníčkovi navrhuje podmínku na jeden rok. Pangrácovi pak pětileté vězení.

Trávníček na dotazy listu neodpověděl a podle vyjádření, které je uvedeno v textu obžaloby, vinu odmítá.

Lyžařský svaz uvedl, že prezident zůstává ve funkci. "O obvinění prezidenta víme, sám David Trávníček o něm informoval členy výkonného výboru. Nicméně tato záležitost nemá žádnou spojitost se Svazem lyžařů, nemá žádný vliv na jeho fungování. Proto v této chvíli před dalšími komentáři počkáme na rozhodnutí nezávislého soudu," řekl MF DNES mluvčí svazu Tomáš Haisl.

Podle zdroje deníku blízkého vedení svazu lyžařů, který si přál zůstat v anonymitě, nicméně bývalý dlouholetý sportovní manažer Trávníček o svém obvinění neinformoval delegáty při svém zvolení do čela SLČR v květnu roku 2022. V této době byl už rok obviněný.

V obžalobě se uvádí mimo jiné zakázka na "Zajišťování marketingových, reklamních, propagačních a s tím souvisejících činností na cyklistických seriálech Kolo pro život, Nova cup a Pražské schody v roce 2018" v hodnotě jeden a půl milionu pro firmu Petr Čech Sport, ve které Trávníček působil na několika manažerských pozicích. Úplatek ze zakázky pro Pangráce měl činit 110 tisíc korun.

Lyžařský svaz figuruje také v jiném případu. V rámci dotační kauzy kolem Českého tenisového svazu provedli podle médií detektivové centrály proti organizovanému zločinu koncem února razii i v sídle SLČR a v Trávníčkově domě.

Podle informací MF DNES prověřují vyúčtování loňského Světového poháru ve Špindlerově Mlýně s podezřením na dotační podvod.

Lyžaři jsou tak dalším sportovním svazem, jehož šéf má vážné problémy. Na konci února zadržela policie prezidenta Českého tenisového svazu Ivo Kaderku a předsedu dozorčí rady Vojtěcha Flégla kvůli možnému podvodu se státními dotacemi. 

 

Právě se děje

Další zprávy