Sestry Plíškovy čelí tvrdé kritice. Jasně zmanipulovaný zápas, spílají jim fanoušci

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 6. 2019 11:51
Byla to hodně zvláštní koncovka zápasu. Jako by ani jedna z tenistek nechtěla vyhrát. Kristýna a Karolína Plíškovy v boji o čtvrtfinále turnaje v Birminghamu kupily v rozhodujícím tiebreaku jednu chybu za druhou. Nakonec velmi překvapivě slavila první ze jmenovaných dvojčat a na sociálních sítích se rozhořela debata o tom, jak byl výsledek zápasu domluvený. Hráčky divoký závěr přisuzují nervozitě.
Karolína a Kristýna Plíšková
Karolína a Kristýna Plíšková | Foto: ČTK

Ty dvě ještě ani nenastoupily na kurt a už byly vystresované kolotočem otázek a narážek, které se na jejich vzájemný duel ze všech stran hrnuly. Poprvé v historii WTA proti sobě měla nastoupit dvojčata. A ještě k tomu jednovaječná.

"Všichni o tom mluvili už den dopředu a já si jen říkala: Nechte toho, ještě mi zbývá odehrát jeden zápas," přiznala Kristýna Plíšková.

První kolo ale zvládla a po šesti letech nastoupila proti o dvě minuty mladší sestře. Tehdy si to teprve vycházející hvězdičky z Loun rozdaly také na trávě, ale teprve v kvalifikaci podniku v Eastbourne. Od té doby se jejich cesty po okruhu míjely. Až do středečního večera. 

Od prvního gemu to vůbec nevypadlo na zápas 112. hráčky proti bývalé jedničce a současné trojce světového pořadí. Kristýna nastoupila na sestru ve velké stylu a především díky skvělému servisu získala první sadu suverénně 6:2.

Nakonec ale musel třaskavý duel rozhodnout tiebreak. A v něm se děly věci. Za stavu 5:5 vyrobila favorizovaná Karolína dvojchybu a darovala sestře mečbol. Jenže stejně hrozivé podání vzápětí předvedla i druhá ze sester Plíškových a bylo srovnáno na 6:6. Zkrácená hra pak pokračovala do stavu 7:7, kdy Karolína opět netrefila ani jedno ze dvou podání a tentokrát už její dvojče mečbol proměnilo.

Bláznivá koncovka pobouřila tenisové fanoušky na sociálních sítí a ti se do českého dua ostře pustily. "To byl ten nejzmanipulovanější zápas v historii. Doufám, že WTA už nikdy nedovolí, aby sourozenci hráli proti sobě," napsal na Twitter Guille Agramonte.

Když oficiální účet WTA zveřejnil video závěrečného bodu utkání, v komentářích se to anglickým slovíčkem "fixed", tedy "zmanipulovaný", jen hemžilo.

Konec zápasu podle některých nahrál spekulacím, že Karolína pomohla Kristýně, aby se dostala do hlavní fáze Wimbledonu. Podle už uzavřeného seznamu hráček pro boje v All England Clubu figuruje starší z dvojčat pouze v poli pro kvalifikaci travnatého grandslamu. Pokud by ale v Birminghamu prošla až do závěrečných kol, mohla by nejspíš dostat jednu ze čtyř zbývajících divokých karet.  

"Obě jsme byly nervózní, nebylo to pro nás lehké, ale myslím, že jsme podaly maximální výkon," uvedla po zápase vítězka, která nastřílela 24 es. "Dokážu si představit, jak se teď cítí. Asi ještě trochu hůř než já, protože byla favoritka. Ale snad si zajdeme na večeři a bude to dobrý," usmívala se.

Její sestra po prohře příliš nesmutnila. "Jsem za Kristýnu ráda. Hrála zde už několik dobrých zápasů a dnes se cítila sebejistě a neměla co ztratit. Je těžké hrát proti sestře, ale myslím, že ona dnes hrála opravdu dobře," uvedla Karolína.

Jejich vzájemná bitva byla o to pikantnější, že v Birminghamu obývaly stejný pokoj a byly tedy pořád spolu. "Měly jsme před zápasem dohodu, že ta, která vyhraje, koupí té druhé dárek. Takže se teď těším, že něco dostanu," vzala prohru s humorem Karolína. 

Dlouho po nákupech společně běhat nebudou, Kristýnu čeká už v pátek čtvrtfinále proti další Češce Barboře Strýcové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Letadla ze zemí EU mohou od pátku přistávat na všech letištích v Česku

Letadla ze zemí Evropské unie mohou od tohoto pátku přistávat na všech letištích v Česku. Ruší se omezení příletů pouze na letiště v Praze, Brně, Ostravě, Karlových Varech a Pardubicích. V pátek o tom rozhodla vláda jako součást opatření pro uvolnění hranic. Na letištích ale budou zachovány hraniční kontroly, opatření bude platit do konce června.

Vláda s účinností od pátečních 12:00 zrušila omezení pro cestování po zemi do Německa, Rakouska a Maďarska, už od čtvrtka neplatí omezení pro cesty na Slovensko. V letecké dopravě ale zůstávají hraniční kontroly zachovány, kabinet to v usnesení zdůvodnil tím, že při cestování letadly trvá závažná hrozba rozšíření epidemie koronaviru v Česku. Policie by měla kontroly na letištích provádět "flexibilním způsobem přiměřeným aktuální hrozbě v závislosti na vývoji situace", uvádí schválený materiál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy