Záplavě českých tenistek absolutní špička utíká. Není to ničí vina, hájí se Plíšková

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 4. 2021 10:01
Celá plejáda českých tenistek budí respekt. Hned deset jich je v první stovce a další mladice se derou vzhůru. Absolutní špička jim ale od začátku sezony utíká a poprvé od roku 2010 hrozí, že ani jedna z nich nebude ve hvězdném singlu Turnaje mistryň.
Foto: Reuters

Pole hráček pro turnaj ve Stuttgartu bylo minulý týden poseté českými vlaječkami. V úvodním kole se jich představilo hned pět, tedy necelá šestina z celkového počtu 32 tenistek.

Na hvězdnými jmény našlapané akci, kde vítězka tradičně obdrží luxusní Porsche, je to úctyhodné číslo, které jen podtrhuje, kolik talentovaných hráček český tenis v současnosti má.  

Německý antukový podnik ovšem odhalil i jeden negativní fakt. Tenisová špička Češkám letos nasadila trhák, který se jim zatím nedaří dohnat. 

Posledních deset let se závěrečné tenisové představení sezony, tedy Turnaj mistryň, bez českých hráček neobešel. Často se na svátku pro osm nejlepších jmen roku sešly i ve dvojnásobném zastoupení. Ať už to byla Lucie Šafářová, Petra Kvitová nebo Karolína Plíšková. Vždy se v základních skupinách objevila alespoň jedna z nich.

Tentokrát ale žádná z nich nefiguruje ani na dostřel první osmičce živého žebříčku letošní sezony. Disciplína v podobě konzistentnosti výkonu jako by jim byla v úvodních čtyřech měsících cizí.

Zatímco loni podávala Petra Kvitová v covidem zkrácené sezoně pro ni až neobvykle stabilní výsledky, vždyť na třech odehraných grandslamech došla vždy minimálně osmifinále, letos se vrátila k horské dráze, která ji provázela velkou částí kariéry.

Zatímco v Dauhá zazářila a slavila titul, v Dubaji skončila hned po prvním duelu. Ve Stuttgartu obhajovala triumf z roku 2019, ale skončila ve čtvrtfinále, když neproměnila mečboly proti Ukrajince Elině Svitolinové.

Asi nejhorší start do sezony v životě zažívá Karolína Plíšková, která na prahu třicítky mocně touží po premiérovém grandslamu. Angažovala kvůli tomu i trenéra těžkého kalibru, Němce Saschu Bajina, ale ne a ne se někde herně chytit.

"Jasně, nehrála jsem doteď dobře, ale nic z toho nebyla jeho vina. Někdy se věcí dějí, aniž byste pořádně znali důvod," prohlásila rodačka z Loun ve Stuttgartu.

Už už se zdálo, že právě město na řece Neckar vlije Plíškové do žil živou vodu. V prvním kole vyřadila domácí kvalifikantku Tamaru Korpatschovou, pak i bývalou vítězku Jelenu Ostapenkovou a podávala na postup do semifinále proti světové jedničce Ashleigh Bartyové.

Koncovku dramatické bitvy ale nezvládla a nakonec opět odešla se sklopenou hlavou. "V tréninku jde všechno skvěle. Sascha dělá to nejlepší, já se snažím o to nejlepší, není to ničí vina. Dřív jsem měla konzistentní sezony, letos to asi bude jinak," krčí rameny Plíšková.

Z Češek je tak nejblíže Turnaji mistryň současně aktuálně čtrnáctá nejlepší tenistka sezony, semifinalistka Australian Open Karolína Muchová. Jenže tu dlouhodobě trápí křehká tělesná schránka. Nestihla pořádně ještě doléčit břišní sval a hned v prvním zápase na antuce si hnula se zády. 

Podobně je na tom i Markéta Vondroušová, která vždy, když se už konečně dostane do ráže hodné předloňské finalistky French Open, zamrzne kvůli zranění nebo nemoci. Ve stuttgartském druhém kole se před Simonou Halepovou opět schovávala pod několika tejpy na nohou.

Samozřejmě, sezona sotva vstoupila do druhé třetiny a před hráčkami jsou ještě tři grandslamy, kde je v nabídce nejbohatší úroda bodů. Není ale pochyb, že zatím Češkám elita utíká.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy