reklama
 
 

Z rozmazlené Lotyšky se stala šampionka. Ostapenková pařížským triumfem ukázala cestu Vondroušové

12. 6. 2017 7:01
Lotyšská hráčka Jelena Ostapenková, do víkendu 47. hráčka světa, překvapivě ovládla tenisové French Open. Na kurtu často působí nesympatickým dojmem, ale její agresivní hra od základní čáry má velký potenciál. Před třemi lety ho okusila i Markéta Vondroušová.

Praha/Paříž - Nepatří mezi nejoblíbenější tenistky na světě. Na druhou stranu potvrzuje, že je jednou z vycházejících hvězd na okruhu WTA. Lotyška Jelena Ostapenková svým triumfem na French Open dokázala, že v rukou má talent, který ji opravňuje pomýšlet na velkou tenisovou kariéru.

Ať se ale zeptáte kohokoli, potvrdí vám, že proti téhle slečně není příjemné hrát. Když rodačka z Rigy letos v lednu nastoupila v osmifinále proti Karolíně Plíškové, mezi výměnami trochu dráždila Češku tím, že se na returnu neustále přesouvala z místa na místo a šoupala nohama tak, až boty vydávaly skřípavý zvuk.

"Raději jsem nekoukala na to, co dělá. Soustředila jsem se na sebe, ale jestli jí to pomáhá, tak ať to zkouší dál," říkala tehdy česká hráčka, která nakonec zvítězila v třísetové bitvě.

I když je mladá Lotyška známá svým hlasitým hekáním na kurtu ve stylu Šarapovové nebo Azarenkové i tím, jak se ráda hádá s rozhodčími, na Plíškovou udělala dojem tím, že i po zápase za ní přišla do šatny s gratulací a dokonce ji objala. "Tohle se opravdu normálně nedělá, překvapila mě," přiznala rodačka z Loun.

Nechybělo moc a lotyšská tenistka mohla udělat kariéru v úplně jiné branži. Jako malá slečna totiž také závodně tancovala. Jenže její matka Jelena trénovala tenis, a tak se dcerka tak dlouho motala kolem kurtů, až láska k raketě a žlutému míčku převážila.

"Rodiče mě ovšem tenis hrát nenutili. Táta byl fotbalista a mamka tenisová trenérka, ale já s ní chodila na kurty dobrovolně a někdy od tří let jsem zkoušela pálit míček o zeď. Tam si mamka všimla mého talentu, nikdo na mě ale netlačil," přiznala Ostapenková.

Matka ji vedla k prvním tenisovým krůčkům a dodnes ji doprovází na tenisových turnajích. Některá utkání prožívají obě hodně emotivně. Mladá Lotyška často působí na kurtu až hodně rozmazleně. Loni v Cincinnati si při poradě na lavičce v průběhu setu zápasu proti Plíškové pořádně postěžovala matce.

"Já už proti ní nechci hrát, vždyť tenis pořádně neumí, má jen štěstí, nechci pokračovat," fňukala tehdy Ostapenková. A nakonec stejně prohrála.

Ty časy jsou však zjevně pryč. čerstvě dvacetiletá Lotyška zjevně dospěla. Nyní ji trénuje Španělka Anabel Medinaová Garriguesová a hlavně na antuce s ní zjevně udělala pořádný kus práce.

"Mamka ale dál patří do mého týmu a užíváme si tenhle úspěch spolu," prohlásila Ostapenková poté, co v sobotním zápase v třísetové bitvě přetlačila Rumunku Simonu Halepovou.

Raketou dokázala trefit podavače míčků

Bývalé španělské hvězdě Garriguesové, která byla i 16. na okruhu, se s Ostapenkovou za pár měsíců povedlo udělat divy. Především se talentovaná Lotyška zklidnila a veškerou energii přetavila do tenisu. Vždyť loni na turnaji v Aucklandu ve vzteku po jedné z výměn zahodila raketu tak, že trefila jednoho z podavačů míčů.

Nyní je z Ostapenkové agresivní hráčka se skvělou hrou od základní čáry, která se nezalekne ani takové antukové královny, jakou je právě Halepová.

Že je talentem budoucnosti, ovšem ukázala už před třemi lety, když ovládla juniorku Wimbledonu. Tam shodou okolností porazila český talent, který se letos prodírá do špičky, Markétu Vondroušovou. O dva roky starší Lotyška pro ni může být inspirací.

"Pro mě není antuka nejoblíbenějším povrchem. V Paříži je ale dostatečně rychlá, proto to tu mám poměrně ráda," přiznala Ostapenková s tím, že se těší právě na nadcházející travnatou část sezony.

autor: Miroslav Harnoch | 12. 6. 2017 7:01

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama