Virus jako záminka? Piqué na Davis Cupu prodělal miliardu, šampiona "extrémně štve"

av av
29. 6. 2020 15:30
Kdyby tenisté volili svého nejoblíbenějšího fotbalistu, Gerard Piqué by na předních příčkách rozhodně nefiguroval. Obránce Barcelony a majitel investiční skupiny Kosmos, který se před rokem s vervou pustil do kontroverzní revoluce tradičního Davisova poháru, čelí neutuchajícím kritickým hlasům.
Gerard Piqué a jeho partnerka Shakira na loňském Davis Cupu, který dopadl fiaskem.
Gerard Piqué a jeho partnerka Shakira na loňském Davis Cupu, který dopadl fiaskem. | Foto: Reuters

Organizace ITF před pár dny oznámila definitivní rozhodnutí: Davis Cup letos nebude. 

"Je to obrovské zklamání, ale nevíme, jak se vyvine situace v jednotlivých zemích, je těžké něco předvídat. Musíme zajistit bezpečnost všech. Naše ambice ale trvá a chceme v roce 2021 přinést skvělý turnaj," prohlásil Piqué.

Ne každý ale jeho lítosti uvěřil. Francouzský deník L'Equipe přišel se spekulací podloženou finančními fakty: Zrušení finálového klání v Madridu Piquému a jeho společnosti přišlo vhod, virus je jen záminka.

Kosmos po loňském premiérovém ročníku ohlásil schodek ve výši 35 milionů eur, podle deníku měly být skutečné ztráty ještě o cca 15 milionů vyšší. A i kdyby ne, prodělali pořadatelé téměř miliardu korun v přepočtu.

Akce byla kritizována za to, že je nepřipravená, ublížily jí i mohutné protesty z řad tenistů a funkcionářů, kteří považují nový formát za zničení jedné z nejlepších tenisových tradic. Myšlenka Davis Cupu vznikla už v roce 1899, jde o nejstarší týmovou tenisovou soutěž světa.

Navíc loni na zápasy v madridském La Caja Magica nechodili diváci, zájmu se těšily jen duely vítězných domácích Španělů s fenomenálním Rafaelem Nadalem v sestavě.

To vše přispívá k domněnkám o tom, že Piqué rád přivítal příležitost letos ušetřit a pokusit se o lepší plán do roku 2021. Neuskutečněný ročník bude ztrátový i tak, Kosmos ale na svých účtech si bude moci ponechat 18 milionů eur, což by byla výše prize money pro hráče a svazy.

"Jedná se o zpátečku, kvůli jednoznačně nižším nákladům. Když během prvního ročníku přijdete o takovou sumu a teď máte příležitost dát od toho ruce pryč, tak to uděláte," píše L'Equipe.

Celá kauza je opět příležitostí pro Piquého kritiky, kterých v tenisové branži rozhodně není málo.

Nicolas Mahut, držitel kariérního grandslamu ve čtyřhře, Piquého obvinil z toho, že se o Davis Cup příliš nezajímá. "Nemáme od něj žádné informace. Můžeme si přečíst jen oficiální prohlášení, jinak s námi nekomunikuje," uvedl Francouz a přiznal, že jakmile slyší Piquého jméno, je "extrémně naštvaný".

"Přál bych si, aby do záchrany Davis Cupu vynaložil tolik úsilí jako do jeho inovace. Vždyť zničil něco, co tu trvalo déle než století," vyzval fotbalistu.

Jedním z nejhlasitějších kritiků daviscupové revoluce byl a stále je také prezident českého svazu Ivo Kaderka.

"Je to velká škoda. Škoda o to větší, že když jsem varoval, že nový model bude snadno zranitelný například exogenními šoky, nikdo to nechtěl slyšet. Navíc Piquého Davis Cup se stejně hrál s výjimkou utkání domácích téměř bez diváků, tak jeho přeložení moc nerozumím," komentoval rozhodnutí ITF.

Zrušení ročníku nepochopil ani kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil. "Do Madridu jsem se těšil, je to škoda. Když už začnou turnaje, počítal jsem s finálovým týdnem letos. Tím spíše, že i ve Španělsku se situace uklidnila," podotkl.

Před časem si Piqué proti sobě poštval jednoho z nejvlivnějších protivníků, Švýcara Rogera Federera.

Začal jednat s ATP o tom, že by se Davis Cup spojil s ATP Cupem, týmovou soutěží, jejíž první ročník se konal letos v lednu. Jako potenciální termín ale navrhl září, po US Open. Tedy období, ve kterém si švýcarský šampion hýčká svůj zatím velmi atraktivní a zdařilý projekt týmového Laver Cupu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

před 33 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

Další zprávy