Z jejího řevu pořád mrazí. Šampionku týral otec, pak myla vlasy starým lidem v Africe

Aleš Vávra Aleš Vávra
25. 6. 2020 11:08
Přestože přišla na svět v kanadském Montrealu a během kariéry sídlila na Floridě, pro Francouze je národní hrdinkou. Právě této zemi totiž Mary Pierceová přinesla obrovskou tenisovou euforii. Od jejího slavného triumfu na Roland Garros uplynulo dvacet let. Dvacet let marného čekání na chvíli, kdy ji napodobí někdo z krajanů.
Mary Pierceová.
Mary Pierceová. | Foto: ČTK

Široký úsměv, hrdá rovná chůze a typický blonďatý cop vesele skákající prostorem za hlavou Mary Pierceové, nad ní zářící vítězná trofej z Australian Open v roce 1995 a na posvátné pařížské antuce o pět let později.

Tak si francouzskou legendu fanoušci pamatují.

Anebo také jinak. V prudkých až agonických bolestech doprovázených srdceryvným řevem, v nichž se v říjnu 2006 svíjela na kurtu v rakouském Linci. To bylo naposledy, co hrála soutěžní utkání.

Děsivé zranění levého kolena ukončilo její kariéru, z níž si krom velkých úspěchů a téměř deseti milionů amerických dolarů vydělaných na prize money odnesla také slušná traumata.

Do profesionálního tenisu se prodrala už ve čtrnácti letech i díky přísnému režimu Jima Pierce, otce a trenéra v jedné osobě. Ale za jakou cenu? Na kurtu často plakala po nevybíravých slovních atacích, obrovský tlak mladou dívku dusil.

Pierce navíc často neútočil jen na svou dceru, ale nepřímo i na soupeřky. "Mary, zabij tu mrchu." Tahle věta ho proslavila, a nakonec nezůstalo pouze u slov.

V roce 1993 organizace WTA za stále se opakující excesy zakázala Piercovi činnost a čerstvě plnoletá tenistka učinila zásadní rozhodnutí: řekla dost. "Řekla jsem si: jsem dospělá a nikdo už mi nebude říkat, co mám dělat," zavzpomínala nedávno v rozhovoru pro britskou BBC.

Podívejte se, jak nešťastně skončila kariéra Mary Pierceové:

Video: Konec kariéry Mary Pierceové. | Video: www.youtube.com

Jenže krátce poté, co otce odstavila, došlo k vážnému incidentu.

Otec si za dcerou došel až do hotelu, kde se střetl s jedním z bodyguardů, které si tenistka na obranu proti vlastnímu otci najala. Potyčka skončila krvavým zraněním Pierce a jakékoli usmíření se v tu chvíli zdálo být nemožné.

Přesto k němu nakonec došlo. Po dlouhých letech. 

Z prázdnoty a frustrace, které zažívala během první části kariéry, se podle svých slov dostala do stavu míru a spásy. Díky duchovnímu znovuzrození.

Mary Pierceová loni v Newportu, kde byla zařazena do tenisové Síně slávy.
Mary Pierceová loni v Newportu, kde byla zařazena do tenisové Síně slávy. | Foto: Reuters

"Dala jsem svůj život Ježíšovi, nechala jsem se pokřtít. Věci ve mě se okamžitě změnily. Můj život teď patří bohu, který je všemocný, takže se už nemám čeho obávat. Necítím už tlak ani stres," prohlásila před svým památným triumfem na French Open.

Otci odpustila a nakonec si s ním vybudovala "báječný vztah". Navštěvovala kvůli němu i Prahu a Pardubice, z České republiky totiž byla Pierceova druhá žena Svata. Otec slavné tenistky zemřel před třemi lety na rakovinu.

Nejvíce léčivého času ale strávila v Africe, kde působila jako misionářka. Na Mauriciu omáhala chudým dětem. "Krmila jsem je a často to bylo jediné jídlo, které za den pozřely." 

V Zimbabwe se starala o staré lidi, kterým v nemocnici myla vlasy a stříhala nehty.

"Hledala jsem pravdu, hledala jsem odpovědi. Hledala jsem něco, co mi přinese mír a uzdraví mé srdce," vysvětlila Pierceová své pohnutky. Změnu ve svém životě si nemůže vynachválit, svým příběhem chce inspirovat. 

Během koronavirové krize zůstala zakořeněná na Floridě a přišla o slavný návrat do areálu Rolanda Garrose, kde si měli Francouzi připomenout kulaté výročí jejího finálového vítězství nad Španělkou Conchitou Martínezovou a vzdát hold své stále poslední grandslamové šampionce.

Pierceová si pomalu, ale jistě vrací tenis do života. Sní o tom, že bude trénovat nebo dokonce založí celou akademii.

"Trénování jsem objevila na Mauriciu. Dvě děti ze sousedství přišly o trenéra, který se vrátil do Francie. Neměly nikoho. Nabídla jsem se, že dočasně pomůžu a nakonec jsem to dělala pět let," vysvětlila pětačtyřicetiletá bývalá světová trojka.

"Miluju pomáhat, miluju vidět, že pomáhám někomu k tomu, aby nezažil to samé co já a nedělal ty samé chyby. Toužím zlepšit života mnoha mnoha lidem," popsala své velké plány.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Biden dostane možnost vybrat člena nejvyššího soudu, soudce Breyer odstupuje

Soudce Nejvyššího soudu Spojených států Stephen Breyer letos téměř po třech dekádách ve funkci odstoupí. S odvoláním na své zdroje o tom informují americká média včetně agentury AP a televize NBC News. Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se tak nejspíš naskytne možnost poprvé vybrat člena nejvyšší soudní instance v USA, na převaze konzervativních soudců nad liberálními v poměru šesti ku třem to ale nic nezmění.

Post na nejvyšším soudě je doživotní, soudci se ovšem mohou kdykoli rozhodnout odejít do důchodu. Podle informací amerických médií se tak Breyer chystá učinit po skončení nynější schůze soudu, která potrvá do června.

Breyer byl do funkce jmenován v roce 1994 tehdejším prezidentem Billem Clintonem a nyní je jasně nejstarším členem devítimístného soudního senátu. V srpnu oslavil 83. narozeniny. Veřejnoprávní rozhlas NPR jej v dnešním článku popisuje jako "praktického a umírněně liberálního" soudce, který se v zákulisí snažil budovat podporu pro rozhodnutí představující jakousi střední cestu mezi konzervativním a liberálním křídlem soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rektorka Mendelovy univerzity Nerudová doporučila svému nástupci rezignovat

Končící rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová doporučila svému nástupci Vojtěchu Adamovi rezignaci. Adam nyní rezignovat nechce. Expertní komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, našla několik pochybení v odborných článcích, kde byl Adam spoluautorem, a doporučila jejich stažení z časopisů. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření. V pondělí by měl situaci znovu projednat akademický senát.

"Nejsem si vědom, že by pochybení, která se u několika vědeckých prací objevila, byla natolik závažná, aby vedla k tak rezolutnímu a nezvratnému kroku, jako je rezignace. Já si velmi vážím práce mé předchůdkyně, na niž bych rád navázal, na druhou stranu do čela Mendelovy univerzity v Brně jsem byl řádně a legitimně zvolen a podporu lidí, kteří za mnou stojí, bych nerad zklamal," sdělil Adam.

Rektorem bude Adam od února. Ve středu se měl zúčastnit jmenování nových rektorů na Pražském hradě, kvůli nemoci ale zůstal doma. Prezident Miloš Zeman uvedl, že mu Hrad pošle jmenovací listinu poštou. Pokud by Adam rezignoval, musel by akademický senát volbu opakovat. Nerudovou mrzí, že nyní je v sázce dobré jméno univerzity, kterému věnovala čtyři roky usilovné práce, napsala ve vyjádření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy