"Vídal jsem se s vrahem z Dunblane." Murray promluvil o děsivém traumatu z dětství

av av
2. 12. 2019 10:24
Nový dokumentární film popisující dosavadní životní cestu Andyho Murrayho vyvolal zejména na britských ostrovech velké pozdvižení. Slavný tenista v něm poprvé promluvil o tom, jak jeho život i kariéru ovlivnila traumata z dětství.
Andy Murray.
Andy Murray. | Foto: ČTK

Z očí do očí a na kameru o děsivých zkušenostech mluvit nechtěl, a tak Murray zanechal režisérce filmu Olivii Cappucciniové vzkaz na záznamníku a svolil ke zveřejnění. Roztřeseným hlasem v něm osvětluje konkrétní důvody, proč pro něj byl tenis v dětství především útěkem od kruté reality.

"Před časem ses mě ptala, proč byl pro mě tenis tolik důležitý. Očividně kvůli té záležitosti v Dunblane. Bylo mi devět let," svěřil se dvaatřicetiletý tenista.

Šlo o případ, který v březnu roku 1996 otřásl Velkou Británií. Do tělocvičny na základní škole ve skotském Dunblane vtrhl propuštěný vedoucí skautů Thomas Hamilton a legálně drženými zbraněmi postřílel šestnáct dětí a učitelku, než sám sebe usmrtil výstřelem do úst.

Malý vystrašený Andy se v tu dobu schovával pod stolem v ředitelně, jen o pár desítek metrů dál. Velmi blízko střelbě byl i jeho o rok starší bratr Jamie.

O tom, že byli slavní tenisoví bratři v dětství svědky brutálního masakru, se vědělo. Jejich matka Judy leccos naznačila ve své biografii Cesta k vítězství. Sám Andy se ale o dopadech zlomového zážitku odmítal bavit. Otevřít se dokázal až v současném dokumentu nazvaném Andy Murray: Resurfacing.

Největší trauma podle něj spočívalo v tom, že jeho rodina masového vraha z Dunblane dobře znala a pravidelně se s ním vídala.

"Znali jsme ho, chodili jsme do jeho dětských klubů, vozili jsme ho v našem autě, vysazovali ho na vlakových stanicích," vypověděl Murray.

Další momenty kritické pro duši mladičkého Skota následovaly. "Do roka od tragédie se naši rodiče rozvedli. Bylo to těžké. Vidět to a zároveň nechápat, o co vlastně jde," prohlásila někdejší světová jednička, která se letos obdivuhodným způsobem vrátila k profesionálnímu tenisu i s kovovou kyčelní náhradou.

Pár měsíců po rozvodu navíc Murrayho zasáhla další událost. "Můj bratr se odstěhoval z domova, šel trénovat tenis do Cambridge. Byl jsem zvyklý dělat všechno s ním. Když odešel, byla to další rána."

Murray přiznal, že v tu dobu trpěl úzkostmi, od kterých ho dokázal pravidelně zachraňovat jen a jen tenis. "Když jsem trénoval, stál na kurtu, jen tehdy jsem na všechno zapomněl," řekl tenista.

Následkem dětských traumat byly i problémy s dýcháním, které musel mladý Murray překonávat.

V dokumentu společnosti Amazon Prime také držitel titulu Sir zalitoval, že se v rodině dlouhodobě o zmíněných traumatech nemluvilo. "Všechny tyhle věci jsme někam zamkli, nebyly to prostě záležitosti k diskusi," uzavřel Murray.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy