Velký den pro dceru legendy Mandlíkové. Mladou Američanku čeká Kvitová

av av
10. 3. 2023 16:44
Velice pozvolně stoupá ke špičce dcera československé tenisové legendy Hany Mandlíkové. Tenistka reprezentující Spojené státy americké má na domácí půdě v Indian Wells šanci vybojovat největší úspěch dosavadní kariéry. V cestě stojí Petra Kvitová.
Elizabeth Mandlíková
Elizabeth Mandlíková | Foto: Instagram Elizabeth Mandlik

Teprve v srpnu loňského roku se Elizabeth Mandliková v San José dočkala prvního vítězného zápasu na okruhu WTA. Díky divoké kartě si krátce poté zahrála na US Open a připsala si premiérovou grandslamovou výhru. Jako "šťastná poražená" se zúčastnila i letošního Australian Open.

Nyní přišel další milník. Na takzvaném "pátém grandslamu" v kalifornské poušti znovu coby držitelka divoké karty vybojovala své první vítězství na turnaji kategorie WTA 1000.

Zvládla nervydrásající drama s krajankou Alison Riskeovou a vysloužila si odměnu. V pátek večer středoevropského času ji čeká souboj s dvojnásobnou wimbledonskou šampionkou Petrou Kvitovou. 

Jednadvacetiletá rodačka z Floridy sice platí za slibný talent, její cesta vzhůru ovšem zatím není tolik přímočará. Mandliková stále lavíruje uprostřed druhé stovky světového žebříčku a k zajištěným účastem na turnajích WTA má poměrně daleko.

Američanka si už potřebuje pomoci výraznějším úspěchem, a tak bude mít proti Kvitové o motivaci postaráno. Zvlášť, když její cíle byly vždy ty nejsmělejší: post světové jedničky a grandslamové tituly.

Hráčka, které říkají zkráceně Eli, češtině velmi dobře rozumí, s mluvením je to horší. V rozhovorech přiznává, že doma na Floridě rodina hovoří výhradně anglicky. Rodina s extra silným tenisovým DNA. Elizabethino dvojče Mark je rovněž tenistou, byť zatím ne tolik úspěšným. ATP ho aktuálně ani neeviduje ve světovém žebříčku.

Čtyřnásobná grandslamová šampionka Hana Mandlíková je však minimálně pro svou dceru hlavním tenisovým vzorem. Elizabeth má na břiše vytetované datum 19. 2. 1962. Den, kdy se její maminka v Praze narodila.

"Jsem fanouškem tenisu celý život a seznam těch, kteří mě ovlivnili, je hodně dlouhý. Nejvíc ale určitě vzhlížím ke své mamce. Ona je můj největší podporovatel a fanoušek, je členkou Síně slávy a dokázala toho strašně moc. Takže chci tvrdě makat, aby na mě byla hrdá," uvedla mladá tenistka v minulém roce pro Digitaljournal.com.

Dnes jednašedesátiletá Mandlíková zářila v osmdesátých letech. V roce 1980 ovládla Australian Open, následující sezonu přidala triumf na Roland Garros. Trofej z US Open třímala v rukou v roce 1985 a v sedmaosmdesátém podruhé slavila v Melbourne.

Dostala se i do dvou wimbledonských finále a na žebříčku byla nejvýše světovou trojkou.

Skvělou kariéru končila už v roce 1990 v pouhých osmadvaceti letech, to už měla i australské občanství.

Žila i s Janou Novotnou v belgických Antverpách a nakonec zakotvila v ryze tenisovém prostředí na Floridě. Právě tam, konkrétně v Boca Raton, se jí v roce 2001 narodila dvojčata.

Zápasy svých dětí hodně prožívá. "Někdy se na to nemůžu dívat," popisovala před lety.

K faktu, že její děti už reprezentují USA, se Mandlíková vyjádřila v roce 2017.

"Když se na to podíváte celosvětově, je to v podstatě jedno. V Americe se narodily. Kdyby se narodily v Česku, tak hrají za něj. Já jsem pořád vlastenec a na Česko nedám dopustit. Když ale celý rok cestujete, máte celosvětový nadhled," uvedla.

 

Právě se děje

Další zprávy