V Česku se vychovávají roboti, říká šéf tenisové Sparty. Tlak ambiciózních rodičů už je za hranou

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 10. 2017 6:11
Na Spartě přicházejí s razantními podzimními změnami. Vztah mezi klubem a rodiči tenisových talentů se musí proměnit od základů. „Tlak na trenéry ze strany rodičů už je pro mne neakceptovatelný,“ tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz sportovní ředitel Sparty a bývalý tenista Petr Luxa. A popisuje, jak složité je vyjít s lidmi, kteří jsou příliš zaměření na okamžitý výsledek. „Abychom vychovali nějaké další hráče typu Berdycha a Kvitové, je to běh na dlouhou trať,“ vysvětluje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tenisová Sparta na podzim rozjede nový koncept. Rodiče už by si neměli tolik diktovat podmínky. Rozumím tomu správně?

Takhle bych to nepopsal. Slovo diktovat je příliš silné. Jako klub za sebou máme dlouholeté zkušenosti a víme, co funguje a co ne. A některé věci už jsou pro nás trochu za hranou.

Co konkrétně vám na chování rodičů vadí?

Většina z nich si bohužel myslí, že má doma toho nejlepšího hráče. To samé, jak na nás rodiče tlačí u patnáctiletých děti, dnes začínáme řešit už u osmiletých. A já už prostě říkám: Ne, dost. Tlak na trenéry ze strany rodičů už je pro mne neakceptovatelný. Ano, uděláme od října razantní změny. Naše práce musí být vyvážená.

Takže vám jde o to, aby rodiče lépe pochopili, že když je jejich ratolest součástí klubu, měli by se občas podřídit?

Vztah mezi námi a rodiči musí být především založen na spolupráci. Prostě musíme spolupracovat. My potřebujeme rodiče a oni potřebují nás. Musíme si jasně určit: my budeme dělat tohle a od rodičů chceme zase tohle. A ten vztah musí fungovat na dvou věcech. Důvěra a respekt.

Aby si to čtenář dovedl lépe představit, pojďme být konkrétní. Jak rodiče nejvíce komplikují trenérům jejich práci?

Asi největším problémem jsou sparingy. Tady rodiče hodně tlačí a snaží se diktovat a mít co nejlepší sparing. Co to je nejlepší sparing? Pro rodiče je nejlepší sparing, když jejich dítě hraje s někým lepším. Snažím se jim vysvětlit, že musí trénovat s lepšími, ale i s horšími. Není možné dívat se pořád jen nahoru. Tady je velký kámen úrazu, protože rodiče vidí pouze okamžitý výsledek. Nedívají se dopředu.

Jak by to tedy podle vašeho ideálního scénáře mělo vypadat?

Nejdůležitější je, aby tenisté hráli pořád na sto procent. To je základní věc. A je jedno, kdo proti nim hraje, jestli je kvalitnější nebo naopak slabší. Tohle ti opravdoví šampioni neřeší. Prostě si to jdou užít, ti praví sportovci se zajímají pouze o sebe. Jak to řeší třeba Tomáš Berdych, když u nás trénuje? Vezme si dva juniory a hraje. Hraje na 120 procent a zajímá se pouze o sebe a svůj výkon.

Jak to vypadá třeba na soustředěních, kam děti odjedou bez rodičů? Tam se přece dá pracovat způsobem, který klub považuje za správný. Nebo ne?

My děláme na Spartě hodně kempů pro děti. I ty nejmenší. Už se nám ale stalo, že rodiče po dvou dnech vezmou dítě z kempu. Tvrdí, že mu to nic nedá, že hraje s mladšími. Pak jdou a hrají od rána do večera každý den sólo hodiny. Tohle se mi nelíbí. To je pomalinku zabíjí. Když jedeme na soustředění bez rodičů, tak jedou třeba ročníky 2003 až 2007 a všichni tam hrají se všemi. Děti jsou ze soustředění nadšené a nikdo nic neřeší. Tohle je ve světě absolutně normální.

Petr Luxa, sportovní ředitel TK Sparta Praha a bývalý tenista
Petr Luxa, sportovní ředitel TK Sparta Praha a bývalý tenista | Foto: Archiv Petra Luxy

Často se také mluví o nevhodném tlaku, který rodiče kladou na své děti. To je problém, jenž s tím nějak souvisí?

Ano. Od trenéra, ale i od rodičů je důležitá jedna věc. Říct dítěti: Jestli jsi tomu dal sto procent a prohrál jsi, tak to nevadí a nic se neděje. Podpora hráče, to je klíčová záležitost.

Jenže v praxi to takhle často nefunguje…

Právě. Ze strany rodičů v mnoha případech přichází okamžitá negace. V takovém dítěti pak zasazujeme klíček strachu. Spousta mladých tenistů má největší strach z reakce rodiče a nikoli z toho, že prohrají zápas, tohle musíme změnit, jinak se nikam nepohneme.

Na chvíli odbočím. Kolik platí rodiče za své děti trénující ve Spartě?

Máme program pro podporované hráče a tam se to pohybuje od tří do deseti tisíc měsíčně. Záleží hodně na tom, jak a kolik trénují.

Co chcete po trenérech, kteří v klubu pracují?

Chci po nich především profesionalitu. Učím je dovednosti komunikovat a motivovat. Je to pro mě v tomto klubu základ. Abychom vychovali nějaké další hráče typu Berdycha a Kvitové, je to běh na dlouhou trať. V dnešní době to není lehké, každý rodič si myslí, že tomu rozumí nejlépe. Chci také rodičům vysvětlit, že ne každý může být na Spartě.

Zpět k tématu. Tohle všechno tedy výrazně trápí český tenis. Předpokládám, že podobné problémy řeší i ostatní kluby, nejen vy…

Jsem přesvědčený, že to není jen problém našeho klubu. Je to všude. Je to spojené také s výchovou dětí, s celkovým přístupem rodičů. Když to řeknu blbě, nejdříve bychom potřebovali vychovat rodiče, jinak se nikam nepohneme. Rodiče nejvíc ovlivňují děti, to je jasné. Velký rozdíl vidím třeba v dětech z Moravy a z Prahy. Děti z Prahy pořád něco řeší, dost často se neumějí chovat, jsou rozmazlenější, pořád pospíchají a jsou vystresované.

Jak je to v zahraničí? Tam se s touhle problematikou dokážou vypořádat lépe? Je to u nás nějak specifické?

Znám spousty akademií po celém světě, ale nikde se neřeší takové věci jako u nás. Opravdu si myslím, že to mají dobře nastavené především z domova, od rodičů. Víte, trénuje u nás hodně hráčů, i ti, kteří nežijí v České republice. A je tam ten rozdíl znát.

Kdo konkrétně? A jak se ten rozdíl projevuje?

Teď naposledy Toby Kodat (syn Aleše Kodata, bývalého trenéra Nicole Vaidišové - pozn. aut.), který žije na Floridě. Je neuvěřitelně skromný, pokorný, přátelský a je na něm vidět, jak si to užívá. On ani rodiče neřeší, s kým bude hrát, s kým se bude rozehrávat. Hraje i s hráči mladšími a o hlavu menšími. To samé můžu říct i o Sebastianu Kordovi. Zavolá mi jeho táta Petr Korda a říká: Chci, aby hrál, je mi jedno s kým, ale ať hraje, bude tam celý den, prověřte ho. Je tam pokora, pracovitost a nasazení. Tohle bylo před dvěma lety, tehdy se mu smáli, že nehraje tak dobře. Teď se těm posměváčkům může smát on, ale nedělá to, zajímá se pouze o sebe a o to, co je dobré do budoucna pro něho. Takových příkladů vám mohu říct desítky.

V čem je podle vás největší chyba, co se týče výchovy talentů v České republice?

Přijde mi, že u nás v Česku vychováváme roboty. Roboti do čtrnácti let vyhrávají, ale pak už většinou nemají šanci. Všichni hrají stejně od základní čáry a bojí se udělat chybu. Také proto jsme hodně úspěšní ve světě do dvanácti, do čtrnácti let. Pak už to začíná být s konkurenceschopností o dost horší. Baví mě hráči, kteří tvoří hru, snaží se něco vymyslet, zrychlit hru, jít na síť. Musíme děti podporovat, i když budou dělat chyby, ale musí se snažit tvořit hru, zkoušet to. I za cenu, že teď nebudou vyhrávat, musí se koukat do budoucna. V šestnácti už je to nenaučíme, tam už to změnit nejde.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Federer vyřadil na Turnaji mistrů Djokoviče, jedničkou bude Nadal

Roger Federer porazil na Turnaji mistrů v rozhodujícím přímém duelu o postup ze skupiny Novaka Djokoviče a zajistil si účast v semifinále. Osmatřicetiletý švýcarský tenista v odvetě za wimbledonské finále zvítězil 6:4, 6:3 a srbského rivala vyřadil. Světovou jedničkou na konci roku tím pádem bude Rafael Nadal.

Djokovič potřeboval v Londýně postoupit ze skupiny, aby měl dál naději Španěla přeskočit a uzavřít sezonu v čele žebříčku.

Šestinásobný šampion Federer, který startuje na vyvrcholení sezony ATP Tour posedmnácté, neprošel do semifinále pouze jednou, v roce 2008. Djokoviče dokázal zdolat po čtyřech porážkách a v bilanci vzájemných zápasů snížil na 23:26.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 9 milionů dolarů):

Dvouhra, skupina Björna Borga:

Federer (3-Švýc.) - Djokovič (2-Srb.) 6:4, 6:3, Berrettini (8-It.) - Thiem (5-Rak.) 7:6 (7:3), 6:3.

1. Thiem 3 2 1 4:3 2
2. Federer 3 2 1 4:2 2
3. Djokovič 3 1 2 3:4 1
4. Berrettini 3 1 2 2:4 1

Čtyřhra, skupina Jonase Björkmana:

Kubot, Melo (2-Pol./Braz.) - Ram, Salisbury (4-USA/Brit.) 6:7 (5:7), 6:4, 10:7, Dodig, Polášek (8-Chorv./SR) - Klaasen, Venus (5-JAR/N. Zél.) 7:6 (7:4), 6:4.

Konečná tabulka:

1. Klaasen, Venus 3 2 1 4:2 2
2. Kubot, Melo 3 2 1 4:4 2
3. Ram, Salisbury 3 1 2 3:5 1
4. Dodig, Polášek 3 1 2 4:4 1
před 30 minutami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

před 2 hodinami

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Vilnius: Litva - Chorvatsko 1:3 (0:1).

1. ČR 4 2 2 0 9:1 8
2. Skotsko 4 2 2 0 4:1 8
3. Řecko 3 2 1 0 7:1 7
4. Chorvatsko 3 2 0 1 11:3 6
5. Litva 5 1 1 3 4:6 4
6. San Marino 5 0 0 5 0:23 0
Další zprávy