Tenis je přepych, prohlásila Navrátilová. Do Wimbledonu nepojede poprvé od roku 1973

Sport ČTK Sport, ČTK
3. 4. 2020 14:51
Zrušení Wimbledonu nebylo pro legendární tenistku Martinu Navrátilovou překvapení, protože si neuměla představit, jak by se travnatý grandslam za současné pandemie koronaviru konal.
Martina Navrátilová s trofejí pro vítězku Wimbledonu v roce 1985, kdy získala svůj šestý z celkem devíti triumfů ve dvouhře
Martina Navrátilová s trofejí pro vítězku Wimbledonu v roce 1985, kdy získala svůj šestý z celkem devíti triumfů ve dvouhře | Foto: Reuters

Přesto byla devítinásobná vítězka dvouhry na trávě v All England Clubu smutná, když pořadatelé ve středu zrušení slavného turnaje oznámili.

"Čekala jsem to, ale pořád to je tvrdá rána," řekla třiašedesátiletá Navrátilová ve videorozhovoru pro Tennis Channel s další bývalou světovou jedničkou Tracy Austinovou z USA.

Organizátoři londýnského grandslamu Wimbledon odvolali, jelikož turnaj hraný na trávě není možné jako třeba antukové Roland Garros přesunout. "Je to mrzuté," řekla Navrátilová, která ve Wimbledonu získala titul také sedmkrát i ve čtyřhře a čtyřikrát v mixu.

"Jezdila jsem tam každý rok od roku 1973 a ani jednou jsem nechyběla," podotkla česká rodačka. "Přišla ale tahle pandemie a zastavila celý svět," uvedla.

Tenisová sezona je zatím přerušena do půlky července. Není ale jisté zda se pak rozběhne, nebo bude návrat na kurty ještě odsunut. "Cílová čára je v nedohlednu. Nikdo neví, kdy a jak začít trénovat, ale všichni jsou na stejné lodi," řekla.

Sama si neumí představit, že by ji současná situace zastihla v době, kdy sama hrála. "Chtěla bych strašně hrát, jsem soutěživá s touhou jít si za svým cílem. A teď jste bez možnosti mít před sebou nějakou metu, protože nevíte, co bude."

Podle osmnáctinásobné grandslamové šampionky ve dvouhře je současná situace složitá pro všechny tenisty. "Mladí přicházejí o šanci nabírat zkušenosti a zlepšovat se v soubojích s lepšími," řekla Navrátilová. A poukázala i na situaci hrajících legend Švýcara Rogera Federera či Sereny Williamsové z USA. "Pro hráče, jako jsou oni, je čas nepřítel."

"Tenis je přepych a doufám, že jednou zase uvidíme všechny ty skvělé hráče znovu hrát. Ale teď jsou důležité bezpečnost a zdraví," řekla Navrátilová.

 

Právě se děje

před 16 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy