První polská královna grandslamu. Šwiateková ve finále dominovala a bujaře slavila

Aktualizováno 10. 10. 2020 19:37
Devatenáctiletá Iga Šwiateková ovládla tenisové Roland Garros a stala se první polskou grandslamovou šampionkou. Ve finále dnes na pařížské antuce porazila čtvrtou nasazenou Američanku Sofii Keninovou suverénně 6:4 a 6:1.
Iga Šwiateková slaví první vítězství v grandslamu, French Open 2020
Iga Šwiateková slaví první vítězství v grandslamu, French Open 2020 | Foto: Reuters

Šwiateková neztratila na překvapivé cestě za pohárem Suzanne Lenglenové ani set, což naposledy dokázala Belgičanka Justine Heninová v roce 2007. Turnaj zahájila v prvním kole výhrou nad loňskou finalistkou Markétou Vondroušovou.

"Jsem šťastná a dojatá," uvedla Šwiateková po utkání v rozhovoru na kurtu, u kterého sledovali výhru i její rodiče.

"Předloni jsem vyhrála juniorský grandslamový titul (Wimbledon) a teď stojím tady. Za tak krátkou dobu. To je bláznivé!"

Finále měla Šwiateková pod kontrolou. Nad Keninovou, semifinálovou přemožitelkou Petry Kvitové, vedla v prvním setu 3:0. O náskok sice přišla, ale ve zbytku utkání už ztratila jen dvě hry. Ve druhém setu získala od stavu 0:1 šest her v řadě.

Zápas trval hodinu a 24 minut. Šwiatekové se neroztřásla ruka ani v závěru. Hned první mečbol proměnila jistě vítězným forhendem. "Snažila jsem se hrát agresivně jako předešlé zápasy a byla soustředěná. Bylo to náročné a nevím, co rozhodlo. Vyhrála jsem poslední míč a to je nejdůležitější," řekla.

Rodačka z Varšavy je teprve sedmou nenasazenou grandslamovou šampionkou v tzv. open éře datované od roku 1968. Dosud naposledy uspěla Američanka Sloane Stephensová na US Open před třemi lety.

V žebříčku se polská hráčka posune z 53. místa poprvé do světové dvacítky a bude sedmnáctá. Za triumf získala šek na 1,6 milionu eur (zhruba 43 milionů korun).

Keninová nezopakovala výkon, kterým v semifinále zastavila Kvitovou. "Jsem zklamaná a smutná, ale Iga je teď na vlně," řekla moskevská rodačka Keninová. V rozhodujícím setu si navíc nechala za stavu 1:2 ošetřit nohu. "Pár věcí mi nevyšlo v prvním setu a pak už na tom nebyla nejlépe moje noha," konstatovala.

Krawietz a Mies obhájili titul

Deblová dvojice Kevin Krawietz, Andreas Mies obhájila na Roland Garros loňský nečekaný titul. Němečtí tenisté porazili ve finále vítěze nedávného US Open Chorvata Mateho Paviče s Brazilcem Brunem Soaresem 6:3, 7:5 a na pařížské antuce vyhráli i dvanáctý zápas. Oba mají po dnešku dvě grandslamové trofeje.

Osmí nasazení Krawietz s Miesem letos neměli dobrou sezonu, ale v místě životního úspěchu zopakovali loňskou překvapivou jízdu. Turnajové sedmičky přehráli za hodinu a půl i díky tomu, že odvrátili všech pět brejkbolů.

Pavič se Soaresem v semifinále vyřadili nasazené jedničky Juana Sebastiana Cabala s Robertem Farahem z Kolumbie, ale druhý grandslam po sobě vyhrát nedokázali.