Porazit Bogdanovou byla povinnost, mínila Plíšková po zápase druhého kola US Open

ČTK ČTK
30. 8. 2018 6:26
Karolína Plíšková se netrápí nepříjemným klimatem. Americké horko spojené s vysokou vlhkostí vzduchu a větrem má vlastně docela ráda.
Karolína Plíšková ve druhém kole US Open 2018
Karolína Plíšková ve druhém kole US Open 2018 | Foto: ČTK

New York - Zodpovědně splnila tenistka Karolína Plíšková na US Open roli favoritky. Turnajová osmička se v oblíbených podmínkách New Yorku, které mnohým nesedí, jistě prodrala do třetího kola.

V horku a dusnu na rozpáleném betonovém kurtu Plíšková porazila bez problémů ve 2. kole Rumunku Anu Bogdanovou 6:2 a 6:3. "Tohle je určitě povinnost vyhrát," řekla po zápasu s 83. hráčkou světa. "Jsem ale nohama na zemi. Prohrát se dá všechno, proto to beru dost zodpovědně. Jsem se svým výkonem spokojená, je to zlepšení ve spoustě směrech oproti minulému utkání," pochvalovala si.

Pro Plíškovou je americký turnaj z grandslamů nejoblíbenější. Ve Flushing Meadows zlomila předloni prokletí třetího kola. Tehdy došla na US Open až do finále a na ostatních grandslamech od té doby nakoukla minimálně do osmifinále.

"Šlo o to to poprvé prolomit, abych tomu věřila. Měla jsem trošičku psychický blok. Dávala jsem si na sebe tlak," vzpomínala šestadvacetiletá tenistka. "Od té doby, co se to povedlo, tak kromě Wimblasu si třetí čtvrté kolo vždycky zahraju."

Myslí si, že hraje nyní mnohem stabilněji než dříve. Je už stabilní hráčkou světové špičky a dokáže první dvě kola na grandslamech zvládat. "Když budu hrát solidně, tak většinou hráčky nad čtyřicítku žebříčku porazím. Když si to pohlídám, nebudu něco zkoušet, nebo hrát vyloženě blbě, tak první dvě kola udělám," věří si.

Na US Open ukázala, že to platí. Ve dvou zápasech neztratila ani set a oba měla pod kontrolou. Přispívá k tomu pohoda, kterou v New Yorku pociťuje. Nevadí jí rušné velkoměsto a má ráda také show na kurtech. "Je to tady živé, není to usedlé a ticho. Proto mi přijde, že je tady spousta zápasů kvalitních," uvedla.

Navíc se netrápí nepříjemným klimatem. Horko spojené s vysokou vlhkostí vzduchu a větrem má vlastně docela ráda. "Docela si na to věřím. Letí mi to. A raději hraji v teple než večerní zápasy, kdy je zima a neletí to. Ve dne hraju i líp. I když je to těžší, tak to mám radši. Vím, že to většinou vydržím, zvládnu," řekla Plíšková.

Ve třetím kole narazí v pátek na Američanku Sofii Keninovou. Devatenáctiletou hráčku v New Yorku porazila předloni v 1. kole. "Tehdy byla ještě juniorkou a od té doby se hodně zvedla. Dokáže soupeřky hodně potrápit," řekla Plíšková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy