Otec kvůli ní šidil jejího bratra. Teď Wozniacká vyhrála grandslam. Skončí všechny narážky, těší ji

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 1. 2018 7:05
Dánka Caroline Wozniacká většinu tenisové kariéry poslouchala, že jí grandslamový úspěch není souzený. Na Australian Open si pro něj došla.
Caroline Wozniacká
Caroline Wozniacká | Foto: Reuters

Melbourne - Slabá světová jednička bez pořádné trofeje, holka, co neumí finále. Tenistka Caroline Wozniacká si toho za posledních osm let musela vyslechnout opravdu hodně a mnohdy ne úplně příjemného. V sobotu sedmadvacetiletá bojovnice umlčela všechny kritiky ziskem premiérového titulu a návratem na trůn pro královnu žebříčku WTA. 

Není tak ani divu, že, když po dramatické tříhodinové finálové bitvě s Rumunkou Simonou Halepovou dostala do rukou trofej Daphne Akhurstové, chovala ji jako miminko, které nehodlala jen tak pustit z ruky.

"Dnes s ní půjdu i spát. Jsem tak šťastná, že jsem vyhrála grandslam, je to něco jedinečného takhle začít novou sezonu," zářila Dánka s polskými kořeny.

On se jí povedl i konec loňského roku, když ovládla Turnaj mistryň, bezesporu také obrovský úspěch v poměrně bohatém životopise rodačky z Odense. Jenže podniky velké čtyřky jsou ještě o level výš a tam skončila Wozniacká v minulosti dvakrát vždy těsně pod vrcholem. 

"Upřímně, to je na tom celém dnešním úspěchu nejpozitivnější, konečně skončí věčné narážky a otázky, kdy už vyhraju grandslam. Teď jen čekám na otázku: Kdy vyhraješ ten druhý?," culila se tenistka, která si v roce 2009 a 2014 zahrála finále US Open.

Triumf na Australian Open je satisfakcí nejen pro ni, ale i pro její rodinu, které za hodně vděčí. Vždyť její polský otec Piotr Wozniacký jí je odmalička nablízku a v podstatě vede její trenérský tým. Navíc přinesl nemalou oběť, soustředil se na dceru a zanedbával staršího syna.

"Když Caroline začala vybojovávat slibné výsledky, stál jsem před těžkým rozhodnutím. Patrik byl skvělý fotbalista a také by si ode mě zasloužil podporu, ale já se rozhodl věnovat čas dceři. On to ale naštěstí chápal," přiznal Wozniacký pro dánský web jyllands-posten.dk.

Rodinný tým skvěle fungoval, náctiletá Caroline s otcem hrála stabilně a rychle pronikla do nejužší špičky. Rok 2010 i 2011 zakončila jako světová jednička, celkem strávila na vrcholu žebříčku 67 týdnů. Až do soboty vyhrála 27 turnajů, jenže žádný nebyl grandslamový.

"Když přibývají zranění, pochybujete v návrat"

"Kdyby se to ani tentokrát nepovedlo, pořád bych měla za sebou úžasnou kariéru. Co by spousta lidí dala za to, aby byla v mé kůži," prohlásila o víkendu Dánka.

Pochybností měla za poslední roky v hlavě přehršel. V loňské sezoně prohrála hned šest finále za sebou. Co na tom, že se dokázala po vleklém zranění kotníku vyškrábat ze 74. místa v žebříčku zpět do první desítky. K velkému triumfu jí vždycky něco chybělo.

"Když přibývají zranění, pochybujete, jestli se ještě někdy vrátíte stoprocentní. I když se pak v tréninku cítíte dobře, prohráváte s hráčkami, se kterými byste prohrávat neměli, je to frustrující. Proto je pro mě stát tady s grandslamovým titulem tak speciální, má kariéra je kompletní," těší šampionku.

Sama vidí jako jeden z hlavních důvodů, proč stojí znovu na vrcholu žebříčku s grandslamovou trofejí v náručí, svou trpělivost a ráda by tím inspirovala i tenisové fanoušky.

"Jediné, co si můžete říkat, je: ono to přijde, ono to přijde. A když se to náhodou nestane, alespoň víte, že jste pro úspěch udělali maximum," dodala Wozniacká.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy