Kontaová vyděsila kolapsem, třásla se a nemohla dýchat. Místo skreče ale přišel postup

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 9. 2016 9:53
Britská tenisová jednička Johanna Kontaová připravila fanouškům na US Open chvíle plné děsu. Její kolaps v duelu druhého kola proti Bulharce Cvetaně Pironkovové nevypadal vůbec dobře.
Johanna Kontaová těsně po kolapsu na US Open.
Johanna Kontaová těsně po kolapsu na US Open. | Foto: Reuters

New York - Příběh plný děsu, ale i odvahy a velkého odhodlání přinesl zápas druhého kola US Open mezi Johannou Kontaovou a Cvetanou Pironkovovou. Britskou tenistku na konci druhého setu postihl kolaps, při kterém tenisoví fanoušci jen tajili dech. 

Světová čtrnáctka Kontaová podle očekávání ovládla první sadu poměrem 6:2, ve druhé ale za stavu 5:6 čelila při svém podání setbolu. A pak se to stalo. Britská jednička pokazila první podání, před tím druhým se pak vyčerpáním sesunula k zemi. Lapala po dechu, její tělo se začalo nekontrolovaně třást.

Situace nevypadala vůbec dobře. Umpirová rozhodčí seběhla na dvorec s první pomocí a ledem, který si Kontaová ihned přiložila na vnitřní stranu stehen. Záhy musel dorazit i lékař, který Britce změřil tlak a učinil nezbytná opatření.

"Moje srdce začalo tlouct strašně rychle, byla jsem z toho v šoku. Zvedla se mi tepová frekvence, viděla jsem rozmazaně. Nebyla jsem schopná kontrolovat své dýchání a začala se třást," popsala nepříjemné momenty.

Její nevolnost způsobilo horko a dusno, které v New Yorku ve středu panovalo. Ve stínu meteorologové naměřili 29 stupňů Celsia. Kontaová byla schopná postavit se znovu na nohy až po několika minutách.

"Podmínky nebyly dobré a já je prostě nezvládla. Moje energetické limity na to v tu chvíli nestačily," popsala rodačka z australského Sydney.

Kontaová po incidentu odešla do šatny, kde se dala dohromady natolik, že v utkání mohla pokračovat. Druhou sadu už zvrátit nedokázala, v té třetí ale předvedla obdivuhodný comeback a Pironkovovou zdolala poměrem 6:2.

"Cítím se trochu trapně," přiznala po utkání již znovu usměvavá britská tenistka. "Ale dělala jsem všechno proto, abych se dala do kupy, a to se povedlo. Teď se chci připravit tak, abych byla schopná nastoupit do dalšího kola," dodala Kontaová, která se o osmifinále US Open střetne se Švýcarkou Belindou Bencicovou.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy