Komentář: ATP Cup bavil, ale urazil ženy. A odhalil, kdo potřebuje psychologa

Aleš Vávra Aleš Vávra
13. 1. 2020 7:32
Australané vs. Gerard Piqué 1:0. Konkurenční bitva dvou týmových tenisových soutěží, ATP Cupu a Davis Cupu, skončila očekávaným výsledkem. Být lepší než v listopadu zpackaný odvar 120 let staré tradice ale nebylo zase tak těžké. A tak i z nového “světového šampionátu” čiší kontroverze a dojem projektu spíchnutého horkou jehlou.

První ročník ATP Cupu ovládli v Sydney Srbové, přičemž ve finále byl k vidění souboj dvou nejlepších hráčů současného světového žebříčku.

Novak Djokovič se dojímal nad atmosférou, kterou mu na míru připravili divocí balkánští fanoušci. Něco takového z grandslamů nezná, tam se více fandí jiným.

Rafael Nadal při oficiálním projevu po prohraném finále chválil pořadatele, na tiskových konferencích však přece jen poukazoval na jejich chyby. Ani to nebylo překvapením. Davis Cup se hrál v listopadu v Madridu, Španělé vyhráli a právě Nadal velmi silně kritizovanou soutěž svou účastí zachránil. Lidé totiž do ochozů chodili výhradně kvůli němu.

To ATP Cup byl v tomto směru více konzistentní. Nabídl pestrou paletu skvěle hrajících a hlavně v úvodu sezony patřičně odpočinutých hvězd.

Kromě Djokoviče a Nadala byl hlavní postavou domácí enfant terrible Nick Kyrgios, jehož emoční vklad do týmové soutěže bral dech. I jeho týmového kolegu, talentovaného Alexe de Minaura, byla radost sledovat. Pozici jednoho z největších favoritů blížícího se Australian Open potvrdil Rus Daniil Medveděv, jeho poměrně smolně prohraný semifinálový duel s Djokovičem byl reklamou na tenis. Skvělých zápasů vidělo publikum dostatek.

Když ale odhlédneme od samotného tenisu, růžové brýle letí rychle do koše. Dostaneme se od marginálních problémů, jakým byla třeba záměna moldavské hymny za rumunskou, až k jednomu, který celým podnikem výrazně zatřásl.

Pořadatelé totiž hned během prvního ročníku silně urazili ženskou asociaci WTA, a vysloužili si dokonce obvinění ze sexismu. ATP Cup se konal ve třech australských městech a konkrétně v Brisbane došlo ke kolizi s turnajem, který později ovládla Karolína Plíšková.

Během prvních dnů tam v hlavní aréně Pata Raftera hráli jen muži. Ženské duely byly kompletně zařazeny na vedlejší dvorce.

"ATP má přesně to, co chtěla. Dívky stranou. Tak je to vždycky," glosovala to třeba šampionka US Open Sloane Stephensová. Šéf australské federace Craig Tiley musel hodně vysvětlovat a slibovat na příští rok zavedení WTA Cupu.

Jestliže je tedy momentálně ohrožena existence Davisova poháru, která v široké shodě tenistů nemůže s ATP Cupem do budoucna koexistovat, a sám Piqué dobře chápe, že musí usilovat o spojení obou akcí v jednu, mohl by zanedlouho o holé přežití bojovat také Fed Cup.

Období velkých revolucí v tenisovém kalendáři tak nejspíš nekončí.

Pravdou je, že zrod fascinujícího, ale exhibičního Laver Cupu před třemi lety rozpoutal hlad po akcích podobného typu. "Tenhle formát by slušel i ženám, " nechal se už slyšet Djokovič. A jako další z mnoha vyloučil trvání modelu dvou mužských týmových klání během dvou měsíců.

"Je to vyčerpávající. Rafael Nadal mi říkal, že má pocit, jako by minulá sezona ani neskončila. Musí se to vymyslet jinak," prohlásil.

Jakési mistrovství světa v tenise je nicméně věc, kterou špičkoví hráči vzali velmi rychle za svou. Vášeň pro hru v Austrálii stříkala ze všech velkých hvězd a například Kyrgios přiznal, že ho bitvy v národních barvách motivují mnohem víc, než když hraje "jen" sám za sebe.

Mimochodem, právě on - toho času v podmínce - si tentokrát zcela nečekaně osvojil roli pozitivního vzoru a velké osobnosti. Nejen kvůli tomu, že dal v tenisovém prostředí do pohybu vlnu solidarity s oběťmi australských požárů.

Za "zlobivé děti" byli tentokrát jiní.

Alexander Zverev si frustraci ze své vlastní tragické hry vybíjel, kde jen mohl, a svému otci vynadal tak, že mu do očí vehnal slzy. O tom, že je mladý Němec takzvaně "na psychologa", pak otevřeně promluvil dokonce sám německý kapitán Boris Becker, jehož promluvy Zverev na lavičce několikrát očividně ignoroval.

Stefanos Tsitsipas svého kouče a tatínka v jedné osobě dokonce zranil úlomkem rakety, kterou rozštípal v jeho těsné blízkosti. Ve světle těchto vyloženě nechutných výlevů byl ještě v normě úlet Medveděva, který dvakrát praštil rozhodčímu Lahjánímu do umpiru.

I tyhle vychýlené reakce ovšem mohou posloužit jako důkaz, že tenisty ATP Cup pohltil.

Až se časem utiší porodní bolesti a přidají se prozatím odstrčené ženy, může úvod každé tenisové sezony přinášet ještě před Australian Open další vysoce prestižní a atraktivní svátek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Guterres vyzval k uvolnění zmraženého afghánského majetku

Miliony Afghánců čelí extrémnímu hladu, vzdělávání a sociální služby jsou v zemi na pokraji kolapsu, řekl Radě bezpečnosti OSN generální tajemník organizace António Guterres. Zároveň vyzval k uvolnění zmraženého afghánského majetku. Vládnoucí islamistické hnutí Tálibán musí uznat základní práva žen a dívek v zemi, uvedl podle agentur Reuters a AFP také šéf OSN.

"Naléháme na Tálibán, aby využil tuto chvíli a získal důvěru a dobrou víru mezinárodního společenství skrze uznání a ochranu základních lidských práv, která náleží každé dívce a ženě," řekl Guterres při jednání Rady bezpečnosti. Mezinárodní společenství podle něj na druhé straně musí posílit podporu Afghánců, a to zejména uvolněním zmraženého majetku ze strany Světové banky a Spojených států.

"Více než polovina Afghánců čelí extrémní míře hladu," uvedl Guterres s tím, že některé rodiny musí "prodávat své děti, aby si koupily jídlo". Mezinárodní společenství by podle něj mělo zmírnit podmínky a pravidla, která brání afghánskému hospodářství v růstu a komplikují humanitární operace OSN. "Musíme dát finančním institucím a obchodním partnerům právní záruky, aby pracovali s humanitárními organizacemi beze strachu, že porušují sankční nařízení," dodal Guterres.

Zhruba 9,5 miliardy dolarů (206 miliard Kč) z afghánské centrální banky zůstává zablokováno mimo zemi. Afghánistán přišel o velkou část mezinárodní finanční podpory loni v srpnu, kdy Tálibán převzal kontrolu nad zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provozovatel Nord Streamu 2 si v Německu zaregistroval dceřinou společnost

Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 zaregistroval dceřinou společnost v Německu, která bude mít na starosti německou část plynovodu. Společnost zabývající se přepravou plynu se jmenuje Gas for Europe a má sídlo ve Schwerinu, uvádí se v prohlášení. Zřízení dceřiné společnosti bylo hlavním požadavkem německého regulátora před obnovením procesu certifikace, který byl pozastaven v listopadu.

Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) v reakci na oznámení uvedla, že zatím není schopna říct, kdy certifikační řízení pro Nord Stream 2 obnoví, napsala agentura Reuters.

"Certifikační řízení zůstane pozastaveno, dokud nebude dokončen převod hlavních aktiv a lidských zdrojů na dceřinou společnost a Spolková agentura pro sítě nebude schopna zkontrolovat úplnost dokumentů dceřiné společnosti," uvedl regulátor v prohlášení.

Gas for Europe se podle prohlášení stane vlastníkem a provozovatelem německé části plynovodu, což je zhruba 54 kilometrů dlouhý úsek potrubí v německých teritoriálních vodách a terminál v Lubminu na severu země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy