Thiem zdolal Djokoviče a na Turnaji mistrů je v semifinále. Federer drží naději

Aktualizováno 13. 11. 2019 0:25
Tenista Dominic Thiem se při svém čtvrtém startu na Turnaji mistrů poprvé probojoval do semifinále. Šestadvacetiletý Rakušan po výhře nad Švýcarem Rogerem Federerem zdolal i Srba Novaka Djokoviče, kterého přehrál 6:7, 6:3, 7:6 a s předstihem má jistý postup ze skupiny Björna Borga.
Tenista Dominic Thiem na Turnaji mistrů.
Tenista Dominic Thiem na Turnaji mistrů. | Foto: Reuters

O druhé postupové místo si ve čtvrtek zahrají Djokovič a Federer, který odpoledne porazil debutanta Mattea Berrettiniho z Itálie 7:6, 6:3.

V utkání dlouhém dvě hodiny a 47 minut uspěl Djokovič v tie-breaku prvního setu poměrem 7:5. Do druhého setu vstoupil lépe útočně naladěný Thiem, získal brejk na 2:0, který do konce sady udržel a vynutil si rozhodující dějství.

Na úvod třetí sady Thiem znovu vzal Srbovi servis, ale Djokovič srovnal na 3:3. Rakušan vybojoval čistou hrou brejk na 6:5, ale nedokázal zápas dopodávat a zdálo se, že ho ztratí. V tie-breaku totiž prohrával 0:3, od stavu 1:4 ale uhrál pět míčů v řadě a po chybě Djokoviče proměnil druhý mečbol.

Djokovič potřebuje porazit Federera a postoupit do semifinále, aby měl naději přeskočit Španěla Rafaela Nadala ve světovém žebříčku a ukončit pošesté rok na místě světové jedničky.

Osmatřicetiletý Švýcar Federer startuje na vyvrcholení sezony ATP Tour posedmnácté a pouze jednou, v roce 2008, nepostoupil do semifinále.

Proti Berrettinimu vyhrál Federer i druhý vzájemný zápas. V prvním setu oba tenisté při svém podání nenabídli soupeři téměř žádné šance, jediný brejkbol ve dvanáctém gamu Švýcar nevyužil a rozhodl tie-break.

V něm už dvacetinásobný grandslamový šampion dominoval a brejkem pak vstoupil i do druhé sady. Těsný náskok uhájil, v osmé hře odvrátil tři brejkboly a při soupeřově podání pak proměnil druhý mečbol.

"Je nezvyklé prohrát a pak jít hrát další zápas, ale už jsem to zažil loni," řekl Federer, který se drží svého pravidla a na Turnaji mistrů druhé zápasy ve skupině neprohrává. "Jsem se svou hrou spokojený, Matteo výborně podává, ale i já servíroval čistě a doufám, že v dalším utkání budu hrát ještě lépe."

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně (tvrdý povrch, dotace 9 milionů dolarů):

Skupina Björna Borga:

Thiem (5-Rak.) - Djokovič (2-Srb.) 6:7 (5:7), 6:3, 7:6 (7:5), Federer (3-Švýc.) - Berrettini (8-It.) 7:6 (7:2), 6:3.

1. Thiem 2 2 0 4:1 2
2. Djokovič 2 1 1 3:2 1
3. Federer 2 1 1 2:2 1
4. Berrettini 2 0 2 0:4 0