Dřív tu plnila tribuny Navrátilová. Teď Štvanice láká na turnaj s tenisovými hvězdami budoucnosti

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
24. 7. 2017 10:23
Pražskou Štvanici tento týden oživí tenisový turnaj mužů a žen Advantage Cars Prague Open by Zenova. Hlavní hvězdou ženského podniku ITF je hráčka pořádajícího klubu 1. ČLTK Praha Markéta Vondroušová, mužského challengeru ATP se zase zúčastní trio daviscupových reprezentantů Lukáš Rosol, Jan Šátral a nejvýše nasazený Adam Pavlásek.
Markéta Vondroušová bude hlavní hvězdou turnaje na Štvanici.
Markéta Vondroušová bude hlavní hvězdou turnaje na Štvanici. | Foto: ČTK

Praha - Žádný Agassi nebo Navrátilová. Pražskou Štvanici tento týden oživí jména, o kterých bychom měli v budoucnu teprve slýchat. Tenisový areál 1. ČLTK totiž pořádá Advantage Cars Prague Open by Zenova, což zahrnuje mužský challenger a ženský turnaj ITF.

Pořadatelé tak sází především na mladé talenty, jako jsou Adam Pavlásek či Zdeněk Kolář, mezi ženami zase Tereza Smitková nebo kometa letošního roku Markéta Vondroušová.

Pryč jsou doby, kdy do České republiky proudily ty absolutně největší hvězdy na tour. V devadesátých letech Štvanice hostila podniky okruhu ATP, ročník 1996 tu například vyhrála pozdější světová jednička Rus Jevgenij Kafelnikov, halový turnaj v Ostravě zase o dva roky později ovládl Andre Agassi.

Jak ale organizace ATP zvyšuje podmínky, za kterých lze velké turnaje pořádat, musí si české kluby vystačit pouze s challengerem. Ten štvanický má letos dotaci 43 tisíc eur. 

"Posunutí do vyšší kategorie bychom se nebránili, ale musel by se najít partner. Teď není v našich možnostech pustit další prostředky z klubového rozpočtu, ze kterého se staráme o desítky mladých tenistů a financujeme široký trenérský tým," říká ředitel challengeru a manažer 1. ČLTK Vladislav Šavrda.

Přesto je o štvanickou akci zájem a o volnou kartu do turnaje letos žádal například bývalý pátý tenista světa Španěl Tommy Robredo. Po domluvě o podmínkách, za jakých by mohl v Praze startovat, nakonec vstupenku nevyužil. 

Čeští diváci ale mohou vidět v akci daviscupové reprezentanty Lukáše Rosola, Adama Pavláska nebo Jana Šátrala. "Tenhle challenger už děláme téměř 17 let, od doby, kdy ho v roce 2001 vyhrál Sláva Doseděl, a když procházím chodbou, na které jsou portréty vítězů, někdy se až divím, kolika z nich se povedlo prorazit do užší špičky," dodává Šavrda.

Turnaj ITF má dotaci 80 tisíc dolarů a jde podobnou cestou. I na něm se dřív proháněly velké hvězdy, když ještě patřil do nižší kategorie okruhu WTA. Před 11 lety tu hrála pozdější wimbledonská šampionka Francouzka Marion Bartoliová, první ostruhy tu sbíraly teenagerky Běloruska Viktoria Azarenková nebo Agnieszka Radwaňská. V deblu po boku Barbory Strýcové nastupovala legendární šampionka Martina Navrátilová.

Letos to bude hlavně o mladých českých talentech v čele s Vondroušovu. "Před dvěma lety jsme Markétě dávali do turnaje divokou kartu, teď je z ní nasazená jednička, zřejmě jí to pomohlo. Proto chceme v podobném duchu postupovat a dávat šanci mladým Češkám," říká ředitel turnaje ITF Tomáš Petera.

Volnou kartu tak nyní dostaly Karolína Muchová a Jesika Malečková i přesto, že zájem měly například bývalá 35. hráčka světa Slovinka Polona Hercogová nebo někdejší patnáctka Estonka Kaia Kanepiová.

Vedle Vondroušové či Smitkové pak uvidí fanoušci další fedcupové reprezentantky Denisu Allertovou nebo Lucii Hradeckou. V pondělí ještě budou vrcholit kvalifikace obou soutěží, od úterý se rozjedou turnaje naplno. Finále jsou na programu v neděli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy