Djokovičův vzkaz byl militantní, kritizuje Srba francouzské ministryně

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2023 17:10
Francouzská ministryně sportu Amélie Oudéaová-Castéraová zkritizovala tenisovou hvězdu Novaka Djokoviče za kontroverzní vzkaz o Kosovu, který napsal na kameru po pondělním vítězném zápase na French Open.
Novak Djokovič na French Open 2023
Novak Djokovič na French Open 2023 | Foto: Reuters

Podle bývalé hráčky a někdejší šéfky francouzské federace FFT šlo o militantní poselství, které je pro Roland Garros nevhodné. Kosovský olympijský výbor (KOK) dnes vyzval Mezinárodní olympijský výbor, aby s Djokovičem zahájil disciplinární řízení.

Srbský tenista napsal po vítězství v prvním kole nad Aleksandarem Kovacevicem z USA na sklíčko kamery vzkaz: "Kosovo je srdcem Srbska. Zastavte násilí."

Zástupci pořádající FFT v pondělí pro agenturu Reuters uvedli, že se Djokovičovým politickým vzkazem zabývat nebudou, protože neexistují žádná oficiální pravidla, která by určovala, co hráči smějí a nesmějí na kameru psát.

Oudéaová-Castéraová ale v rozhovoru pro televizní stanici France 2 uvedla, že si ředitelka French Open Amélie Mauresmová s Djokovičem i jeho týmem promluvila a vyzvala je k dodržování principu neutrality na sportovním poli. "Když se jedná o obranu lidských práv a sbližování lidí, mají sportovci naprostou volnost," uvedla s konstatováním, že Djokovičův vzkaz byl ale "militantní, velice politický a nesmí se opakovat".

Podle kosovských zástupců Djokovič svými prohlášeními rozdmýchává politické napětí. "Novak Djokovič opět podpořil propagandu srbských nacionalistů a využil k tomu sportovní platformu," uvedl předseda KOK Ismet Krasniqi.

Vedení kosovského tenisového svazu označilo už v úterý Djokovičův vzkaz za politováníhodný a zaslalo dopis Mezinárodní tenisové federaci (ITF). Mluvčí ITF dnes v prohlášení zopakoval, že Djokovič žádná pravidla neporušil: "V pravidlech chování hráčů na grandslamových turnajích není žádná klauzule, jež zakazuje politická vyjádření."

Djokovič reagoval na události na severu Kosova, kde zástupci silné srbské menšiny v minulých dnech protestovali proti novým starostům z albánských stran. Ty zvítězily v komunálních volbách, které ovšem místní Srbové bojkotovali.

Během střetů ve městě Zvečan, kde vyrůstal Djokovičův otec, bylo v pondělí zraněno padesát protestujících a třicet členů jednotek KFOR. Kosovo vyhlásilo nezávislost v roce 2008, ale Srbsko ho dál považuje za součást svého území.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy